----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Każdy marzy o wygraniu na loterii czy spadku po bogatym wujku. Takie przypadki zdarzają się rzadko, ale bywają inne bardziej prawdopodobne okazje do otrzymania pieniędzy, (np. z puli emerytalnej), czy od firmy ubezpieczeniowej. Pomówmy, kiedy takie pieniądze są w pełni nasze, a kiedy musimy się nimi podzielić z Wujkiem Samem.

Darowizny, spadki

Dary. Od darów nie płacimy podatków, bowiem jest za nieodpowiedzialny ofiarodawca. Dary do $11,000 rocznie (od 2002 roku, poprzednio do $10,000) na osobę są zwolnione od podatków. Mimo to kochający rodzice mogą podarować żonatemu synowi do $40,000 na przykaład na zakup domu, bowiem ojciec daje po $10,000 synowi i synowej i matka czyni to samo.

Spadki

Spadkobierca nie płaci podatków federalnych, bowiem wszelkie podatki od spadków reguluje administrator masy spadkowej. Staniemy się natomiast odpowiedzialni za podatki dochodowe zarobione przez otrzymane środki czy też podatki nieruchomościowe od otrzymanego domu.

Przedmioty majątkowe przechodzą w Twoje ręce z podwyższoną podstawą podatkową (stepped up tax basis), czyli po wartości z dnia ich otrzymania. Gdy sprzedasz otrzymany przedmiot majątkowy, przyjdzie Ci zapłacić podatek (capital gain) od kwoty, która stanowi różnicę pomiędzy ceną sprzedaży a podstawą podatkową danego waloru.

Przykład:

Wuj kupił 100 akcji po $20. Ty odziedziczyłeś je po cenie $50 (100x$50=$5,000). Gdybyś sprzedał je natychmiast, nie zapłaciłbyś żadnych podatków. Jeżeli odczekasz, aż akcje zwyżkują do $60, to po sprzedaży zapłacisz podatek od $1,000 ($6,000-$5,000).

Rada:

Zachowaj wszystkie dokumenty poświadczające podstawę podatkową otrzymanych/odziedziczonych walorów.

Odziedziczone konta emerytalne

Jedynymi walorami, od których spadkobierca musi płacić podatki są odziedziczone konta emerytalne, od których podatki były odroczone (tax-defferred retiremet plans).

Przykładem jest normalne konto IRA, 401 (k), SIMPLE, ale nie Roth IRA. Jeżeli spadkodawca nie zaznaczył w testamencie, że podatki od kont emerytalnych mają być zapłacone przez masę spadkową, obowiązek ten przypada osobie, która odziedziczyła konto IRA i poważnie uszczupli jej schedę.

Odziedziczone konto IRA możesz zlikwidować natychmiast, ale wtedy zapłacisz wysokie podatki dochodowe. Bardziej opłaca się jak najbardziej spowolnić wybieranie pieniędzy.

Oto jak można to uczynić.

Nowe przepisy podatkowe w znaczny sposób uprościły wybieranie pieniędzy z odziedziczonego konto IRA.

l. Jeżeli jesteś wdową lub wdowcem właściciela konta IRA, to możesz traktować IRA zmarłego jako swoje własne.

2. Inne osoby (nie będące małżonkiem zmarłego) mogą wybierać pieniądze stopniowo zgodnie ze swoim terminarzem (life ex-pectancy of the beneficiary).

Bardzo ważne:

Jeżeli po śmierci właściciela konta nie uczynisz nic, będzie się to równało z likwidacją konta i podatkami. Musisz przerejestrować konto IRA na swoje nazwisko jako odziedziczone (inherited IRA).

Niezależnie od wieku beneficjenta, nie zapłaci on kary od kwot podjętych z konta (dla właściciela konta kara wynosi 10% pieniędzy wybranych przed ukończeniem 59.5 roku).

Odszkodowania

Otrzymanie odszkodowania za ubezpieczenie na życie nie jest radosną okazją, niemniej dobrze wiedzieć, że jako beneficjenci nie musimy od niego płacić podatków.

Uwaga:

Jeżeli uległeś wypadkowi, to odszkodowanie ma być zabezpieczeniem na resztę Twego życia. Rozporządzaj nim rozsądnie.

Płatności ubezpieczenia medycznego czy samochodowego nie są opodatkowane, bo stanowią zwrot poniesionych przez nas wydatków.

Świadczenia za niezdolność do pracy (disability payments), wypłacone przez ubezpieczenie samochodowe czy zdrowotne przeważnie nie podlegają opodatkowaniu. Są opodatkowane tylko wtedy, gdy pracodawca opłacał ubezpieczeniowe składki.

Odszkodowanie przyznane przez sąd (damages front lawsuit) za szkody na zdrowiu i majątku, za dyskryminacje czy oszczerstwo nie są opodatkowane. Natomiast trzeba zapłacić podatki od odszkodowań kompensacyjnych (punitive damages).

Uwaga:

Jeżeli ubiegasz się w sądzie o odszkodowanie, Twój prawnik powinien sformułować roszczenia tak, by płatności były jak najmniej opodatkowane. Podział majątku przy rozwodzie

Płatności będące wynikiem rozwodowego podziału majątku (property settlement) nie są opodatkowane. Jednakże małżonek będzie musiał zapłacić podatek przy sprzedaży, jeżeli przedmiot majątkowy znacznie wzrósł na wartości.

Powiedzmy, że żona otrzymała w wyniku podziału majątku dom wartości $200,000, kupiony przed wielu laty za kwotę $50,000. W chwili gdy go sprzeda, będzie musiała zapłacić podatek od $150,000 zysku, chyba że dom ten był jej głównym miejscem zamieszkania przez co najmniej 2 lata w ostatniej pięciolatce. Wtedy aż do kwoty $500,000 zysku na domu jest zwolnione od podatków.

Wygrane na loterii

Loterie wypłacają większe wygrane z reguły w rocznych ratach przez 20 lat i 20-30% pieniędzy potrącają tytułem zaliczki podatkowej. Jeżeli zdecydujesz się wybrać pieniądze w jednej kwocie, dostaniesz znacznie mniej, a po odliczeniu podatków Twoja pula zmaleje do 1/3 wygranej. W rezultacie wygrana rzędu miliona dolarów może dać roczne raty w wysokości tylko parudziesięciu tysięcy dolarów rocznie - z pewnością zbyt małe, by rzucić pracę i żyć jak milioner.

Rada:

Zastanów się dobrze, czy warto przyjąć roczne raty czy też wszystko w jednej kwocie.

Uwaga:

Jeżeli wygrałeś w gry hazardowe to możesz "zneutralizować" wygraną udokumentowanymi stratami hazardowymi, nawet innego rodzaju. Na przykład straty na wyścigach mogą być odliczone od wygranych na loterii. Również straty hazardowe męża i żony mogą być zsumowane, jeżeli małżonkowie rozliczają się z podatków razem.

Wygrane w loterii fantowej (raffles and contests) są opodatkowane w zależności od rynkowej wartości (fair market value) wygranego przedmiotu. Organizatorzy loterii fantowej powinni wysłać nam formularz 1099 z wartością wygranej.

Uwaga:

Jest w interesie ofiarodawców i organizatorów podawanie jak najwyższej wartości fontów. Powiedzmy, że wygraliśmy brylantowy pierścionek, jego wartość została podana jako $5,000. Należałoby od tego fantu zapłacić podatek w wysokości średnio jednej trzeciej, czyli ok. $ l,500, albo i więcej. Zanim zapłacimy ponad tysiąc dolarów warto dać pierścionek do wyceny, a może się okazać, że jest on wart o wiele mniej. Urząd Podatkowy zezwala na to, byśmy zapłacili podatek nie od kwoty podanej na druku 1099 przez organizatora loterii, lecz od kwoty, jaką my sami zapłacilibyśmy za dany przedmiot. Musimy tylko dobrze udokumentować tę rozbieżność, czyli przedstawić kilka niezależnych wycen. Pieniądze z pracy

Wypłata pieniędzy emerytalnych w jednej kwocie (lump sum distribution) jest opodatkowana. Nieświadome osoby czasem płacą dziesiątki tysięcy dolarów niepotrzebnie, bowiem jest tu kilka sposobów uniknięcia podatku.

• Przelej pieniądze emerytalne na swoje konto IRA, a unikniesz podatku aż do czasu, gdy zaczniesz pieniądze stamtąd, wybierać.

• Jeżeli pieniądze są Ci potrzebne teraz, zastosuj 5-year averaging, co polega na tym, że podatki rozlicza się tak, jakby pieniądze z IRA były wybierane przez 5 lub 10 lat.

Za każdym razem, gdy mamy do czynienia z większą kwotą pieniędzy, powinniśmy skonsultować się z księgowym by dowiedzieć się, czy powinniśmy płacić od tej kwoty podatki, a jeżeli tak, to jak można je zminimalizować. Prawo podatkowe zostało napisane przez ludzi bogatych i jest dla nich wyrozumiałe. Im więcej mamy pieniędzy, tym więcej istnieje możliwości unikania podatków.

Co robić?

Statystyka mówi, że odbiorcy niespodziewanych pieniędzy wydają je bardzo szybko i beztrosko. Nie ma nic złego w tym, by użyć trochę życia, pod warunkiem jednak, że nie zapomnisz o długoterminowych potrzebach.

Oto co powinien zrobić szczęśliwy odbiorca niespodziewanych pieniędzy:

• Spłać długi - te najwyżej oprocentowane najpierw. Jeżeli jesteś dłużny parę tysięcy na karcie kredytowej, która pobiera od Ciebie 20%, krok ten jest równoważny z zainwestowaniem pieniędzy na 20%!

• Spłać bieżące i zaległe rachunki, np. czesne za szkołę dziecka, zaległe podatki, rachunki medyczne, pożyczkę hipoteczną.

• Odłóż pieniądze na nadchodzące wydatki: studia dzieci, zakup nowego domu, samochodu, emeryturę.

Dopiero wtedy, gdy pospłacasz długi, bieżące rachunki i zatroszczysz się o przyszłość, możesz zacząć szastać pieniędzmi.

Nowe obowiązki

Oprócz przyjemności pieniądze przynoszą również obowiązki, o których nie myślałeś nawet, gdy byłeś biedniejszy.

• Sporządź plan spadkowy, by ochronić majątek przed podatkami spadkowymi.

• Przeanalizuj swoje polisy ubezpieczeniowe. Jako osoba zamożna będziesz bardziej łakomym kąskiem dla osób, które zechcą Cię pozwać do sądu. Zafunduj sobie polisę "parasolkę" na co najmniej $1 mln. Jeżeli będzie ona dodatkiem do polisy ubezpieczeniowej domu, nie zapłacisz za nią dużo.

• Zainwestuj pieniądze. Spraw, by nowo znalezione skarby starczyły Ci na całe życie. W tym celu musisz je zainwestować bardzo mądrze. Znajdź doradcę inwestycyjnego, który Ci w tym pomoże.

----- Reklama -----

MONITOR-KONKURS WAKACYJNY

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----