Przyszłość stomatologii
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Na co zwracać uwagę obserwując nadchodzące trendy.

Stomatologia - dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem i leczeniem zębów oraz przyzębia - rozwija się z roku na rok. Najnowsza technologia, badania naukowców, unowocześnienia, nowe metody leczenia, a także zwiększone oczekiwania pacjentów sprawiają, że ta dziedzina medycyny ciągle się zmienia.

Już dziś gabinety stomatologiczne przypominają bardziej medyczne spa, gdzie leczenie odbywa się w sposób jak najmniej inwazyjny, bezbolesny, przyjazny dla pacjenta i przyjemny.

Nieinwazyjne lub minimalnie inwazyjne procedury, nacisk na prewencję, zapobieganie schorzeniom jeszcze zanim się pojawią, to prognozowane trendy stomatologiczne. Dentystyka przyszłości w oparciu o naukę, odkrycia naukowców i zastosowanie najnowszych technologii będzie chronić zęby przed chorobami, przypominać pacjentowi o higienie, a także używać jego własnych komórek do pobudzania wzrostu zębów.

O czym w takim razie mówi się dziś, co już pojawia się w gabinetach dentystycznych, a co pojawi się niebawem?

Już od kilku lat firmy oferujące oprogramowanie komputerowe do gabinetów medycznych proponują, aby zachęcać pacjentów do rejestrowania się na wizyty dentystyczne samodzielnie na stronach internetowych. Pomysłodawcy tego rozwiązania są zdania, że to zaoszczędzi czas pacjenta, a przy okazji da mu wybór terminu, kiedy chce przyjść na wizytę. Z doświadczenia wiem, że wielu pacjentów wciąż woli zadzwonić do gabinetu, porozmawiać z lekarzem, upewnić się co do istoty i przebiegu pierwszej wizyty oraz zadać wiele innych pytań, które są dla pacjentów ważne przy wyborze lekarza dentysty.

Aplikacje dentystyczne na telefon przypominające, bądź demonstrujące właściwą higienę zębów, albo objaśniające anatomię, to kolejny trend w stomatologii. Pacjenci przed korzystaniem z aplikacji powinni się skonsultować ze swoim dentystą i zapytać, czy ta aplikacja jest dla nich właściwa.

Smart toothbrush – czyli inteligentna szczoteczka do zębów, to kolejny wynalazek, mający na celu zapobieganie osuwania się dziąseł i próchnicy. Szczoteczka sama reguluje siłę nacisku ręki w trakcie czyszczenia, a także sugeruje, jak długość szczotkowania danej partii zębów.

Naukowcy badający komórki macierzyste pracują nad tym, aby po utracie zęba, na jego miejsce wyrastał samodzielnie nowy ząb. To już jest możliwe, wyzwaniem dla naukowców jest fakt, że proces wyrośnięcia nowego zęba trwa kilka lat. Naukowcy pracują nad przyśpieszeniem tego procesu. Już w 2016 roku naukowcy z Harvardu wytworzyli wypełnienie, które pozwoliło, aby ząb wyleczył się sam. Jeżeli naukowcom uda się przyśpieszyć wzrost nowych zębów, to w przyszłości może to wyeliminować implanty i leczenie kanałowe. Choć brzmi to bardzo futurystycznie, to jest to kwestia kilku lat, kiedy takie rozwiązania mogą być zastosowane.

Obecnie dostosowuje się drukarki 3D na użytek stomatologii i opracowuje się indywidualne rozwiązania dla pacjentów np. w implantologii czy ortodoncji.

Lasery znajdują szerokie zastosowanie w stomatologii, co obejmuje działania przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dzięki nim możliwe jest szybsze leczenie stanów zapalnych i zmniejszanie obrzęku po zabiegach dentystycznych. Inne korzyści to rozwiązania laserowe przy leczeniu wypełnień, eliminowaniu narośli w jamie ustnej, leczeniu wrażliwości zębów oraz pomoc w utrzymaniu higieny jamy ustnej.

Innym trendem w stomatologii jest teledentystyka. Teledentystyka to platforma, która umożliwia wirtualny kontakt z pacjentami niezależnie od ich lokalizacji. Głównym zadaniem teledentystyki jest umożliwienie szybkiego kontaktu między lekarzem a pacjentem oraz diagnozowanie na odległość. Inną zaletą teledentystyki jest to, że pacjenci, którzy ze względu na odległe miejsce zamieszkania mają utrudniony kontakt z lekarzem, mogą za pomocą platformy video odbyć wizytę u dentysty. Coraz bardziej popularna w dentystyce staje się kamera intraoral – czyli wewnątrzustna. Kamera ta dokonuje precyzyjnych zdjęć w jamie ustnej, a także pomaga lekarzowi zobaczyć w przybliżeniu co dzieje się w jamie ustnej. Kamera jest tak mała, że pacjent nie musi szeroko otwierać buzi. Dodatkową zaletą kamerki jest to, że pacjent na monitorze sam może zobaczyć co się dzieje, a to od razu ułatwia komunikację z lekarzem.

Na popularności zyskują także materiały bioaktywne określane jako przełomowe w dentystyce. Materiały bioaktywne mają w przyszłości wyprzeć tradycyjne wypełnienia. Ich wyjątkowe działanie polega na tym, że uwalnia się fluor, wapń i fosfor, które biorą udział w mineralizacji zębów. Materiały bioaktywne sprawiają, że minerały utracone w wyniku próchnicy, po umieszczeniu wypełnienia są stopniowo uzupełniane.

Obecnie w gabinetach dentystycznych można kupić specjalne pasty do mycia zębów, które odwracają proces demineralizacji i zatrzymują rozwój próchnicy.

Innymi trendami, które są obecnie widoczne, jest turystyka dentystyczna, czyli wykonywanie usług medycznych w innych krajach, rozwój wielkich korporacji specjalizujących się np.: tylko w implantach, gdzie usługi są trochę tańsze, ale pacjenci mają ograniczony kontakt z lekarzem, a personel nie jest wyspecjalizowany, albo za każdym razem pacjent widzi innego lekarza. Ostatnio powszechnym trendem jest wstawianie implantów przez dentystów ogólnych, którzy ukończyli weekendowy kurs implantowy. Aby procedura wstawiania implantów zakończyła się sukcesem, powinna być wykonana przez doświadczonego w tej dziedzinie lekarza ze specjalizacją, której ukończenie wymaga 2-3 lat nauki ukończeniu stomatologii ogólnej.

Nowości i najnowsze trendy nie zawsze są lepsze i skuteczniejsze od już istniejących i wspaniale działających. Wiele artykułów dostępnych w internecie opisujących produkty dentystyczne jest sponsorowanych przez koncerny medyczne. Zanim zachłyśniemy się nowinką z dziedziny stomatologii, sprawdźmy jej zastosowanie, rezultaty i autora przygotowanych badań. Istnieją oczywiście rozwiązania przełomowe, ale zawsze warto rozważyć plusy i minusy.

Stomatologia przyszłości będzie opierała się na działaniach prewencyjnych i zapobiegała problemom w jamie ustnej, zanim jeszcze się pojawią. Schorzenia dentystyczne będą wykrywane wcześniej i natychmiast leczone metodami jak najmniej inwazyjnymi i bezbolesnymi. Wizyta u dentysty nie będzie budziła żadnych obaw i stanie się przyjemnością.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com