----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

02 grudnia 2021

Udostępnij znajomym:

Wrażliwość zębów to dość powszechne zjawisko występujące najczęściej u pacjentów powyżej 30 roku życia. Powodów wrażliwości zębów jest wiele. Dwa główne to recesja dziąseł i zużycie szkliwa na zębach.

Wrażliwość zębów została zdefiniowana jako ból pochodzący z odsłoniętej zębiny w odpowiedzi na bodźce chemiczne, termiczne lub dotykowe i nie wynikający z jakiejkolwiek innej choroby zębów.

Wrażliwość może być odczuwana przy spożywaniu gorących lub zimnych napojów, albo słodkich lub kwaśnych produktów. Zęby mogą być wrażliwe po plombowaniu, usuwaniu kamienia nazębnego lub po wybielaniu. Z czasem szkliwo pokrywające zęby staje się coraz cieńsze, co też przyczynia się do wrażliwości zębów. Innym, dość powszechnym powodem wrażliwości zębów, są choroby dziąseł i przyzębia. Cofające się dziąsła odsłaniają korzenie zębów, które pozbawione naturalnej ochrony wykazują się dużą wrażliwością. Wedle danych Center for Disease Control 42% dorosłych Amerykanów powyżej 30. roku życia boryka się z bardziej lub mniej zaawansowaną chorobą dziąseł, przyzębia lub paradontozą.

Cofanie się dziąseł może być zwyczajnie następstwem upływającego czasu i zmian zachodzących w jamie ustnej. Inną przyczyną cofania się dziąseł jest niewłaściwa higiena zębów, osad zalegający wzdłuż linii dziąseł oraz nieprawidłowe szczotkowanie zębów. Jeżeli szczotkujemy zęby szczoteczką z twardym włosiem, to może się okazać, że myjąc zęby uszkadzamy dziąsła. Pasty wybielające do zębów z reguły nie należą do najdelikatniejszych i mogą ścierać szkliwo. Decydując się na wybielanie zębów w domu, warto skonsultować się z lekarzem, czy środek wybielający, który zamierzamy użyć jest w pełni bezpieczny.

Innym wrogiem szkliwa na zębach są słodkie napoje gazowane. Cukier nie jest przyjacielem zębów, a kwasy zawarte w napojach gazowanych uszkadzają szkliwo.

Zgrzytanie zębami to kolejna przypadłość, którą można łączyć z wrażliwością zębów. Zgrzytając zębami uszkadzamy szkliwo.

Zęby pęknięte lub złamane pozbawione są swojej naturalnej ochrony i to także czyni je wrażliwymi.

Co ciekawe, chore zatoki albo częste problemy z zatokami, także mogą powodować wrażliwość zębów.

Co robić, kiedy okazuje się, że mamy wrażliwe zęby? Pierwszym etapem leczenia wrażliwości zębów jest konsultacja z lekarzem i ustalenie przyczyny wrażliwości. Jeżeli szkliwo jest bardzo zniszczone, lekarz może odbudować ząb, albo nałożyć fluor w miejsca, gdzie szkliwo jest pęknięte. W przypadku diagnozy chorób dziąseł lub przyzębia koniecznością jest leczenie i monitorowanie dziąseł.

Pierwszym, prostym krokiem leczenia wrażliwości jest wymiana szczoteczki do zębów na szczoteczkę z miękkim włosiem i stosowanie specjalnej pasty do zębów wrażliwych.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----