Facebook Messenger wprowadza grupowe wideorozmowy
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Facebook Messenger doczekał się kolejnej funkcji. Tym razem są to grupowe wideorozmowy. Była to jedna z najbardziej wyczekiwanych funkcji w popularnym komunikatorze, na którą trzeba było długo czekać.

Grupowe wideorozmowy będą dostępne w aplikacjach na urządzenia z Androidem i iOS oraz w przeglądarce. Trzeba tylko dotknąć ikonkę wideo w prawym górnym rogu. To uruchomi wideochat i wszyscy w grupie zostaną poinformowani. Dołączyć do grupowej widerozmowy można w dowolnej chwili.

Facebook Messenger pozwala na udział maksymalnie 50 osób w każdym połączeniu. Warto jednak dodać, że jeśli w konwersacji będzie brało więcej niż sześć osób, to na ekranie będzie wyświetlany tylko dominujący przedmówca i miniaturki z pozostałymi znikną. Przy okazji Facebook przekazał, że użytkownicy Messengera wykonują w miesiącu około 245 mln połączeń wideo.

Wsparcie Firefox dla Windows XP i Vista tylko do września 2017

Mozilla ogłosiła na własnym blogu, że zamierza wspierać systemy Windows XP oraz Windows Vista jeszcze tylko przez kilka najbliższych miesięcy. Wsparcie zostanie zakończone w przeglądarce Firefox dokładnie we wrześniu przyszłego roku.

Mozilla prosi również użytkowników własnych przeglądarek o jak najszybszą migrację na nowsze systemy Windows, które są aktualizowane przez Microsoft. XP i Vista bez wsparcia technicznego mają coraz więcej niezałatanych luk i ich użytkowanie jest niebezpieczne.

Rząd USA chce, aby obcokrajowcy podawali konta mediów społecznościowych

Na szczęście nie chodzi tutaj o każdego obcokrajowca, a ludzi, którzy wkraczają do USA tylko chwilowo, bez wizy i przez ESTA czyli elektroniczny system zatwierdzania podróży. Celem tej inwigilacji jest, jak twierdzi amerykański rząd, identyfikacja potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego.

Prawo to już weszło w życie. Na razie jest to opcja nieobowiązkowa. Zagraniczni podróżnicy mogą podawać swoje informacje związane z istnieniem w sieci. Można wybrać konta społecznościowe Facebooka, Twittera, a nawet LinkedIn czy Google+. Nie wiadomo jednak, czy informacje te mogą posłużyć do np. natychmiastowego odmówienia wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych. Urząd Celny USA twierdzi też, że nie odmówi wejścia ludziom, którzy odmówią podania jakichkolwiek danych społecznościowych.

Wprowadzenie nowego prawa budzi oczywiście niemałe kontrowersje zarówno wśród aktywistów praw człowieka, jak i firm technologicznych. Protesty zdarzały się już wcześniej, przy okazji ogłoszenia prac nad tym prawem, ale jak widać nie przyniosły skutku. Wprowadzanie tych danych jest opcjonalne, więc wydaje się, że problem jest znikomy.

Nowe smartwatche z Android Wear 2.0 w 2017 roku

Jeden z przedstawicieli Google'a potwierdził, że w przyszłym roku odbędzie się premiera dwóch nowych smartwatchy z systemem Android Wear 2.0. Nie będą to jednak Pixele. Zegarki mają mieć logo producenta, który nie został jeszcze ujawniony.

Wiadomo jednak, że będzie to firma, którą już wcześniej przygotowała zegarki z Android Wear, a więc: LG, Huawei, Samsung, Motorola, Fossil, ASUS, Casio, Sony, Nixon, Michael Kors lub Tag Heuer.

Podobno ukrywają się one pod nazwami kodowymi Angelfish i Swordfish. Pierwszy z zegarków będzie większy i ma mieć odbiornik GPS oraz wbudowany modem LTE. Drugi będzie mniejszy i ma być prostszym smartwatchem.

W przyszłym miesiącu zostanie wydany Android Wear 2.0 Developer Preview 5 i będzie to już ostatnia beta przed wersją dla wszystkich. W aktualizacji zostaną dodane dwie ważne funkcje. Pierwszą jest wsparcie dla Google Assistant, a drugą Android Pay, a więc zegarek będzie mógł być używany do płacenia w sklepach.

Apple przygotowuje nowe iMaki, Maca Pro i MacBooki

Bloomberg raportuje, że w pierwszej połowie 2017 roku powinniśmy zobaczyć nowe komputery iMac. Mają one dostać nowoczesne złącza USB C, które można zobaczyć już w MacBookach oraz nowe układy GPU od AMD. Pojawią się także nowe MacBooki, ale w tym przypadku spodziewajmy się przede wszystkim tylko nowszych procesorów.

Apple rozważa także wprowadzenie do oferty własnej klawiatury z paskiem Touch Bar i Touch ID. Jej debiut ma jednak zależeć od przyjęcia nowych MacBooków Pro, które zaprezentowano pod koniec października. W przypadku Maców Pro rozważane jest przeniesienie produkcji bezpośrednio do Azji. Obecnie komputery te wytwarzane są w Teksasie i są jedynymi Apple'a z napisem "Made in USA" na obudowie.

Sony Cyber-shot HX350

Sony wprowadza nowy model aparatu kompaktowego ultrazoom - HX350, który wydaje się być z zewnątrz kopią poprzednika (HX300), ale wprowadzono kilka usprawnień. Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest odchylany w górę i w dół ekran LCD, poprzednik miał wbudowany na stałe. Na pokładzie mamy też nowy procesor BIONZ X, a także mechanizm DMF, który pozwala na ręczną korektę ostrości po ustawieniu automatycznym, oraz funkcja lock-on dla autofokusu.

Podobnie jak poprzednik, HX350 rejestruje filmy Full HD z prędkością 60,50,30 i 25 kl/s. Nowy tryb Intelligent Active ma poprawiać wydajność stabilizacji podczas filmowania.

Niestety, w nowym aparacie, podobnie jak w poprzedniku, brakuje funkcji bezprzewodowych Wi-Fi.

Opracował: Daniel Odroniec              
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: