----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

21 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

Życie składa się z prostych, powtarzalnych czynności, które wykonywane rutynowo decydują o jego jakości. Jedną z takich czynności mających niebagatelny wpływ na nasze życie, jest higiena jamy ustnej. Ważnym elementem higieny jamy ustnej są okresowe wizyty w gabinecie stomatologicznym w celu profesjonalnego czyszczenia zębów i implantów dentystycznych.

Jakie mogą być konsekwencje nieprzestrzegania regularnych wizyt stomatologicznych?

Regularne czyszczenie zębów w gabinecie dentystycznym jest niezbędne dla naszego zdrowia, a także chroni przed powikłaniami, które mogą wystąpić, kiedy stan jamy ustnej wymyka się spod kontroli. W trakcie czyszczenia zębów przy użyciu specjalistycznych narzędzi usuwane są złogi nazębne (płytka nazębna, przebarwienia i kamień nazębny), które nie mogą być usunięte w trakcie szczotkowania lub nitkowania w domu. Czyszczenie zębów w gabinecie to też okazja do oceny stanu dziąseł i jamy ustnej, a także możliwość wykrycia schorzeń takich jak rak jamy ustnej czy choroba dziąseł.

Choroby dziąseł to częsta przypadłość, która może prowadzić do nadwrażliwości dziąseł, nieświeżego oddechu, krwawienia i recesji dziąseł.

Jakie mogą być konsekwencje pomijania regularnego czyszczenia zębów w gabinecie dentystycznym?

Czyszczenie zębów to zabieg prewencyjny, który ma na celu jak najdłużej utrzymać zęby i dziąsła w najlepszej kondycji. Regularne czyszczenie pozwala wykryć na wczesnym etapie problemy takie jak:

- Próchnica
Ubytki i próchnica mogą pojawić się pod nagromadzonym kamieniem nazębnym. Próchnica bardzo często tworzy się między zębami lub w miejscach trudno dostępnych.

- Choroby dziąseł
Choroby dziąseł występują, gdy płytka nazębna lub kamień nazębny podrażniają linię dziąseł. Linia dziąseł ulega zapaleniu, a wokół zębów powstają kieszonki. Gromadzenie się bakterii w kieszonkach powoduje dalsze zapalenie dziąseł. Profesjonalne czyszczenie ma za zadanie usunięcie bakterii z kieszonek przy zębach i zahamowanie procesu powiększania się kieszonek.

- Nieświeży oddech
Utwardzona płytka nazębna oraz kamień tworzone są przez bakterie. Nitka i zwykłe szczotkowanie w domu nie są w stanie skutecznie usunąć kamienia nazębnego. Zalegający na zębach kamień albo biały nalot może powodować nieświeży oddech, którego nie uda się wyeliminować za pomocą gumy do żucia czy odświeżaczy oddechu.

- Utrata zębów
Całkowite zaniedbywanie higieny jamy ustnej prowadzi do utraty zębów.

- Ryzyko raka jamy ustnej
Czyszczenie zębów to najlepsza forma wykrycia raka jamy ustnej. W trakcie zabiegu czyszczenia zębów dokładnie sprawdzany jest stan zdrowia jamy ustnej.

- Powikłania w trakcie ciąży
Kobiety w trakcie ciąży doświadczają wahań hormonalnych i są bardziej podatne na infekcje i choroby dziąseł. Infekcje bakteryjne mogą prowadzić do wcześniejszego porodu i niskiej masy urodzeniowej noworodka.

Brak higieny jamy ustnej lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej może przyczynić się do zawału serca, udaru, powikłań cukrzycy i wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi.

Profesjonalne czyszczenie to rutynowy zabieg prewencyjny wykonywany w gabinecie dentystycznym. Proces czyszczenia trwa około godziny w zależności od stanu higieny zębów i nagromadzonej płytki bakteryjnej. Zabieg czyszczenia obejmuje: wstępne badanie zębów, usuwanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego, polerowanie zębów, nitkowanie zębów, fluorowanie, oraz zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej.

Pacjenci po czyszczeniu odczuwają świeżość w jamie ustnej, a sam zabieg ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu higieny i dobrego stanu zdrowia zębów i dziąseł.

Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca wizytę u dentysty przynajmniej raz w roku. Lekarze dentyści są zgodni, że czyszczenie zębów powinno się odbywać dwa razy w roku, a jeżeli pacjent ma choroby dziąseł lub przyzębia, to powinien odwiedzać gabinet dentystyczny co trzy miesiące, ponieważ 90 dni po profesjonalnym czyszczeniu bakterie ponownie pojawiają się pod linią dziąseł.

Benjamin Franklin zwykł mawiać, że uncja prewencji jest więcej warta niż funt leczenia. To powiedzenie świetnie się sprawdza w przypadku chorób jamy ustnej, gdyż łatwiej zapobiegać tym chorobom niż je leczyć. Zapobieganie schorzeniom jamy ustnej nie tylko oszczędza czas, ale także pieniądze i niedogodności związane z leczeniem.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----