Koniec serii Note od Samsunga?
----- Reklama -----
Adrian Pluta

Adrian Pluta


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

To już oficjalna informacja. W tym roku nie pojawi się nowy model Samsunga z rysikiem.

Samsung potwierdził, że w tym roku nie zobaczymy nowego telefonu Galaxy Note. Podczas corocznego zgromadzenia akcjonariuszy współzałożyciel DJ Koh powiedział, że firma może pominąć wprowadzenie swojego kolejnego flagowego telefonu Note w 2021 roku, ale spodziewa się premiery za rok.

„Seria Note jest pozycjonowana jako model z najwyższej półki w naszej ofercie” - powiedział Koh podczas zgromadzenia akcjonariuszy w Seulu, jak poinformował Bloomberg. „Zaprezentowanie dwóch flagowych modeli w ciągu roku może być ciężarem, więc wydanie modelu Note w [drugiej połowie 2021 r.] może być trudne. Czas wprowadzenia modelu Note można zmienić, ale staramy się wypuścić model Note w przyszłym roku”.

Samsung, podobnie jak praktycznie wszystkie firmy na całym świecie, boryka się z poważnym niedoborem półprzewodników. Koh przypisuje ewentualne opóźnienie serii Note wysiłkom zmierzającym do usprawnienia portfela Samsunga, poinformował Bloomberg, ale zauważył również, że „istnieje poważna nierównowaga podaży i popytu na chipy w sektorze IT na całym świecie”.

Kiedy w zeszłym roku wybuchła pandemia koronawirusa, ludzie zostali w domach i przestali robić zakupy. Fabryki zostały zamknięte, a firmy ograniczyły zamówienia. Ale potem popyt ruszył szybciej, niż ktokolwiek się spodziewał, zwłaszcza w przypadku urządzeń pomagających ludziom pracować i uczęszczać na zajęcia z domu. Producenci półprzewodników nie są w stanie budować chipów wystarczająco szybko, a niedobór dotyczy wszystkiego, od samochodów po konsole do gier. Ma także negatywny wpływ na branżę urządzeń mobilnych i prawdopodobnie zmusi Samsunga do wybrania telefonów, które będą traktować priorytetowo, biorąc pod uwagę ograniczoną podaż. W tym roku to nie Note jest najważniejszym urządzeniem; zamiast tego tańsze telefony Samsunga sprzedają się w dużych ilościach, gdy konsumenci muszą bardziej liczyć się ze swoimi wydatkami.

Linia Galaxy Note firmy Samsung znana jest z dużych ekranów, wysokiej klasy specyfikacji i akcesoryjnego rysika, który umożliwia pisanie na wyświetlaczu. Linia Note jest generalnie wypuszczana późnym latem lub wczesną jesienią, podczas gdy firma ma tendencję do ujawniania swojej innej flagowej linii, serii Galaxy S, późną zimą lub wczesną wiosną. Kiedy Samsung zaprezentował Galaxy S21 Ultra w połowie stycznia, telefon był wyposażony w funkcję, która kiedyś była dostępna wyłącznie w ofercie Galaxy Note: obsługa rysika S Pen.

Chociaż termin premiery kolejnego Galaxy Note może być inny, Koh powiedział, że Samsung „upewni się, że nie zawiedzie konsumentów Galaxy Note”.

Wiadomość nadeszła, gdy Samsung miał się pochwalić swoją gamą telefonów serii Galaxy A na wirtualnym wydarzeniu Unpacked w środę. Firma zaprezentowała trzy nowe urządzenia w swojej ofercie: A52, A52 5G i A72. Wszystkie urządzenia mają wysokiej klasy specyfikacje za około połowę ceny jego high-endowej oferty Galaxy S21. Seria A firmy Samsung okazała się popularna podczas pandemii. Według Strategy Analytics w zeszłym roku trzy na cztery telefony wysłane przez Samsunga na całym świecie pochodziły z rodziny Galaxy A.

Kontrastuje to z ofertą Note, która sprzedaje się w znacznie niższych ilościach. Urządzenie, które słynie z rysika S Pen i dużego wyświetlacza, długo było telefonem, w którym Samsung prowadził swoją high-endową technologię mobilną. To dało mu lojalnych fanów, nawet gdy Samsung zaliczył wpadkę Note 7 z powodu problemów z baterią w 2017 roku. Ale linia składanych produktów Samsunga stała się teraz miejscem z najbardziej zaawansowanymi technologiami, co rodzi pytania o to, gdzie uplasuje się Note. Spekulowano, że Samsung zaprzestanie sprzedaży Note, ale komentarze Koha zdawały się to obalać.

Samsung powiedział w czwartkowym oświadczeniu, że „jest zaangażowany w kategorię Galaxy Note, którą kochają nasi najwierniejsi fani i konsumenci od ponad 10 lat”. Dodał, że udostępni więcej informacji o następnym urządzeniu Galaxy Note, „gdy będziemy gotowi do ogłoszenia”.

Adrian Pluta
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.