----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

10 lutego 2022

Udostępnij znajomym:

Luty to miesiąc, kiedy za sprawą Dnia Zakochanych myślimy o naszych relacjach częściej niż zwykle. Relacje międzyludzkie są bardzo ważne dla naszego dobrego funkcjonowania. Dobre relacje z innymi ludźmi przekładają się na lepsze zdrowie i samopoczucie. Satysfakcjonujące kontakty społeczne sprzyjają zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, chronią przed demencją, stresem, samotnością. Udane relacje międzyludzkie opóźniają starzenie się. Kierując się holistycznym podejściem do pacjentów lekarze nie mają wątpliwości, że dobre samopoczucie związane jest nie tylko z dobrymi relacjami międzyludzkimi, ale także dobrymi relacjami z samym sobą.

W tym artykule poruszę temat związku między zdrowiem jamy ustnej a zdrowiem całego organizmu, wpływie naszego zdrowia na zdrowie naszych najbliższych oraz ważności relacji lekarz- pacjent.

Choroby dziąseł są powszechną chorobą zakaźną. Bakterie, które powodują tę infekcję, mogą dostać się z jamy ustnej jednej osoby do jamy ustnej drugiej osoby w trakcie pocałunków, dzielenia się jedzeniem czy napojami, albo przy używaniu tych samych sztućców. Ciekawostką jest fakt, że wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z faktu, że oni lub ich bliscy chorują na zapalenie przyzębia. Choroby przyzębia są bezbolesne i przez dłuższy czas nie wykazują symptomów, które mogłyby niepokoić. Zdarza się, że posiadacze pięknego uśmiechu i wyglądających zdrowo zębów cierpią na choroby dziąseł. Statystyki są bezlitosne i wykazują, że nawet 85 procent dorosłej populacji ma pewien poziom choroby przyzębia. Choroby przyzębia są najczęstszą chroniczną infekcją znaną człowiekowi, którą można się zarazić od członków rodziny lub przyjaciół.

Wczesne leczenie i kontrolowanie infekcji dziąseł ma kluczowe znaczenie dla zachowania własnych zębów. Kontrolowanie infekcji dziąseł ma również kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia. Bakterie wywołujące choroby dziąseł przenoszą się z jamy ustnej do reszty ciała. Badania wykazały związek między infekcją dziąseł a przedwczesnym porodem, a także innymi powikłaniami podczas ciąży. Choroby przyzębia mogą pogorszyć cukrzycę, a cukrzyca może pogorszyć choroby przyzębia. Choroby przyzębia są powiązane z atakami serca i udarami, chorobami płuc i nerek i mogą być czynnikiem sprzyjającym rozwojowi wielu nowotworów, a także choroby Alzheimera. Choroba dziąseł jest chorobą zapalną, dlatego może być destrukcyjna dla każdego narządu i każdej komórki naszego organizmu. Wiadomo, że stan zapalny jest przyczyną prawie wszystkich chorób zwyrodnieniowych, w tym raka. Bakterie wywołujące choroby przyzębia zanieczyszczają usta i zakażają krwioobieg. Choroby przyzębia, im są szybciej zdiagnozowane i leczone, tym łatwiej można je kontrolować i leczyć przy minimalnych komplikacjach.Pocałunek to oznaka sympatii, miłości i przyjaźni. Zanim w sezonie walentynkowym przytulimy się do ukochanej osoby, upewnijmy się, że nasze usta są zdrowe. Całowanie stymuluje wydzielanie śliny, co ogólnie jest dobre dla zdrowia naszych zębów. Jeśli jednak osoba, którą całujemy, ma zły stan uzębienia, to ryzykujemy, że wraz ze śliną otrzymamy niechciane zarazki i choroby. Wiele par dzieli ze sobą nie tylko wspólny dom, ale także przybory do higieny. W przypadku szczoteczki do zębów, każdy powinien mieć swoją własną, gdyż wspólne korzystanie z tej samej szczoteczki do zębów oznacza dzielenie się zarazkami. Podobnie jest ze sztućcami. Jeżeli używamy tej samej łyżki lub widelca to bardzo często dzielimy się zarazkami, które mogą powodować choroby przyzębia lub próchnicę. Nie jest tajemnicą, że dobre relacje z otoczeniem przekładają się na lepsze zdrowie i samopoczucie. Dobra komunikacja z lekarzem gwarantuje to samo. Pacjent wybierając lekarza obdarza go zaufaniem i powierza jego opiece swoje zdrowie. Doświadczenie, odpowiednie wykształcenie i referencje czynią lekarza godnym zaufania. Dodatkowo pacjenci oczekują od lekarza zainteresowania, troski, uwagi, empatii, oraz czasu, w trakcie którego otrzymają odpowiedzi na wszystkie pytania. Dobre relacje z lekarzem przekładają się nie tylko na zadowolenie z leczenia, ale także na regularność wizyt. Związek pacjenta ze stomatologiem powinien być oparty na dobrej komunikacji i zaufaniu. Lekarz dentysta pomaga pacjentowi zachować zdrowie, powinien omówić wszelkie wątpliwości i udzielić porad dotyczących utrzymania zdrowia jamy ustnej i pięknego uśmiechu.  Nie jest tajemnicą, że na każdy sukces składa się wiele czynników. Stan zdrowia naszych zębów i dziąseł zależy od naszego zaangażowania w odpowiednią higienę jamy ustnej, zdrowego stylu życia i stałej, profesjonalnej opieki ze strony wysoko wykwalifikowanego specjalisty, który dba o pacjentów.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----