----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

24 września 2021

Udostępnij znajomym:

Rozwód generalnie wiąże się z tymi samymi zagadnieniami i procedurami, niezależnie od zawodu i majątku współmałżonków. Jednak w praktyce posiadanie firmy, uzyskiwanie wysokich dochodów i zgromadzenie znacznego bogactwa komplikuje ten proces. Mając to na uwadze, przygotowując się do rozwodu jako właściciel firmy, ważne jest, aby należycie rozważyć wszystkie istotne czynniki prawne i pragmatyczne.

Jako właściciel firmy w Illinois zalecane jest przemyśleć następujące elementy:

Utrzymanie własności firmy

Firmy są uważane jako mienie („property”) w Illinois, podobnie jak domy, konta bankowe oraz samochody. Jedną z pierwszych kwestii do rozwiązania, jest to, czy – lub w jakim stopniu –firma kwalifikuje się jako majątek małżeński do celów rozwodu.

Udział własnościowy („ownership interest”) w firmie będzie prawdopodobnie kwalifikował się jako majątek małżeński, jeśli udział własnościowy został nabyty w trakcie małżeństwa. Może nie kwalifikować się jako majątek małżeński, jeśli został nabyty przed zawarciem małżeństwa; chociaż, w zależności od innych czynników, niekoniecznie tak jest. Możliwe jest również, że część firmy może zostać kategoryzowana jako majątek małżeński, kiedy inna część jest uważana za odrębną i nie podlega dystrybucji.

Jeśli przed małżeństwem została podpisana prawomocna oraz wykonalna intercyza, która uwzględnia firmę, parametry intercyzy mogą chronić firmę przed podziałem.

W zakresie, w jakim firma kwalifikuje się jako majątek małżeński, który podlega podziałowi, niekoniecznie oznacza to, że współmałżonek musi się stać właścicielem udziału. Można starać się wynegocjować 100% własności firmy, rezygnując z udziału w innych aktywach małżeńskich. ‘Wykup’ („buy out”) może być również opcją, jeśli jeden współmałżonek ma wystarczające fundusze małżeńskie lub oddzielne, aby pokryć udział współmałżonka w oparciu o ogólny sprawiedliwy podział („equitable distribution”) majątku małżeńskiego.

Obliczanie alimentów, gdy nie masz ustalonej pensji

Jeśli firma jest głównym źródłem dochodu rodziny, może to stanowić wyjątkowe wyzwanie podczas obliczania alimentów. Jest to szczególnie ważne, jeśli jeden współmałżonek bierze okresowe wyciągi i nie ma ustalonej pensji. Należy współpracować ze swoim adwokatem, aby obliczyć dochód określając sumę do kalkulacji.

Radzenie sobie ze świadczeniami

Dochody dyrektora biznesowego mogą stanowić pewne wyjątkowe kwestie podczas procesu rozwodowego. Jeśli jeden ze współmałżonków otrzymuje (lub otrzymał) opcje na akcje („stock options”) lub akcje („stocks”), jeśli otrzymuje premie w oparciu o wyniki firmy lub jeśli otrzymuje inne formy wynagrodzenia i świadczeń - inne niż zwykłe wynagrodzenie i ubezpieczenie zdrowotne - należy zaplanować strategicznie, jak w jak największym stopniu chronić przeszłe i przyszłe zarobki. Tutaj również dostępne są opcje; w większości przypadków najlepszym rozwiązaniem będzie wynegocjowanie polubownego wyniku.

Zachowanie prywatności podczas procesu rozwodowego

Jeśli jeden współmałżonek jest właścicielem firmy, zachowanie prywatności podczas rozwodu może mieć większe znaczenie. Upublicznienie spraw rodzinnych może potencjalnie wpłynąć na działalność firmy lub reputację zawodową. Należy wcześnie omówić z adwokatem opcje a propos zachowania prywatności podczas rozwodu. Te opcje mogą wiązać się np. z mediacją.

Jeśli jeden współmałżonek prowadzi indywidualną lub małą praktykę zawodową

Jeśli jeden współmałżonek prowadzi jednoosobową lub małą praktykę zawodową, wszystkie omówione powyżej kwestie mogą dotyczyć rozwodu; mogą jednak pojawić się dodatkowe pytania. Na przykład czy licencja zawodowa jest ‘własnością’ („property”), która podlega sprawiedliwemu podziałowi („equitable distribution”)? W Illinois odpowiedź brzmi: nie. Licencje profesjonalne nie są uważane jako własność do celów rozwodowych w Illinois.

Jeśli twój współmałżonek jest właścicielem firmy…

Jeśli twój współmałżonek jest właścicielem firmy lub dyrektorem, należy dokładnie przemyśleć swoje priorytety podczas rozwodu. Jeśli masz prawo do udziału w firmie, należy zastanowić się, czy chcesz mieć udział w firmie, czy wolisz wykorzystać swój udział, aby zabezpieczyć inne aktywa małżeńskie podczas rozwodu? Należy dokładnie rozważyć wiele innych kwestii i warto polegać na pomocy adwokata, który pomoże ci podjąć świadome decyzje.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Zapraszamy do kontaktu, aby umówić się na poufną konsultację w sprawie prawa rodzinnego w stanie Illinois.

Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel: 312-450-3630
www.Facebook.com/BrukaloLaw
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----