----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

13 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

W niedzielę 10 kwietnia miały miejsce w Wietrznym Mieście uroczystości upamiętniające ofiary sowieckiej zbrodni dokonanej 82 lata temu na 25 tysiącach polskich oficerów i policjantów, którzy zostali zamordowani strzałami w tył głowy w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje i Starobielsku. Upamiętniono także ofiary katastrofy smoleńskiej, w wyniku której zginęło 96 wybitnych Polaków z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, ostatnim Prezydentem RP na Obczyźnie Ryszardem Kaczorowskim i twórcą Pomnika Katyńskiego w Chicago Wojciechem Sewerynem na czele.

Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji ofiar tych tragicznych dla narodu polskiego wydarzeń w Bazylice pw. św. Jacka przez ks. Antoniego Dziorka, który wygłosił także kazanie apelując o zażegnanie konfliktu na Ukrainie i pokój na świecie. Chicagowskie uroczystości rocznicowe zorganizował Związek Klubów Polskich w Ameryce. We mszy św. wzięli udział prezesi i przedstawiciele licznych klubów i organizacji polonijnych.

40 DSC 5887

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od udziału w mszy świętej sprawowoanej w intencji ofiar w Bazylice św. Jacka

Drugą odsłoną uroczystości było spotkanie przy Pomniku Katyńskim i Tablicy Smoleńskiej na cmentarzu św. Wojciecha w Niles. Do wspólnej modlitwy w intencji ofiar zaprosił zgromadzonych przy pomniku uczestników uroczystości kapelan ZKP ks. Ryszard Miłek.

Przedstawiciele organizacji polonijnych złożyli wiązanki kwiatów. W imieniu władz RP kwiaty złożyła konsul Agata Grochowska. W imieniu Związku Klubów Polskich kwiaty składali: prezes ZKP Łucja Mirowska-Kopeć w asyście wieceprezesek Marii Boduch i Marii Majchrowskiej oraz  radnego Ariela Reboyrasa. W imieniu Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej wiązankę złożyła Aleksandra Bieniek-Kuwik, menadżer oddziału w Glendale Heights. Na stopniach pomnika kwiaty zlożyła delegacja wydziału stanowego Konkresu Polonii Amerykańskiej w Illinois, Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II, Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Koła “Solidarność”, Związku Harcerstwa Polskiego, Zrzeszenia Nauczycieli Polskich. Legionu Młodych Polek, szkoły im. Gen. Władysława Andersa i Klubu “Pojawie”.

40 IMG 1140

Kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim składa delegacja Związku Klubów Polskich

Zgromadzeni przy pomniku wysłuchali wspomnienia o tragedii smoleńskiej pod tytułem „Smoleńska Apokalipsa” zaprezentowanego przez członków Teatru Ludowego “Rzepicha”.W programie wystąpili: Dominik Purymski, Alina Szymczyk, Maria Czerwonka i Krzysztof Wąsik. Ceremonię przy pomniku prowadziła Miss Foto Konkursu na Królową Parady 3 Maja Natalia Porębska. Za udział w obchodach dziękowała prezes ZKP Łucja Mirowska-Kopeć. Uroczystości zakończyło wspólne dospiewanie hymnu polskiego.

40 DSC 6081

Uczestnicy uroczystości wysłuchali wspomnienia o tragedii smoleńskiej pod tytułem „Smoleńska Apokalipsa”

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----