22 lutego 2017

Udostępnij znajomym:

Największa wyspa Marathonu – VACA KEY – nazwana została przez pierwszych hiszpańskich odkrywców z powodu żyjących w tych czasach olbrzymich ilości tzw. krów morskich. Były to ssaki morskie, z rodziny diugonii oraz podtypu kręgowców i rzędu syrenowatych, których długość ciała osiągała od 8 do 10 metrów a waga od 8 do 10 ton, o kończynach przednich przypominających płetwy i ogonie podobnym do płetwy ogonowej wieloryba. Krótka głowa i szyja, proporcjonalnie mała i słabo oddzielona od reszty ciała, nozdrza ulokowane na czubku głowy z niewielkimi oczami, a wszystko to pokryte czarną i grubą niczym kora drzewa skórą odporną na ewentualne zranienia, pod którą znajdowała się gruba warstwa tłuszczu chroniąca przed zimnem. Często żerowały blisko brzegu i na skalistych mieliznach zjadając glony i algi ze skał, a naturalnymi ich wrogami oprócz człowieka były rekiny i orki. Walory smakowe mięsa krów morskich oraz ich tłuszcz, który służył jako substytut masła i substancja używana w lampach naftowych sprawiły, że stały się jednym z najszybciej wybitych przez człowieka zwierząt, ponieważ od naukowego odkrycia do wymarcia gatunku minęło zaledwie 27 lat. Ulokowane na wyspie miasto Marathon ekonomiczny rozwój uzyskało dopiero w czasie II Wojny Światowej, kiedy to przeciągnięto tu rurociąg ze słodką wodą z Florida City, położonego na początku wysp Keys do bazy US Navy w Key West. W 1960 roku huragan „Donna” zrównał z ziemią niemalże całą metropolię, by obecnie po całkowitym odbudowaniu rywalizować nawet z Key West. Jedną z atrakcji tego miasta jest organizowane od 1985 roku corocznie w styczniu tzw. Florida Keys Renaissance Fair – czyli parady i turnieje rycerskie z okresu odrodzenia.

Na 2.3 akrową PIGEON KEY, gdzie podziwiać można do dziś istniejące zabudowania starego obozu budowniczych linii kolejowej Flaglera, dostać się można jedynie boczną drogą wiodącą przez stary, ciekawy architektonicznie most.

W 1982 roku otworzono dla ruchu kołowego niezwykle malowniczo usytuowany najdłuższy most w łańcuchu wszystkich wysp Keys – tzw. SEVEN MILE BRIDGE łączący Little Duck Key i Marathon o 266 przęsłach i długości prawie 7 mil, będący obecnie jednym z najdłuższych tzw. segmentowych mostów na świecie.

LOWER KEYS – o zaludnieniu 14 tys. mieszkańców i powierzchni prawie 30 tys. akrów posiada mnóstwo małych wysepek z największą – Big Pine Key. Geologicznie unikalne stanowić mogą niejako część grzbietu Appalachów, jako że porośnięte gęstymi sosnami z odmiennością świata dzikich zwierząt i roślinności oraz zasobami słodkiej wody, czynią je niepodobne do pozostałych.

Na wyspie BIG PINE KEY znajduje się słynny na całe Stany unikalny rezerwat tzw. National Key Deer Refuge, gdzie dziw natury w postaci miniaturowych jeleni o białych ogonach i 70 cm wysokości, stanowią nie lada atrakcję nie tylko dla turystów, ale i dla naukowców. Niestety, egzystencja tych jakże uroczych i bezbronnych zwierzątek jest obecnie mocno zagrożona, jako że większość z nich ginie pod kołami przejeżdżających samochodów, lub pada ofiarą ataków ze strony psów. Największym zbiornikiem słodkiej wody jest tu tzw. „blue hole” – sztuczne jezioro dające schronienie aligatorom, żółwiom, ptakom brodzącym i niektórym gatunkom ryb.

Nad wyspą SUMMERLAND KEY wita każdego dnia turystów unoszący się na wysokości prawie 400 metrów nad poziomem ziemi olbrzymi biały balon napełniony helem tzw. „fat Albert”. Jest to radarowy system Aerostat (TARS) obsługiwany przez stacjonujący nieopodal US Air Force (wojskowe siły powietrzne) jako nadzór jednostki ochrony granicznej do wyłapywania nisko latających samolotów (z nielegalnymi imigrantami lub przemycających narkotyki), próbujących wejść w przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych. Jest on również wykorzystywany od 1985 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Reagana do transmisji „TV/Radio Marti” dla mieszkańców Kuby z niecenzurowanymi bieżącymi wiadomościami, skutecznie zagłuszany przez tamtejszy rząd.

Na następnej z kolei SUGERLOAF KEY nazwanej tak z racji podobieństwa do głowy cukru, sterczy ponuro „The Perky Bat Tower”, który ma dość ciekawą i osobliwą historię. Swego czasu, na początku lat 1920-tych niejaki Richter C. Perky zbudował na tym terenie obóz wędkarski. Jednakże olbrzymia plaga komarów uniemożliwiła jakąkolwiek egzystencję przerażonych tym wędkarzy, wobec czego Perky wpadł na „genialny” pomysł wybudowania w 1928 roku specjalnej wieży dla nietoperzy, które miałyby wybawić mieszkańców obozu pożerając dokuczliwe insekty. Niestety z wiadomych lub niewiadomych przyczyn straszydła te nie stanęły na wysokości swego zadania odlatując w siną dal. Wieża jednak nadal stoi jako symbol szaleństwa i nowatorskich pomysłów niektórych niekoniecznie zwariowanych osobników, gdzie jak niektórzy wtajemniczeni twierdzą, to właśnie komary pożerały przerażone gacki.

Zarówno Overseas Highway jak i wiele innych ciekawych obiektów geograficznych, historycznych i przyrodniczych podziwiać można korzystając z usług biura Tramp Travel, które już od 29 lat organizuje autokarowe wycieczki po USA. Dla osób szczególnie zainteresowanych stanem Floryda i jego atrakcjami turystycznymi polecam mój film na DVD – „Floryda znana i nieznana” (2 godz.), który nabyć można w biurze lub zamówić telefonicznie.

Marek Brzeziński
Tramp Travel
Tel. 414-207-3800
www.tramptravelusa.com 

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor