Powstały przypadkiem i zmieniły świat! - część 1
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----
Adrian Pluta

Adrian Pluta


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Naukowcy, badacze, wynalazcy poświęcają często całe swoje życie na stworzenie rewolucyjnego rozwiązania, które poprawiłoby jakość życia ludzi na Ziemi. Jest jednak szereg wynalazków, które są dziełem przypadku, a już zdążyły zmienić świat.

Rzepy

W 1941 roku, pewnego dnia szwajcarski inżynier George de Mestral wybrał się na spacer ze swoim psem w Alpach. Kiedy wrócili do domu zauważył na ubraniach wiele przyczepionych rzepów – nasion pokrytych małymi haczykami, które przyczepiały się do materiału i ciężko było je usunąć. Wynalazca postanowił wykorzystać swoją obserwację w stworzeniu nowego systemu zapinania dowolnego materiału – na rzepy.

Rozrusznik serca

W roku 1956 Wilson Greatbatch postanowił stworzyć urządzenie, które będzie rejestrowało rytm serca. W wyniku swojej nieuwagi przylutował nieodpowiedni opornik w zaprojektowanym przez siebie układzie. Okazało się, że pomyłka była dla niego szczęśliwa, gdyż układ zaczął emitować impulsy elektryczne w rytmie przypominającym bicie ludzkiego serca. Wilson Greatbatch już wcześniej myślał nad zastosowaniem elektryczności w stymulacji serca, lecz przekonał się, że może do tego posłużyć zminiaturyzowany układ. Przez dwa kolejne lata pracował nad swoim urządzeniem, stale je zmniejszając, aż w 1958 udało się z powodzeniem zamontować je u psa.

Płatki kukurydziane

Rok 1894 – John Kellogg pracujący w placówce zdrowotnej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Battle Creek, wraz ze swoim bratem Williamem chcieli opracować nową dietę dla swoich podopiecznych. Popularne teraz na całym świecie płatki kukurydziane były wynikiem nieudanej próby zrobienia owsianki. Gdy panowie zbyt długo gotowali płatki owsiane, powstało coś nowego. Zamiast zbitej masy, którą chcieli uzyskać, zobaczyli suche płatki. Od tamtej pory bracia eksperymentowali do momentu kiedy owsiankę zastąpili kukurydzą. Tak narodziły się płatki owsiane, które są aktualnie jednym z najczęściej kupowanych produktów spożywczych na świecie.

Mikrofalówka

Pod koniec II Wojny Światowej, w roku 1945 inżynier Percy Spencer pracujący dla Raytheon Corporation pracował nad projektem związanym z radiolokacją. Podczas testów komory próżniowej zauważył, że batonik, który miał w swojej kieszeni, rozpuścił się znacznie szybciej. Postanowił, że skupi się na testowaniu swojej obserwacji. Pewien czas później opatentował pierwszą kuchenkę mikrofalową, różniącą się od tych które mamy w domach, ponieważ ważyła 340 kilogramów i była wysoka na 168 centymetrów. Percy Spencer w swojej karierze opatentował aż 300 wynalazków, a był osobą która nie skończyła nawet szkoły podstawowej. Swoją wiedzę zdobył w US Navy do którego wstąpił w 1912 roku i pracował jako radiotelegrafista.

Bezpieczne szyby

Francuski naukowiec, Edouard Benedictus w roku 1903 przypadkowo upuścił szklane naczynie wypełnione azotanem celulozy. Jednak stało się coś dziwnego, szkło które powinno rozpaść się w drobny mak utrzymało kształt naczynia. Naukowiec doszedł do wniosku, że taki efekt zapewnił płyn, którym wypełniona była misa. Od tej pory został mianowany wynalazcą bezpiecznej szyby, a technologia stosowana jest do dziś w motoryzacji, produkcji okularów ochronnych i wielu innych branżach.

Rentgen

W roku 1895 niemiecki naukowiec Wilhelm Röntgen eksperymentując z lampami próżniowymi prowadził obserwacje promieni katodowych. Podczas swoich działań zauważył, że choć lampa była zakryta, to niedaleki fluorescencyjny ekran się świecił, nawet przy zgaszonym świetle w pomieszczeniu. Gdy fizyk próbował zasłonić promienie różnymi przedmiotami i materiałami, nic to nie dawało, a gdy chciał przysłonić lampę własną ręką, na ekranie zobaczył swoje kości. Wtedy rozpoczęły się badania i pod koniec 1895 roku ukazały się pierwsze publiczne ogłoszenia istnienia promieni X.

Chinina

Jest organicznym związkiem chemicznym pozyskiwanym z kory chinowego drzewa rosnącego w Ameryce Południowej w Andach. Jest to pierwszy skuteczny lek przeciwko malarii. Historia leku sięga epoki renesansu kiedy to hiszpańscy osadnicy napływający do Ameryki Południowej odkryli, że tubylcy stosują sproszkowaną korę chinowca do leczenia gorączki. W roku 1631 chinina trafiła do Europy i zaczęto stosować ją jako lek przeciwko malarii w Rzymie. Przez kolejne stulecia używano kory do leczenia ludzi, a pod koniec XVII wieku wyleczono z malarii samego angielskiego króla, Karola II. Jednak najbardziej skuteczny i ostateczny lek powstał w roku 1820, kiedy dwaj francuscy badacze Pierre Pelletier oraz Joseph Caventou wyizolowali substancję chemiczną i nazwali ją chininą. W latach 1854-1856 założono pierwsze plantacje przemysłowe drzew chinowych poza Ameryką Południową. Obecnie chinina zastąpiona została środkami o mniejszych skutkach ubocznych.

Teflon

Roy Plunkett – dzięki niemu mamy polimer, który bardzo ułatwia nam życie. Rok 1938 – Roy pracujący w laboratorium należącym do Dupont Company zaczął pracować nad nową substancją do chłodzenia w lodówkach i na warsztat wziął gaz tetrafluoroetylenowy. Po otwarciu pojemnika z gazem okazało się, że w środku jest biały proszek. Zaczął badać zjawisko i doszedł do wniosku, że substancja jest idealna do pokrywania naczyń kuchennych ze względu na jej odporność na ciepło i gładkość. Początkowo teflon używano nawet podczas pracy nad bombą atomową oraz urządzeń używanych podczas przetwarzania uranu na paliwo. W połowie lat 50-tych substancję zastosowano przy produkcji patelni kuchennych, a w roku 1956 została założona firma Tefal. Obecnie teflon wykorzystuje się również jako izolator przewodów elektrycznych oraz w chirurgii plastycznej jako splątane włókna nasączane węglem do rekonstruowania kości twarzy.

Adrian Pluta
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.