Skąd mam wiedzieć, że jestem zarażony COVID-19?
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Choroba ta w większości przypadków przypomina znane nam już schorzenia dróg oddechowych. W dowolnym czasie od około 2 do 14 dni po kontakcie z wirusem, ludzie zwykle dostają gorączki i zaczynają kaszleć.

„Mogą również odczuwać duszności, chociaż prawdopodobnie nie występują one w przypadku większości łagodnych infekcji” - mówi Caitlin Rivers, epidemiolog z Centrum Zdrowia w John Hopkins. Wcześniej badała choroby zakaźne, takie jak Ebola i MERS, z których wszystkie, jak twierdzi, stanowiły podobne wyzwania na wczesnym etapie, gdy pewnych informacji jest mało.

Według CDC powinieneś skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy po bliskim kontakcie z zarażoną osobą lub odwiedzeniu dowolnego obszaru, gdzie wirus się pojawił.

Objawy są różne dla wielu osób. Niektóre symptomy czasami w ogóle nie występują. Jednak wśród najczęściej wymienianych podczas łagodnego przebiegu choroby są:
- gorączka
- kaszel
- zmęczenie
- problemy trawienne

Obecność SARS-CoV-2 potwierdzana jest testami laboratoryjnymi po pobraniu wymazu z nosa i gardła. Na wynik czeka się kilka godzin.