02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Jedno ze slynnych praw Murphiego mowi, ze otaczaja nas rzeczy niepotrzebne, a tych niezbednych nigdy nie ma w zasiegu reki. Z pewnoscia kazdy z Panstwa nie raz doswiadczyl takiej sytuacji. Ja sam kilka dni temu obiecalem rozmowcy, ze zaraz po zakonczeniu rozmowy telefonicznej wysle do niego faks. Oczywiscie pamietalem, ze urzadzenia typu faks w domu nie posiadam, ale bedac posiadaczem komputera nie podejrzewalem zadnych problemow. Niestety, okazalo sie, ze wsrod wielu bardzo niepotrzebnych programow zainstalowanych na moim PC, nie ma ani jednego, ktory umozliwilby mi wyslanie faksu. Sytuacja stala sie grozna, gdy po przeszukaniu niezliczonej ilosci dyskietek i plyt CD okazalo sie, ze programu do faksowania po prostu nie posiadam.

Na szczescie, posiadam dostep do olbrzymich zasobow globalnej sieci Internet. Nie szukajac dluzej polaczylem sie z jedna z witryn oferujacych roznego typu oprogramowanie i w polu "szukaj" (search) napisalem "fax". Juz po chwili moglem wybierac sposrod 114 programow. Czas naglil, wiec pomijajac analize, ktory z nich jest najlepszy, wybralem najmniejszy objetosciowo. Po kilku minutach plik z wybranym programem znajdowal sie juz na lokalnym dysku mojego komputera. Zainstalowanie zajelo kilka dodatkowych minut, potem trzeba bylo, niestety, przestartowac Windows, az wreszcie moglem spelnic obietnice i wyslac faks.

Dzieki Internetowi wspomniane na poczatku prawo Murphiego traci swoja aktualnosc. Bezplatne programy, gry, zbiory graficzne, fotografie, pliki muzyczne, fonty i co tylko sobie wymyslimy w ilosciach wprost niewyobrazalnych, znajduja sie w zasiegu reki. Nie jest nam nawet potrzebne zadne specjalne haslo w rodzaju "Sezamie, otworz sie". Caly proces sciagania plikow (downloading) jest bardzo prosty, i zwykle bezplatny. Drobne roznice moga byc spowodowane typem naszego komputera, rodzajem systemu operacyjnego lub wersja stosowanego oprogramowania.

W wiekszosci przypadkow proces sciagania plikow zostal maksymalnie uproszczony. Cala operacja sprowadza sie do klikniecia na "link" lub tez specjalny guzik oznaczony napisem typu " Download" lub " Get File". Jezeli nasza internetowa przegladarka jest poprawnie skonfigurowana, rozpocznie to proces uruchomienia lub kopiowania pliku. To wszystko; prawda, ze proste?

Zanim jednak wpadniemy w nalog sciagania ( download) plikow z Interentu, warto sie do tego odpowiednio przygotowac. Kilka podstawowych zasad opisanych ponizej powinno nam ulatwic caly proces.

1. Lokalny katalog "download"

W przypadku gdy kopiujemy interesujacy nas plik do wlasnego komputera, zostaje on lokalnie zapisany na naszym dysku. Z wlasnego doswiadczenia wiem, ze najczestszym problemem jest jego pozniejsze znalezienie. Internetowe przegladarki maja domyslny katalog, w ktorym zapisywane zostaja pliki sciagane z Internetu. Duzo praktyczniejszym rozwiazaniem jest zalozenie wlasnego katalogu, o nazwie latwo sie nam kojarzacej z jego funkcja. Na przyklad: c:\downloads lub c:\skarbyzsieci. Warto tez w naszej przegladarce zmienic domyslny katalog na ten utworzony przez nas. Zeby to zmienic w przegladarce Internet Explorer trzeba udac sie do menu "Tools" i wybrac opcje "Internet Options". Tam na zakladce "General" w polu "Temporary Internet Files" mamy do wyboru dwie opcje: "Delete Files" i "Settings". Za pomoca pierwszej z nich mozemy z naszego komputera wykasowac tymczasowe pliki sciagniete z Internetu. Opcja " Setting" pozwala na wybranie domyslnego katalogu, w ktorym zapisywane beda sciagane pliki.

2. Kompresja

Wiekszosc plikow, ktore mozemy skopiowac jest oferowana w skompresowanej postaci. Dzieki temu czas poswiecony na transfer miedzy komputerami jest znacznie krotszy. Po zapisaniu pliku na naszym dysku, zeby doprowadzic go do uzytecznej postaci, nalezy go rozkompresowac. Na niektore pliki wystarczy kliknac i wszystko wykona sie samo. Sa to tak zwane self-extracting files, czyli pliki skompresowane w postaci samo uruchamiajacych sie programow. Zwykle zapisane sa w postaci nazwapliku.exe. Inne wymagaja od nas posiadania specjalnego oprogramowania umozliwiajacego ich dekompresje. Najpowszechniejszym formatem kompresji plikow w internecie jest .zip. Program, ktory kazdy "sciagacz" musi posiadac w swoich zbiorach to WinZip. Mozna go sciagnac ze strony http://www.winzip.com.

3. Globalne katalogi "download"

Samo sciaganie plikow jest juz bardzo czasochlonne. Nie warto wiec dodatkowo tracic czasu na bladzenie po sieci w poszukiwaniu czegos do sciagniecia. Ponizej przedstawione sa adresy najpopularniejszych witryn, oferujacych szerokie spektrum programow typu shareware.

1. ZDNet"s Software Library, http://www.hotfiles.com

2. Cnet"s Shareware, http://www.shareware.com

3. Rocket Download, http://www.rocketdownload.com

4. Pass the Shareware, Please, http://passtheshareware.com

5. WinShareware.com, http://winshareware.com

6. Cool Tool of the Day, http://www.cooltool.com

7. File Mine, http://www.filemine.com/

8. HelpDrivers, http://www.helpdrivers.com

9. WinFiles, http://www.winfiles,

4. Instalacja

Samo sciagniecie programu do naszego komputera nie oznacza, ze juz mozemy z niego korzystac. Wiekszosc programow wymaga procesu instalacji. Na szczescie odbywa sie to w wiekszosci przypadkow automatycznie. W razie problemow trzeba szukac pliku tekstowego ( readme.txt lub podobna nazwa), w ktorym znajdziemy opis wymagan, ktore musimy spelnic zanim program bedzie funkcjonalny.

5. Zabezpieczenia

Kopiujac z sieci programy narazamy sie na niebezpieczenstwo sciagniecia wirusa. Nawet w bardzo renomowanych serwisach, ktore oferuja oprogramowanie, nie mozna wykluczyc tego typu sytuacji. Serwisy te, zanim udostepnia programy dla szerokiej publicznosci, sprawdzaja je, miedzy innymi na obecnosc wirusow. Trzeba tez pamietac, ze samo sciagniecie do naszego komputera zawirusowanego programu nie musi byc wcale grozne, dopoki go nie uruchomimy. Tak wiec jednym z absolutnie niezbednych programow narzedziowych na naszym komputerze powinien byc dobry program antywirusowy. Tak jak i wszystkie inne programy, mozemy go bezplatnie sciagnac z sieci w wersji demonstracyjnej. Za te lepsze, komercyjne wersje antywirusow musimy niestety zaplacic. Zwykle po zarejestrowaniu programu, jestesmy uprawnieni do bezplatnego uaktualniania.

Niemniej grozne od wirusow jest niepoprawne dzialanie sciagnietego programu, co w konsekwencji moze prowadzic do uszkodzenia plikow systemu Windows. Wtedy pomoc nam moze tylko reinstalacja systemu, a to do rzeczy przyjemnych nie nalezy.

6. Wykasuj niepotrzebne pliki

Po zainstalowaniu sciagnietego programu, jego skompresowana wersja tak naprawde nie jest nam dluzej potrzebna. Zajmuje tylko cenne miejsce na naszym lokalnym dysku. Celowe jest wiec jej wykasowanie lub przegranie na CD lub Zip w celu pozniejszej instalacji na innym systemie.

7. Szybciej znaczy lepiej

Im ciekawsze i bogatsze w funkcje programy, tym ich objetosc robi sie coraz wieksza. Bardzo rzadko mozna sciagnac cos interesujacego ponizej 1MB. Korzystajac z modemu 56Kb, sciagniecie pliku o objetosci 1MB zajmie nam niecale 3 minuty. Na plik o wielkosci 10MB bedziemy czekali niemal 25 minut. Wszystkie te obliczenia wykonywane sa przy zalozeniu idealnych warunkow transmisji. Poniewaz ideal nie istnieje, trzeba wiec sobie pomoc w inny sposob. Istnieje grupa programow ktorych zadaniem jest zoptymalizowanie transferu plikow i tym samym zminimalizowanie czasu polaczenia. Najpopularniejsze z nich przedstawiam ponizej:

Go!Zilla (www.gozilla.com)

Ten program to caly menadzer sciagania plikow. My ustalamy co chcemy skopiowac, natomiast program decyduje o tym skad dany plik bedzie sciagal. Na podstawie znanego tylko autorom programu algorytmu optymalizuje polaczenie. W przypadku zerwania lacznosci nawiazuje ja ponownie, kontynuujac sprowadzanie programu od miejsca, w ktorym stracilismy polaczenie, a nie od poczatku. Jednoczesnie caly czas monitoruje jakosc polaczenia, zeby w przypadku gdy transfer spadnie ponizej akceptowalnego poziomu przelaczyc sie na inne zrodlo.

Download Accelerator (www.dowloadaccelerator.com)

Tworcy programu reklamuja jego mozliwosci przyspieszenia sciagania plikow o 300%, w stosunku do tradycyjnych metod. Dodatkowe funkcje umozliwiaja bardzo zaawansowane zarzadzanie calym procesem sciagania.

GetRight (www.getright.com)

Zasada dzialania jest programu jest analogiczna do opisanych powyzej.

Dodatkowa zaleta opisanych powyzej programow jest fakt, ze sa one zupelnie bezplatne.

Wada jest to, ze umozliwiaja nam tylko jednostronna komunikacje. Co zrobic jezeli zapragniemy wyslac jakis plik na serwer. W takim przypadku trzeba powrocic do sprawdzonych starych metod i skorzystac z programu typu FTP.

Programy FTP

Jak wspomnialem wczesniej, przegladarki internetowe (IE, Netscape) dzieki swoim wbudowanym mozliwosciom pozwalaja nam sciagnac z sieci dowolny plik. Podstawowa wada takiego rozwiazania jest ograniczona szybkosc transferu. Wynika to z faktu innego sposobu transferu danych. Dodatkowa wada jest fakt jednokierunkowej komunikacji. Nie istnieja lub sa bardzo ograniczone mozliwosci przeslania plikow na serwer. Zaleta przegladarek jest niewatpliwa prostota obslugi. Jezeli jednak proste mozliwosci sciagania plikow z sieci nie sa wystarczajace, powinnismy korzystac ze specjalistycznych programow FTP.

FTP (File Transfer Protocol) bedacy czescia wszechobecnego w internecie protokolu TCP (Transmission Control Protocol), sluzy do przesylania plikow pomiedzy dwoma komputerami w sieci Internet. Uzytkownik kontroluje caly proces za pomoca specjalnych programow, tzw. klientow FTP. Do najpopularniejszych z nich naleza programy wymienione ponizej.

CuteFTP (www.cuteftp.com)

To jeden z najpopularniejszych programow tego typu. Oferuje wszystkie potrzebne opcje. W najnowszej wersji wspomaga nawet wyszukiwanie plikow MP3 z serwisow FTP.

WebDrive (www.riverfrontsoftware.com)

Wykorzystujac mozliwosci protokolu FTP mozemy do naszego lokalnego komputera podlaczyc odlegle zasoby serwisow FTP.

WS-FTP (www.ipswitch.com)

W pelnej wersji zawiera caly pakiet programow do transferu oraz programow narzedziowych. Pozwala uzytkownikowi poruszac sie po wlasnych lokalnych zasobach, jak tez i po odleglych serwisach FTP.

Windows Commander (www.ghisler.com)

To cos dla komputerowcow pamietajacych jeszcze czasy programu Norton Commander. Oprocz realizowania funkcji FTP zarzadza takze lokalnymi zasobami.

LeapFTP (www.leapware.com)

Prosty, skuteczny program klienta FTP. Bez dodatkowych funkcji.

BulletproofFTP (www.bpftp.com)

Oprocz tradycyjnych funkcji FTP, program oferuje nam mozliwosc samodzielnego laczenia sie do serwera FTP i kontynuowania sciagania pliku, w przypadku zerwania transmisji.

Na zakonczenie chcialbym Panstwu jeszcze podac kilka programow, ktore kazdy "sciagacz" powinien miec na swoim komputerze:

1. Antywirus

Im nowszy, tym lepszy. Dwa najbardziej znane tego typu programy to:

- Norton Antyvirus 2000 (www.symantec.com)

- McAfee Virus Scan (www.mcafee.com).

Bardzo dobre sa rowniez Command Antivirus (www.commandcom.com) oraz Panda Antivirus (www.pandasoftware.com) oferujace bezplatne aktualizacje bazy danych wirusow przez caly czas kiedy korzystamy z ich produktu. InoculateIT jest zupelnie bezplatny, lecz w razie jakichkolwiek problemow, musimy zaplacic za pomoc techniczna.

2. Accelerator

Trzy najbardziej popularne opisalem powyzej.

3. Dekompresor

W sieci kroluje bezsprzecznie WinZip. Jego najnowsza wersje 8.0 mozna znalezc pod adresem www.winzip.com. Inne popularne programy to WinRAR, ARJ, NetZIP, PKZIP.

Te wszystkie i wiele innych znajdziecie Panstwo na stronach serwisu CNET www.download.com, w dziale Utilities/File Compression.

4. Deinstaler

Program, ktory monitoruje process instalacji i zapamietuje wszystkie zmiany w systemie dokonywane poprzez instalowany program. Dzieki niemu mozemy w sposob zupelnie bezbolesny dla naszego komputera pozbyc sie pochopnie zainstalowanych programow. Polecam program Norton Cleansweep, firmy Symantec. Jego demonstracyjna 30-dniowa, w pelni funkcjonalna wersje mozemy sciagnac ze strony producenta (www.symantec.com).

Kilka innych to: Ashampoo99, EasyClean32, Uninstall Manager. Wszystkie z nich mozna sciagnac ze strony serwisu CNET: www.download.com, z dzialu Utilities/Uninstallers.

Programy te, a takze wiele innych znajda Panstwo na stronach popularnych serwisow oferujacych programy typu shareware. Ich nazwy i adresy podalem wczesniej.

Przyjemnego "sciagania"

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor