08 czerwca 2016

Udostępnij znajomym:

Skróty używane w branży nieruchomości, część 252

ADS (annual debt service) – roczna obsługa zadłużenia: kwota przeznaczona co roku na spłatę pożyczki hipotecznej obciążającej daną nieruchomość dochodową. Na obsługę zadłużenia składa się spłata głównej sumy (principal) oraz odsetki (interest). Kwota przeznaczona na obsługę zadłużenia nie jest brana pod uwagę przy obliczaniu zysku operacyjnego netto (net operating income).

EAV (equalized assessed valuation) – wyrównana oszacowana wartość dla celów podatkowych: wartość nieruchomości oszacowana przez taksatorów dla celów ustalenia wysokości podatku od nieruchomości z uwzględnieniem tzw. współczynnika wyrównującego (equalization factor). Np. w powiecie Cook każda nieruchomość mieszkalna oszacowana jest w wysokości 10% jej przybliżonej wartości rynkowej (estimated property value).

EGI (effective gross income) – efektywny dochód brutto: dochód brutto z najmu nieruchomości obliczany poprzez odjęcie strat spowodowanych przez wskaźnik powierzchni niewynajętej (vacancy rate) oraz zaległości w płatności czynszu przez lokatorów, oraz przez dodanie jakiegokolwiek dodatkowego dochodu, który dana nieruchomość przynosi (np. opłaty za pralnię, parking, itp.).

EMFs (electromagnetic fields) – pola elektromagnetyczne: przypuszcza się, że pola elekromagnetyczne wytwarzane przez linie wysokiego napięcia (high-voltage lines) są czynnikiem rakotwórczym i wywołują zmiany hormonalne. Brakuje jednak jednoznacznych dowodów na potwierdzenie tego zagrożenia. Potencjalni nabywcy nieruchomości, którzy są świadomi prawdopodobnej szkodliwości pól elektromagnetycznych, z pewnością nie będą brali pod uwagę domów znajdujących się w pobliżu słupów wysokiego napięcia. 

FHA (Federal Housing Administration) – Federalna Agencja Mieszkaniowa: agencja rządowa stanowiąca część Departamentu Gospodarki Mieszkaniowej i Rozwoju Miejskiego (Department of Housing and Urban Development). FHA ubezpiecza pożyczki udzielane przez instytucje finansowe zaaprobowane przez FHA. W ten sposób banki są zabezpieczone przed stratami finansowymi na wypadek niewywiązania się pożyczkobiorcy ze spłat. Działa to również na korzyść konsumentów, ponieważ osoby, które nie kwalifikują się na pożyczkę konwencjonalną ze względu na brak funduszy na wysoką wpłatę własnego udziału (downpayment) lub zbyt niskie dochody niespełniające kryteriów pożyczek konwencjonalnych, mogą starać się o przyznanie pożyczki typu FHA, czyli ubezpieczonej przez Federalną Agencję Mieszkaniową. FHA ubezpiecza jedynie pożyczki zamortyzowane na mieszkania, domy jednorodzinne i wielorodzinne i jest największą instytucją tego typu na świecie. FHA powstała w 1934 roku i ubezpieczyła do tej pory ponad 34 miliony pożyczek.

FNMA (Federal National Mortgage Association, potocznie: FANNIE MAE) – Federalne Narodowe Stowarzyszenie Hipoteczne: korporacja działająca na wtórnym rynku hipotecznym, która w 2008 roku została przejęta przez rząd USA wraz z jej ogromnym zadłużeniem, i stała się przedsiębiorstwem sponsorowanym przez rząd (government-sponsored enterprise). Fannie Mae została utworzona w 1938 roku jako część Nowego Ładu (New Deal), planu uzdrowienia gospodarki wprowadzonego przez prezydenta Roosevelta. Od 1968 roku działała jako prywatna korporacja, aż do momentu przejęcia jej przez rząd, kiedy znalazła się na skraju bankructwa wskutek kryzysu ekonomicznego ostatnich lat. Jak głosi strona internetowa Fannie Mae, misją tej instytucji jest „zapewnienie, że pracujące rodziny mają dostęp do kredytu hipotecznego, na który ich stać przez długi czas”. Aby tę misję spełnić, Fannie Mae, podobnie jak inne korporacje działające na rynku wtórnym pod ochronnym parasolem rządu, starają się stwarzać dogodne warunki finansowe dla pożyczkodawców, które są niezbędne do udzielania niskooprocentowanych pożyczek. Fannie Mae nie oferuje bezpośrednio pożyczek hipotecznych, co jest domeną pierwotnego rynku hipotecznego. Jej rolą jest zamienianie pożyczek w zbywalne papiery wartościowe (mortgage securitization) oraz skupowanie pożyczek z pierwotnego rynku, aby instytucje finansowe dysponowały funduszami na udzielanie kolejnych kredytów.

ZBIGNIEW PIEŃKOWSKI – magister filologii angielskiej ze specjalizacją w kulturoznawstwie amerykańskim (Uniwersytet Warszawski, 1994 rok). Tłumacz zawodowy z 18-letnim doświadczeniem. REALTOR®, REAL ESTATE MANAGING BROKER, właściciel firmy CARET REALTY INC.
Od 2004 roku służy pomocą przy kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.
Tel.: 773-719-3645
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.        
Web: www.CaretRealty.com

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor