Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Rezultat wszelkich okoliczności napaści („assault”) może wiązać się z latami w więzieniu oraz z karną historią brutalnej przestępczości, która może prześladować przestępcę przez wiele lat oraz na wiele sposobów.

Surowość skargi („charge”) oraz otrzymanego wyroku („sentence”) zależy od wielu czynników, w tym, między innymi, od tożsamości ofiary („victim”).

 

Skargi o napaść oraz tożsamość ofiary

Napaść na niektóre chronione grupy ludzi („protected classes”) może znacznie zwiększyć surowość wyroków skazujących i kar, a nawet prowadzić do zarzutów karnych wykraczających poza napaść.

Napaść na chronione grupy ludzi w stanie Illinois to „napaść spotęgowana” („aggravated assault”)

Prawo w Illinois zapewnia, że napaść na ofiary należące do niektórych chronionych grup ludzi automatycznie podwyższa skargę na napaść spotęgowaną, niezależnie od okoliczności domniemanego przestępstwa.

Napaść spotęgowaną w Illinois uważa się za celowe zachowanie, które powoduje, że ofiara obawia się zbliżającej się przemocy.

Generalnie, jeśli sprawca wykonuje następujące czynności oraz gdy napaść ma następujące cechy charakterystyczne, dochodzi do oskarżenia o napaśćź spotęgowaną:

 • Kiedy sprawca używa śmiercionośnej broni („deadly weapon”) lub broni palnej;
 • Kiedy sprawca używa przedmiotu, który wygląda jak broń palna;
 • Kiedy sprawca prowadzi samochód w sposób powodujący, że ofiara myśli, że zostanie nim trafiona;
 • Kiedy sprawca jest w przebraniu („disguised”);
 • Kiedy sprawca świadomie nagrywa („records”) napaść z zamiarem jej rozpowszechnienia; oraz,
 • Kiedy napaść występuje w miejscu publicznym.

Napaść na ofiarę należącą do następujących chronionych grup ludzi jest automatycznie kategoryzowana jako napaść spotęgowana (to nie jest lista wyczerpująca):

 • Policjanci oraz strażacy;
 • Lekarze, pielęgniarki lub inne grupy osób świadczące opiekę medyczną podczas dyżuru (np. sanitariusz);
 • Osoby starsze – w wieku 60 lat lub starsi;
 • Osoby nieletnie; oraz,
 • Osoby niepełnosprawne intelektualnie lub niepełnosprawne fizycznie.

Napaść to wykroczenie klasy C („Class C Misdemeanor”) podlegające karze do 30 dni w więzieniu.

Napaść spotęgowana to wykroczenie klasy A („Class A Misdemeanor”) lub przestępstwo klasy 4 („Class 4 felony”). Wykroczenia klasy A podlegają karze do jednego roku w więzieniu. Przestępstwo klasy 4 podlega karze od jednego do trzech lat więzienia.

Wyraźnie widać, że tożsamość ofiary może dramatycznie wpłynąć na surowość zarzutów napaści.

 

Przestępstwa nienawiści w stanie Illinois

W stanie Illinois przestępstwo nienawiści („hate crime”) jest określone jako przemoc („violence”), zastraszanie („intimidation”) lub grożenie („threatening”), które jest motywowane tożsamością ofiary. Może to obejmować między innymi płeć („gender”), orientację seksualną („sexual orientation”), tożsamość seksualną („sexual identity”), pochodzenie etniczne („ethnicity”), pochodzenie („ancestry”) lub niepełnosprawność („disability”).

W każdym przypadku przestępstwa nienawiści w stanie Illinois zarzuty są zawsze na poziomie przestępczym („felony-level”) oraz podlegają karze od jednego do siedmiu lat więzienia, w zależności od okoliczności przestępstwa.

Ponadto przestępstwa nienawiści są zwykle głośnymi sprawami, które mogą poważnie zaszkodzić reputacji przestępcy.

 

Przemoc domowa różni się od innych rodzajów napaści w stanie Illinois

Ustawy stanu Illinois w szczególności odróżniają przestępstwa związane z przemocą domową („domestic violence”) od innych form napaści („assault”) i pobicia („battery”).

Zranienie lub napaść członka rodziny lub partnera romantycznego jest uważane za pobicie w kontekście przemocy domowej („domestic battery”); można spodziewać się zwiększonych kar w kontekście prawa karnego oraz poważnych konsekwencji w kontekście prawa cywilnego.

Pobicie w kontekście przemocy domowej jest kategoryzowane jako wykroczenie klasy A lub przestępstwo klasy 4, z takimi samymi sankcjami karnymi, jak napaść spotęgowana. Jednak przemoc domowa ma również wiele konsekwencji cywilnych, w tym, na przykład, nakazy ochronne („Orders of Protection”).

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.             
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: