----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

07 października 2021

Udostępnij znajomym:

Covid-19 to choroba niebezpieczna dla ludzkiego życia, która ma także duży wpływ na stan zdrowia jamy ustnej.

Utrata poczucia smaku, suchość w ustach i owrzodzenia występują powszechnie u pacjentów z Covid-19 lub tych, którzy tę chorobę przeszli. Co ciekawe, te objawy mogą utrzymywać się na długo po tym, jak inne już dawno ustąpiły.

Czterech na dziesięciu pacjentów chorujących na Covid doświadcza całkowitej lub częściowej utraty smaku. Suchość w ustach dotyka 43% pacjentów z Covidem. Utrzymująca się suchość w jamie ustnej jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia zębów, gdyż zmienia odczyn pH jamy ustnej i przyczynia się do powstawania próchnicy.

U 45% pacjentów chorujących na Covid-19 zaobserwowano patologiczne zmiany w obrębie jamy ustnej, takie jak pęcherzyki na powierzchni języka i zapalenie przyzębia.

Zły stan jamy ustnej zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu choroby u pacjentów z Covid-19, a zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia pogarsza objawy związane z tą chorobą.

Jednym z czynników zwiększających ryzyko i nasilenie choroby przyzębia jest palenie tytoniu. Palacze są uważani za grupę podwyższonego ryzyka powikłań wielu chorób, w tym Covid-19.

Szczególnie groźne pod kątem możliwych powikłań Covid-19 są choroby przyzębia. Według badań opublikowanych w Journal of Clinical Periodontology, pacjenci chorujący na Covid-19 są co najmniej trzy razy bardziej narażeni na powikłania, jeśli występują u nich dodatkowo choroby dziąseł.  

W jednym z badań wykazano, że osoby zmagające się z chorobami dziąseł były 3.5 razy bardziej narażone na przyjęcie na intensywną terapię z powodu koronawirusa.

Od początku diagnozowania Covid-19 utrata poczucia smaku lub zmiany odczuwaniu smaku były jednym z powszechnych symptomów choroby. U osób z Covid-19 zaobserwowano obniżone poczucie smaku, zmiany poczucia smaku, odczuwanie tylko jednego smaku (wszystko smakuje kwaśno, gorzko lub metalicznie), albo całkowitą utratę poczucia smaku.

Niektórzy pacjenci w trakcie przechodzenia choroby zgłaszali występowanie zmian lub owrzodzeń pod językiem, wzdłuż dziąseł albo z boku jamy ustnej. To pozwoliło naukowcom wywnioskować, że nawet łagodne przechodzenie Covid-19 ma wpływ na zdrowie jamy ustnej.

Nie jest tajemnicą, że wielu pacjentów po przejściu Covid-19 wciąż boryka się z osłabieniem i problemami zdrowotnymi. Okazuje się, że problemy zaistniałe wraz z Covid w jamie ustnej, pozostają po wyzdrowieniu.

Po przejściu Covid-19 pacjenci powinni odwiedzić lekarza dentystę w celu ewaluacji i sprawdzenia stanu zdrowia jamy ustnej.

U pacjentów, którzy nie przechodzili Covid-19 przez ostatnie 20 miesięcy, ale borykali się ze stresem spowodowanym zupełnie nową sytuacją, może wystąpić zaciskanie lub zgrzytania zębami. Zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi przyczynia się do pękania lub łamania się zębów. Stres dodatkowo powoduje ból szczęki.

W trakcie pandemii Covid-19 wielu pacjentów zmieniło podejście do rutynowych zabiegów dentystycznych lub w ogóle z nich nie korzystało. Teraz jest dobry czas, aby umówić się na konsultacje i sprawdzenie stanu zębów i dziąseł.

W trakcie pandemii pacjenci zatrudnieni w sklepach, fabrykach czy branży transportowej pracowali w maseczkach ochraniających ich przed zarażeniem się Covid-19.

Używanie maseczki przez kilkanaście miesięcy przeszło 8 godzin dziennie może powodować przerost bakterii w jamie ustnej, co przekłada się na nieświeży oddech.

Moim zawodowym mottem jest maksyma, że lepiej i taniej jest zapobiegać niż leczyć, a budowanie świadomości dotyczącej siły prewencji jest niezbędne i kluczowe dla zdrowia.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----