----- Reklama -----

LECH WALESA

08 marca 2017

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Rozpad małżeństwa zawsze wiąże się z koniecznością uregulowania sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej. Najczęściej opieka nad dzieckiem zostaje przyznana matce, a ojciec ma jedynie prawo do widywania dziecka w określonych terminach. Nie zawsze jednak jest to rozwiązanie dobre dla dziecka.

Dlaczego większe szanse do uzyskania opieki nad dzieckiem ma matka?

W polskim orzecznictwie przez długie lata utrzymywała się tendencja do przyznawania pełnej opieki nad dzieckiem matce. Dotyczyło to ponad 90% przypadków z wokandy sądowej. Jest to efektem po pierwsze braku porozumienia między rodzicami w kwestii sprawowania opieki nad dzieckiem, a po drugie – przekonania, że ojciec nie będzie w stanie w odpowiedni sposób zająć się wychowaniem dziecka. Poza tym panuje pogląd, iż wskazane jest, aby dziecko zwłaszcza w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa pozostawało pod pieczą matki ze względu na jej konstrukcję psychiczną i potrzeby dziecka.

Od niedawna można jednak odnotować powolne zmiany na korzyść ojców starających się o przyznanie opieki nad dzieckiem. Jest to dobra zmiana, bo w kwestii opieki nad dzieckiem każdy przypadek powinien być oceniany indywidualnie – z uwzględnieniem predyspozycji wychowawczych konkretnych rodziców.

Kryteria decydujące o wyborze rodzica, któremu zostanie powierzona opieka nad dzieckiem

Przy wyborze rodzica, który będzie wykonywał władzę rodzicielską w pełnym zakresie, należy każdorazowo ocenić, który z rodziców daje lepszą gwarancję dobrego wychowania dziecka. Uwzględnia się również wzajemny dotychczasowy stosunek rodziców do siebie i do dziecka, a także – jako okoliczność in minus – czy jeden z rodziców nie wpaja dziecku uczucia niechęci lub nienawiści do drugiego. Znaczenie ma również, który z rodziców będzie miał możność osobistego wykonywania pieczy nad dzieckiem. Nie ma natomiast znaczenia wina za rozpad małżeństwa.

Porozumienie małżonków szansą ojca na częstsze kontakty z dzieckiem

Rodzice w niektórych przypadkach, zamiast podejmować walkę o przyznanie wyłącznej opieki nad dzieckiem powinni, mając na uwadze jego dobro, rozważyć kwestię opieki naprzemiennej (tzw. wspólnej bądź równoważnej). Polskie prawo nie reguluje wprawdzie w sposób wyraźny wspomnianej instytucji. Jednakże przepisy KRiO w pewnych przypadkach dają sądom możliwość jej orzekania. Podstawowym warunkiem orzeczenia opieki naprzemiennej jest zgodny wniosek obojga rodziców wyrażony w porozumieniu, co do sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Przykładowy plan wychowawczy może wyglądać w sposób następujący: dwa tygodnie w miesiącu dziecko spędza z matką, kolejne dwa z ojcem albo poniedziałek, wtorek, środa dziecko spędza z matką, czwartek, piątek, sobota oraz co drugą niedzielę z ojcem. Ponadto, miesiąc wakacji dziecko spędza z matką, drugi miesiąc z ojcem. Podobne ustalenia obowiązują w kwestii świąt czy ferii. Poza tym, aby sąd wyraził zgodę na orzeczenie opieki naprzemiennej, rodzice powinni mieszkać blisko siebie albo co najmniej w tym samym mieście bądź w bliskiej odległości od miasta, tak aby dziecko mogło uczęszczać do tego samego przedszkola / szkoły. Co więcej rodzice powinni przekonać sąd, iż potrafią się ze sobą porozumieć, przedstawiając tym samym pozytywną prognozę, co do ich współdziałania w sprawach dziecka.

Opieka naprzemienna, mimo zgodnego porozumienia małżonków nie w każdej sytuacji będzie mogła znaleźć zastosowanie. Bowiem, decydującym aspektem jest to, czy dziecko będzie potrafiło przystosować się do życia niejako w dwóch domach. Poza tym, czy przedmiotowa sytuacja nie doprowadzi dziecka do emocjonalnego rozchwiania, a tym samym zaburzenia poczucia bezpieczeństwa. Zorganizowanie dziecku podwójnego życia wiąże się również z poniesieniem przez rodziców wynikających z tego tytułu kosztów. Zatem, sytuacja finansowa rodziców musi być na tyle dobra, aby niniejsza koncepcja mogła znaleźć zastosowanie. W polskich realiach jest to niezwykle trudne, aczkolwiek zdarzają się przypadki jej orzekania.

Podsumowując, opieka naprzemienna daje ojcu realny udział w wychowaniu dziecka. Ponadto, system ten stwarza większe szanse na zbudowanie więzi z dzieckiem i utrzymanie z nim kontaktów zarówno przez matkę, jak i ojca.

Przyznanie opieki nad dzieckiem ojcu

Szanse ojca na uzyskanie opieki nad dzieckiem rosną, gdy jest on w stanie wykazać, że w konkretnym przypadku powierzenie tej opieki matce godzi w dobro dziecka.

Przykładowo można powołać się na fakt, iż matka nie daje należytej rękojmi wykonywania powierzonych jej obowiązków (np. dotychczas to ojciec zajmował się dzieckiem, podczas gdy matka poświęcała się wyłącznie sferze zawodowej przez co też nie nawiązała z dzieckiem odpowiedniej więzi). Ponadto problemy emocjonalne, psychiczne matki mogą przemawiać za przyznaniem opieki ojcu. Również brak zainteresowania dzieckiem lub brak więzi matki z dzieckiem mogą przemawiać za przyznaniem opieki ojcu.

Ostateczna decyzja zależy od uznania sądu, jednak sąd zawsze będzie kierował się dobrem małoletniego.

Justyna Witas-Chłopek – radca prawny
Tel. +48 12 307 02 66
www.jwrp.pl

----- Reklama -----

OBAMACARE - MEDICARE 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor