Najciekawsze wynalazki XXI wieku
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----
Adrian Pluta

Adrian Pluta


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

XXI wiek obfituje w przeróżne odkrycia, które w większym lub mniejszym stopniu wpływają na nasze codzienne życie. Są jednak takie, które zmieniły świat na zawsze.

1. Smartfony

Telefony komórkowe są z nami od dawna, jednak smartfon został spopularyzowany właśnie w XXI wieku. Rok 2007 był dla rynku telefonów komórkowych rewolucyjny, gdyż właśnie wtedy smartfony, a konkretnie iPhone’y, pokochało mnóstwo ludzi na całym świecie. Dzięki nim mamy praktycznie całą dostępną wiedzę w kieszeni i możemy po nią sięgnąć w dowolnym momencie. Ponadto smartfony zastąpiły wiele urządzeń takich jak aparat fotograficzny, komputer, telewizor czy kalendarz, co uczyniło świat o wiele wygodniejszym niż do tej pory.

2. Facebook

Portale społecznościowe znamy od wielu lat, jednak to właśnie Facebook jako pierwszy podbił serca ludzi na całym świecie. Pozwolił nam na natychmiastowe i proste wymienianie się ważnymi chwilami obecnymi w naszym życiu oraz szybkie komunikowanie się ze znajomymi, niezależnie od miejsca ich aktualnego przebywania. Za sprawą błyskawicznie rosnącej popularności portalu, Mark Zuckerbarg (twórca Facebooka) stał się jednym z najbogatszych przedsiębiorców na świecie.

Od wielu lat użytkownicy nie wyobrażają sobie dnia bez przeglądania facebookowych newsów czy dzielenia się swoim życiem z innymi. Ponadto Facebook jest bardzo dobrą alternatywą dla reklamowania się firm, które chcą nawiązać kontakt ze swoimi klientami i przyciągnąć do siebie kolejne osoby.

Siedziba główna znajduje się w Menlo Park, a serwis utworzony został w 2004 roku. Początkowo służył studentom, by mogli mieć stały kontakt ze sobą, szybko przesyłać zdjęcia i wymieniać się wiadomościami. Dzięki bardzo pozytywnemu odbiorowi, właściciel postanowił rozszerzyć działalność, co pozwoliło mu osiągnąć spektakularny sukces.

3. YouTube

W 2005 roku został opublikowany pierwszy film na serwisie YouTube. Dzięki „jutubowi” mamy możliwość zdobywania informacji, do których dostęp mieli tylko nieliczni. Dostarcza nam codziennej rozrywki przez niezliczoną ilość filmów publikowanych przez ludzi z całego świata.

Dzięki serwisowi wiele osób podjęło pracę w sieci, łącząc pracę zarobkową ze swoją pasją. Poszczególne kanały cieszą się ogromną popularnością i stanowią niezwykle ważny element naszego życia i jeden z najbardziej ekscytujących wynalazków XXI wieku.

4. Sztuczna trzustka

Chorych na cukrzycę stale przybywa, a jak powszechnie wiadomo, organem odpowiedzialnym za tę chorobę jest trzustka, która wydziela nieprawidłowe ilości insuliny lub jest uszkodzona. Z pomocą przychodzi technika, dzięki której można było stworzyć sztuczny organ. Według badań sztuczna trzustka doskonale reguluje ilość glukozy we krwi. Pierwszą osobą, na której zastosowano wynalazek, jest czteroletni chłopiec z cukrzycą typu pierwszego.

Technologia sztucznej trzustki może pomóc także w chorobach, które mają negatywny wpływ na narząd.

5. Implant siatkówki

Dziś wiele osób ma problemy ze wzrokiem. Wpływ na to mają przede wszystkim długie godziny spędzone przed ekranem komputera czy telewizora oraz uwarunkowania genetyczne. Dzięki implantowi siatkówki można częściowo przywrócić wzrok tym, którzy stracili go z powodu różnych chorób. Implant siatkówki pojawił się po raz pierwszy w USA 7 lat temu i dał nadzieję milionom ludzi na całym świecie.

6. E-booki oraz czytniki

Rewolucja w literaturze – e-booki to cyfryzacja świata książek! Od momentu pojawienia się czytników wirtualnych książek mamy możliwość posiadania gigantycznej biblioteki zawsze przy sobie. Korzystanie z tego typu urządzeń jest proste i wygodne. Ponadto czytniki są urządzeniami ekologicznymi – oszczędzamy mnóstwo drzew oraz zwierzęcych istnień – atrament potrzebny do drukowania książek pobierany jest od ośmiornic.

Dziś już 95% amerykańskich bibliotek oferuje wypożyczanie e-booków.

7. Samochód hybrydowy

Są to pojazdy posiadające dwa silniki – elektryczny oraz spalinowy – które działają zależnie od wielu czynników. Zamysłem stworzenia samochodu hybrydowego była ochrona środowiska oraz sukcesywnie malejąca ilość ropy naftowej. Samochody te emitują dużo mniej szkodliwych substancji niż tradycyjne pojazdy spalinowe. Zastosowanie dwóch rodzajów silników służy do zwiększenia mocy oraz zredukowania zużycia paliwa.

Obecnie produkuje się nie tylko hybrydowe samochody osobowe, lecz również traktory, autobusy, ciężarówki, a nawet samoloty.

 

Amerykańska „wycieczka” w kosmos

Niedawno byliśmy świadkami historycznego momentu w dziejach astronomii. Statek Crew Dragon w ramach misji Demo-2 wystartował z kosmodromu Kennedy Space Center z dwoma doświadczonymi astronautami – Douglasem Hurley'em oraz Robertem Behnkenem. Była to druga, tym razem udana, próba startu, ponieważ 3 dni wcześniej lot odwołano ze względu na niekorzystne warunki pogodowe.

75

USA od lat czekało na to, by znów podjąć próbę załogowego lotu w kosmos. Sam lot z astronautami w statku trudno jest uznać za przełomowy, w końcu latamy w kosmos od 60-tych lat XX wieku. Jednak fakt, że producentem i jednym z organizatorów misji Demo-2 jest prywatna firma, można uznać za ogromny przełom. Rok temu SpaceX przeprowadził test załogowego statku, lecąc na orbitę i lądując na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej bez astronautów. Po miesiącu zdarzył się wypadek – doszło do eksplozji statku podczas testów naziemnych. Ustalanie przyczyn trwało aż 9 miesięcy, ale przyniosło oczekiwany rezultat. Dzięki temu zdarzeniu można było wyeliminować wady konstrukcyjne, które naraziłyby astronautów i podjąć próbę lotu załogowego.

Udana misja Demo-2 oznacza ogromny krok na przód zarówno dla firmy Elona Muska – SpaceX, jak i NASA. Od teraz można produkować statki kosmiczne wielorazowego użytku, co skutecznie redukuje koszty, czyniąc podróże kosmiczne bardziej atrakcyjnymi finansowo i bardziej ekologicznymi. Sześć lat temu NASA przekazała prawie 10 miliardów dolarów na rozwój kosmicznych kapsuł załogowych firmom SpaceX oraz Boeing. Pierwsza załogowa podróż w kosmos przy użyciu kapsuły Boeinga CST-100 Starliner ma odbyć się już w 2021 roku.

Opr. Adrian Pluta
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.