----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

18 listopada 2021

Udostępnij znajomym:

Decyzje dotyczące podziału majątku małżeńskiego („marital assets”) po rozwodzie mogą podejmować sami rozwodzący się współmałżonkowie lub sędzia. Prawo stanowe reguluje podział majątku małżeńskiego oraz pozamałżeńskiego („non-marital”). Według prawa stanu Illinois, każdy ze współmałżonków otrzymuje procent od całkowitej wartości ich wspólnego majątku małżeńskiego, opierając się na zasadzie ‘sprawiedliwego podziału’ („equitable distribution”).

Chociaż jest to niezgodne z prawem, jeden ze współmałżonków może próbować ukryć część majątku w celu jego ochrony przed podziałem. Sąd zdaje sobie sprawę z wielu taktyk wykorzystywanych do ukrycia aktywów. Możliwe jest jednak znalezienie ukrytych aktywów, aby udostępnić je do sprawiedliwego podziału.

Podział majątku

W stanie ‘sprawiedliwego podziału’, jakim jest Illinois, wszelkie aktywa, dochody oraz długi, które zostały zgromadzone podczas małżeństwa, są rozdzielane sprawiedliwie. Nie oznacza to jednak, że są dzielone równo.

Majątek pozamałżeński to majątek nabyty tylko przez jednego małżonka przed zawarciem małżeństwa lub drogą darowizny, spadku lub odszkodowania w pewnych przypadkach spraw sądowych związanych z obrażeniami cielesnymi. Majątek pozamałżeński jest przyznawany w całości współmałżonkowi, do którego należy.

Zapobieganie szkodom związanym z ukrytymi aktywami

Ukrywanie aktywów w celu ochrony ich przed sprawiedliwym lub równym podziałem po rozwodzie jest nielegalne.

Jednym ze sposobów, w jaki można się chronić, jest zapoznanie się ze wszystkimi informacjami finansowymi przed rozpoczęciem postępowania rozwodowego poprzez wykonanie kopii dokumentów finansowych, takich jak deklaracje podatkowe, wyciągi bankowe, wyciągi z kart kredytowych, akty własności nieruchomości i odcinki wypłat. Innym sposobem ochrony aktywów jest utworzenie indywidualnych kont, do których dostęp ma tylko osoba wskazana na tym koncie.

Przed złożeniem wniosku o rozwód lub zaraz po tym, jak zostanie osobie doręczony wniosek o rozwód, ważne jest, aby udokumentować cały majątek małżeński. W ten sposób, jeśli coś później zacznie znikać, będzie dowód czasu, co i gdzie to było w momencie utrwalenia dowodu. Drugi współmałżonek będzie później odpowiadał przed sądem za swoją rolę w przypadku znikającego majątku.

Kopie dokumentów to także rzeczy, których adwokat będzie potrzebował i które prawdopodobnie staną się częścią procesu odkrywania („discovery”) w rozwodzie.

Przykłady sposobów ukrywania majątku małżeńskiego

Istnieje wiele sposobów, w jakie współmałżonek może próbować ukryć niektóre aktywa, aby zapobiec ich włączeniu do podziału majątku rozwodowego. Często spotykane przez sąd taktyki stosowane do ukrywania aktywów obejmują:

  • Pieniądze z firmy są wypłacane członkowi rodziny lub bliskiemu przyjacielowi za fałszywe usługi, a następnie zwracane współmałżonkowi po rozwodzie;
  • Czeki z firmy są wypisywane nieistniejącym pracownikom;
  • Zmowa („collusion”) z pracodawcą współmałżonka w celu opóźnienia umów biznesowych, podwyżek lub premii do czasu rozwodu;
  • Pobieranie gotówki z firmy będącej własnością jednego współmałżonka;
  • Spłata nieistniejącego długu wobec członka rodziny lub przyjaciela, który zostanie oddany współmałżonkowi po rozwodzie;
  • Nieraportowane dochody z deklaracji podatkowych i sprawozdań finansowych;
  • Dzieła sztuki, antyki lub inne ‘rzeczy’, których wartość jest zaniżona lub przeoczona;
  • Prezenty wręczane dziewczynie/chłopakowi;
  • Konto założone pod imieniem dziecka;
  • Konto emerytalne, o którym drugi małżonek nigdy nie wiedział.

Lokalizowanie ukrytych zasobów

Ukryte aktywa są czasami trudne do zlokalizowania, a ich istnienie może być trudne do udowodnienia. Zazwyczaj formalne procedury wykrycia w postępowaniu rozwodowym mogą pomóc w znalezieniu majątku, który został ukryty przez jednego z współmałżonków. Na przykład sąd może nakazać ujawnienie niektórych dokumentów finansowych, które mogą ujawnić ukryte aktywa. Co więcej, księgowi kryminalistyczni („forensic accountants”) mogą pomóc w zlokalizowaniu ukrytych aktywów, ponieważ są przeszkoleni w zakresie oceny wartości inwestycji lub przedsiębiorstw, interpretacji i oceny różnych zapisów finansowych oraz mogą zeznawać w sprawie swoich ustaleń w sądzie. Prywatny detektyw może także okazać się niezbędny, aby pomóc w odkryciu takich aktywów.

Należy pamiętać o długach

Oprócz podziału majątku małżeńskiego, należy pamiętać, że zostaną również podzielone długi. Podział długów może być często wykorzystywany do skompensowania podziału majątku, więc należy wykorzystać to na swoją korzyść podczas negocjacji.

Można wziąć pod uwagę sporządzenie raportu kredytowego zarówno dla siebie, jak i dla współmałżonka, aby mieć jaśniejszy obraz swoich obecnych finansów.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Zapraszamy na kontakt, aby umówić się na poufną konsultację w sprawie prawa rodzinnego w Illinois.

Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel: 312-450-3630
www.Facebook.com/BrukaloLaw
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----