----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

05 maja 2022

Udostępnij znajomym:

257 lat temu król Stanisław August Poniatowski ustanowił jeden z najważniejszych polskich orderów – Order Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika nadawany przedstawicielom stanu szlacheckiego w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim do 1830 roku. Po Powstaniu Listopadowym został przejęty przez carat. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku nie został przywrócony jako odznaczenie państwowe. Został reaktywowany jako odznaczenie prywatne w środowisku londyńskiej emigracji politycznej w 1979 roku. Obecnie Order jest zorganizowaną społecznością Dam i Kawalerów zjednoczonych pod patronatem Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w służbie Ojczyźnie oraz ludziom potrzebującym.

„Najważniejszym obszarem działalności w zakresie narodowym jest zachowanie tożsamości narodowej i religijnej, które to wartości pomagają budować prawdziwie wolną ojczyznę na trwałych fundamentach, które zostały położone w II Rzeczpospolitej, a wyrażają się zawołaniem Bóg Honor Ojczyzna” – powiedział Maciej Żywicki podczas II Inwestytury Orderu (przyjęcia nowych członków) w Chicago, która z udziałem Wielkiego Mistrza Waldemara Wilka, Wielkiego Kanclerza Mike Michaelskiego oraz przeora Illinois Wiesława Żółtowskiego pierwszego maja odbyła się w Sanktuarium Św. Jana Pawła II u ojców cystersów w Willow Springs.

DSC 9443

Moment pasowania Janiny i Józefa Giewont. Stoją od lewej: Mike Michaelski, Waldemar Wilk, Wiesław Żółtowski i Maciej Żywicki

Uroczystą mszę św. odprawił ks. Marek Smółka, koordynator ds. Polonii w chicagowskiej archidiecezji w asyście ks. Kanonika Tadeusza Dzieszki, który wygłosił kazanie oraz miejscowego przeora księży cystersów, o. Michała Blicharskiego i o. Eugeniusza

W nawiązaniu do tradycji rycerskiej ceremoniał wstąpienia w szeregi Bractwa Orderu przewiduje przyjęcie przez Wielkiego Mistrza od postulatorów przysięgi i pasowanie ich przez dotknięcie ramienia mieczem oraz nałożenie na ramiona purpurowego płaszcza z insygniami Orderu, wręczenia certyfikatu nadania godności i uhonorowanie nominata Krzyżem Kawalerskim Orderu.

IMG 2602

Inwestytura rozpoczęła się procesją spod Pomnika Jana Pawła II do klasztoru ojców cystersów „Na górce”

W minioną niedzielę tego zaszczytu dostąpili: Paweł Augustyński, o. Michał Blicharski, Andrzej Brach, Jacek Chyżyński, Patryk Cuchran, Kazimierz Czerkies, ks. kanonik Tadeusz Dzieszko, Janina i Daniel Gibała, Janina i Józef Giewont, Bartłomiej Mosz, Władysława Nowosad, Stanisław Obrochta, Józef Sitko, Stanisław Sarna i Paweł Wiktorko. Pośmiertnie KKO zostali uhonorowani: choreograf i założyciel zespołu „Warmia” oraz „Polonia”, śp. Cecylia Rożnowska i Zdzisław Bator, biznesmen, członek ZNP.

Wiesław Żółtowski został wyniesiony do godności przeora w Illinois i odznaczony Wielkim Krzyżem Orderu. Krzyżem Oficerskim Orderu został uhonorowany Maciej Żywicki. Członkowie Stowarzyszenia Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki: Czesław Grochowski, Kazimierz Maniak, Mieczysław Rajczakowski, Andrzej Stopa, Stanisław Szulczewski, Wiesław Wiśniewski, Zbigniew Lityński oraz Marcin Rudziewicz honorowani zostali medalami Semper Fidelis. Grupa osób wspierających przeorat w Illinois została odznaczona medalami pamiątkowymi. Medalem Orderu zostali odznaczeni: Sylvia Lisiecki, Mariola Urbanek, Jolanta Ciosmak i niżej podpisany. O. Roman Deyna, Jeff Oscarson, Marek John, Marek Popiełuszko oraz Brandon Fox zostali uhonorowani Medalami z okazji 250-lecia Orderu.

IMG 2651

Wielkim Krzyżem Orderu odznaczony został kierujący przeoratem w Illinois Wiesław Żółtowski, organizator Inwestytury

Po uroczystości w kościele odbyło się okolicznościowe przyjęcie z udziałem ponad 200 osób, na które ku zachowaniu szlacheckiej tradycji goście honorowi udali się karocami.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----