----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----
Adrian Pluta

Adrian Pluta


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij znajomym:

Instagram wprowadza nowe środki bezpieczeństwa zapobiegające ‘uwodzeniu’, które uniemożliwią dorosłym użytkownikom wysyłanie bezpośrednich wiadomości do nastolatków.

Działanie podyktowane było krytycznymi słowami ze strony Facebooka za jego działania dotyczące uwodzenia dzieci z wieloma międzynarodowymi oświadczeniami wzywającymi firmę do zapewnienia bezpieczeństwa młodym ludziom korzystającym z jej platform.

Szczególne zaniepokojenie budzi plan firmy, aby przenieść wszystkie swoje platformy na pełne szyfrowanie, podobnie jak w WhatsApp. Krytycy twierdzą, że spowodowałoby to wyłączenie wewnętrznego monitorowania wiadomości Facebooka pod kątem potencjalnego uwodzenia. Zasady Instagrama wymagają, aby wszyscy użytkownicy mieli ukończone 13 lat. Osoby, które identyfikują się jako nastolatkowie, są zachęcane do ustawiania swoich kont jako prywatnych. Niestety te dane są zależne od tego, co zgłasza użytkownik. Nie ma zatem żadnej przeszkody, by dziecko mogło wybrać opcję „jestem osobą dorosłą”.

Firma stwierdziła: „Chociaż wiele osób jest uczciwych co do swojego wieku, wiemy, że młodzi ludzie mogą kłamać na temat swojej daty urodzenia. Chcemy zrobić więcej, aby temu zapobiec, ale weryfikacja wieku ludzi w Internecie jest bardzo skomplikowana. Aby sprostać temu wyzwaniu, opracowujemy nową sztuczną inteligencję i technologię uczenia technologii, aby pomóc nam zapewnić nastolatkom większe bezpieczeństwo i zastosować nowe funkcje dostosowane do wieku”. Firma uniemożliwi osobom, które twierdzą, że mają ukończone 18 lat, wysyłanie wiadomości do osób poniżej 18 roku życia oraz śledzenie ich. „Przechodząc do szyfrowania typu end-to-end, inwestujemy w funkcje chroniące prywatność i zapewniające bezpieczeństwo ludziom bez uzyskiwania dostępu do treści wiadomości czatu”. Posunięcie Instagrama zostało z zadowoleniem przyjęte przez Andy'ego Burrowsa w NSPCC, który opisał to jako „skorygowanie niebezpiecznej decyzji projektowej, na którą nigdy nie wolno było pozwolić”. Burrows dodał: „Na Instagramie wciąż jest więcej przestępstw związanych z uwodzicielstwem niż na jakiejkolwiek innej platformie. Nasze najnowsze dane pokazują, że jest to platforma wybierana przez przestępców w ponad jednej trzeciej przypadków, w których atakują dzieci w celu wykorzystania seksualnego”. Pozostał jednak krytycznie nastawiony do podejścia firmy w kwestii bezpieczeństwa dzieci, twierdząc: „Nowe zabezpieczenia nie zmienią bezpieczeństwa dzieci, a pogorszą jedynie sytuację, gdyż dodatkowe szyfrowanie uniemożliwi organom ścigania kontrolowanie nadużyć”.

Chloe Squires, dyrektor ds. bezpieczeństwa narodowego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, złożyła pisemne zeznanie Senatowi USA w grudniu 2019 r., aby krytykować przejście Facebooka do szyfrowania typu end-to-end i wykazać poparcie dla Wielkiej Brytanii, która zabroniła stosowania tego typu rozwiązań.

Dzięki własnemu monitorowaniu Facebook co roku przesyła do władz USA tysiące raportów na temat osób wykorzystujących platformy do prób uwodzenia dzieci w Internecie, a także miliony raportów o zdjęciach i filmach przedstawiających wykorzystywanie dzieci. Organy ochrony dzieci szacują, że 70% zgłoszeń Facebooka zostanie utraconych, jeśli firma pozwoli osobom atakującym i ich potencjalnym ofiarom komunikować się za pomocą kompleksowej, zaszyfrowanej usługi, której sama firma nie może już monitorować.

Aplikacja do ożywiania zmarłych podbija Internet

Deep Nostalgia – tak nazywa się aplikacja stworzona przez firmę MyHeritage, która wykorzystując sztuczną inteligencję tworzy animację na wysłanym przez użytkownika zdjęciu, ożywiając postać znajdującą się na nim.

Korzystanie z aplikacji jest proste. Należy zarejestrować konto na stronie MyHeritage.com i wysłać wybrane zdjęcie. Cały proces odbywa się automatycznie, jednak użytkownik ma możliwość wzglądu w animację przed zapisaniem pliku.

82

Chwilę po tym, jak usługa została udostępniona publicznie, jej popularność w mediach społecznościowych wystrzeliła. Internauci publikowali animacje z twarzami swoich przodków, starożytnych posągów czy znanych na świecie ludzi.

Niestety darmowa wersja ma pewne ograniczenie – jeden użytkownik może wykorzystać tylko pięć zdjęć.

Na podst. art. mlodytechnik.pl

Adrian Pluta
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.