Wrażliwe zęby - przyczyny, zapobieganie, leczenie
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Rozmowa z Dr. Dorothy Anasinski lekarzem periodontką, ekspertką w dziedzinie chorób dziąseł, przyzębia oraz implantów dentystycznych

Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?

Dr. Dorothy Anasinski: Wielu z nas wzdryga się i jest w stanie aż podskoczyć pijąc gorącą herbatę albo jedząc lody. Wedle statystyk co czwarta osoba ma nadwrażliwe zęby i jest to związane z bólem w reakcji na zimno lub ciepło. Wrażliwość może też pojawiać się w przypadku mycia albo nitkowania zębów a w ekstremalnych przypadkach nawet przy wdychaniu powietrza. Wrażliwość może być okresowa i trwać kilka miesięcy albo lat, ale może też być nieprzemijająca. Główne przyczyny nadwrażliwości to ubytki w zębach, złamane zęby, stare, nieszczelne wypełnienia, choroby dziąseł i przyzębia, oraz osunięte dziąsła.

Jak dochodzi do nadwrażliwości?

Dr. Dorothy Anasinski: Przyczyną nadwrażliwości są kłopoty ze szkliwem zębów. W zdrowych zębach warstwa szkliwa chroni korony zębów - część zęba powyżej linii dziąseł. Pod szkliwem znajduje się warstwa zwana zębiną. Zębina jest mniej gęsta niż szkliwo i zawiera mikroskopijne kanaliki. Kiedy zębina traci pokrycie ochronne, te kanaliki pozwalają ciepłu, zimnym, kwaśnym lub lepkim pokarmom dotrzeć do nerwów i komórek wewnątrz zęba. Rezultatem może być nadwrażliwość, która może powodować dyskomfort podczas żucia, picia zimnych lub gorących płynów lub nawet podczas oddychania przez usta.

Nadwrażliwość może pojawić się, kiedy zbyt mocno szczotkujemy zęby, używamy twardej szczoteczki, mamy choroby przyzębia, osunięte dziąsła, odsłonięte korzenie albo cierpimy na zapalenie dziąseł. Nadwrażliwość występuje też u osób, które cierpią na refluks żołądka, mają pościerane albo pokruszone zęby. W niewielu wypadkach może być cechą wrodzoną odziedziczoną po przodkach.

Czy można zapobiec nadwrażliwości zębów?

Dr. Dorothy Anasinski: Oczywiście! Jestem wielką zwolenniczką prewencji i uważam, że właściwa higiena jamy ustnej oraz wizyty kontrolne u dentysty oraz profesjonalne czyszczenia zębów dwa razy do roku są w stanie uchronić każdego przed większością problemów dentystycznych. Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie i raz dziennie nitkować. Szczoteczka do zębów powinna być miękka, a mycie zębów powinno odbywać się delikatnymi okrągłymi ruchami. Używając twardej szczoteczki, szczotkując zęby mocno wykonujemy więcej szkody niż pożytku, a rezultatem będą obniżone dziąsła i odsłonięte korzenie zębów.

Istniejąca choroba przyzębia, infekcja dziąseł i kości jest częstym powodem nadwrażliwości. Jeśli choroba przyzębia pozostanie nieleczona, tkanki dziąseł mogą oddzielać się od zębów i tworzyć przestrzenie zwane kieszeniami, które zapewniają dom dla bakterii, powodując ciągłą utratę kości i recesję dziąseł.

Zbyt intensywne i częste wybielanie zębów, bez kontroli lekarza, za pomocą preparatów z mocnymi środkami ściernymi, które uszkadzają szkliwo również przyczynia się do nadwrażliwości zębów. Prawidłowe, bezpieczne wybielanie można w ciągu godziny wykonać w gabinecie dentystycznym.

Czy można wyleczyć nadwrażliwość zębów?

Dr. Dorothy Anasinski: Nie ma jednej metody wyleczenia nadwrażliwości. Trzeba najpierw ustalić, co jest przyczyną nadwrażliwości, co powoduje, że zęby reagują bólem na ciepło, zimno albo dotyk. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby szczoteczka do zębów była miękka. Osobiście polecam elektryczne szczoteczki do zębów. Należy zwrócić uwagę jakiej pasty do zębów używamy i zamienić ją na pastę do zębów wrażliwych. Metodę leczenia wrażliwości zębów należy skonsultować z lekarzem. Lekarz może zalecić specjalne materiały odczulające, które mogą być nakładane na wrażliwe miejsca. Jeżeli przyczyną wrażliwości jest próchnica, pęknięty ząb albo wada zgryzu - wtedy lekarz zaleci stosowne leczenie. Jeśli tkanka dziąsła została utracona z powodu recesji dziąseł, dentysta może zalecić leczenie przeszczepem dziąseł, aby odzyskać dziąsła, które zostały utracone, lub pokryć korzeń i chronić ząb oraz zmniejszyć wrażliwość.

Zapobieganie problemom medycznym jest kluczem dobrego zdrowia i samopoczucia. Nie jest tajemnicą, że regularne czyszczenie zębów w gabinecie przynajmniej dwa razy do roku to nie tylko okazja do usunięcia osadu nazębnego i kamienia, ale także konsultacji z lekarzem, który pomoże nam poradzić sobie z nadwrażliwością zębów.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com