----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----
Adrian Pluta

Adrian Pluta


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij znajomym:

Tegoroczne targi CES wyglądały zupełnie inaczej. Z uwagi na pandemię wydarzenia zostały zaprezentowane przez internet. Jakie ciekawe rozwiązania zaprezentowano?

Godziny demonstracji, wirtualnych wycieczek po stoiskach oraz transmitowane na żywo konferencje prasowe na pierwszych w historii wirtualnych Targach CES, a wśród nich setki nowoczesnych rozwiązań od przeróżnych producentów na świecie. Każdy z wymienionych produktów jest pewnego rodzaju drogą, w którą podążają producenci poszczególnych urządzeń i każdy z nich wyznacza trendy, jakich spodziewać się możemy w najbliższym czasie.

BioMilq

Każdy ssak (w tym człowiek) produkuje mleko doskonale zoptymalizowane pod kątem rozwoju niemowlęcia. Dla pracujących matek karmienie piersią lub odciąganie pokarmu może być trudne zarówno pod względem logistycznym jak i fizycznym. Firma została założona przez kobietę biologa, zajmującą się komórkami i specjalistkę od żywności. Do procesu pobierane są komórki nabłonka gruczołu sutkowego, następnie hoduje się je i stymuluje do produkcji mleka ludzkiego, które jest personalizowane dla niemowlęcia tej osoby. W ubiegłym roku firma zebrała 3.5 miliona dolarów kapitału na optymalizację produkcji mleka i poszerzenie zespołu. „Jeśli potrafimy zrobić smaczne hamburgery z hodowli komórkowej, ludzkie mleko powinno być przyjęte pozytywnie przez ludzi”.

Robot do opieki nad starszymi osobami

Od lat widzieliśmy na targach CES roboty towarzyszące o różnych rozmiarach i kształtach – przytulanki, roboty dla zwierząt oraz wykonujące określone rzeczy. Jednak w ciągu ostatniego roku roboty do opieki nad osobami starszymi nabrały nowego charakteru, a ponieważ pandemia odizolowała wrażliwe populacje od rodziny i przyjaciół, producenci postanowili wyjść naprzeciw tym potrzebom. CareClever Cutii jest jednym z pierwszych robotów towarzyszących, który gotowy jest do oficjalnego uruchomienia w 2021 roku. Odpowiada na kilka potrzeb starszych osób – towarzystwo, łączność i pomoc w codziennych czynnościach oraz jako jedyny wśród robotów towarzyszących jest wyjątkowo mobilny. Nie ma potrzeby szukania robota i aktywowania go za pomocą głosu. Zamiast tego, jeśli człowiek upadł, Cutii przyjdzie na wezwanie i wybierze numer alarmowy. Może również przypominać o zaplanowanych zajęciach, wyłączać światła, odprowadzać do drzwi i pożegnać się. Kto potrzebuje czegoś więcej od towarzysza mieszkającego? – mówi jedna z uczestniczek projektu.

52

Baterie o niskiej zawartości kobaltu

Wydobywanie kobaltu potrzebnego do produkcji akumulatorów litowo-jonowych to bardzo kontrowersyjny interes. Kobalt jest toksycznym minerałem, na Ziemi jest go niewiele, a przemysł, który zajmuje się jego wydobyciem, jest przepełniony naruszeniami praw człowieka. Ponad połowa kobaltu pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga, gdzie praca dzieci jest powszechna, a górnicy pracują w niebezpiecznych warunkach. Dlatego na tegorocznych targach CES dobrą wiadomością był fakt, że producenci akumulatorów widzą coraz większe braki kobaltu, co wymusza zmiany. Panasonic, który dostarcza Tesli ogniwa litowo-jonowe zaprezentował nowe baterie zawierające mniej niż pięć procent kobaltu. General Motors współpracował z LG przy nadchodzących akumulatorach do pojazdów elektrycznych Ultium, które zużywają 70 procent mniej kobaltu dzięki zamianie większej ilości aluminium w składzie chemicznym akumulatora. Panasonic opracowuje własne baterie bezkobaltowe, a do 2023 roku prawie każdy samochód elektryczny GM będzie wyposażony w akumulatory Ultium o niskiej zawartości kobaltu.

Maseczka dla graczy?

Koncepcja „inteligentnej maski” opracowana przez firmę Razer, zajmującej się sprzętem do gier niestety nie trafi w najbliższym czasie na półki sklepowe. Jednak prototyp jest na tyle intrygujący, że warto o nim wspomnieć. Razer prezentuje, jak mogą wyglądać maseczki jutra – świeci dowolnie wybranymi kolorami przez użytkownika. Ale czy to wszystko? Projekt posiada przezroczystą plastikową płytę czołową, dzięki czemu Twój nos i usta są widoczne do czytania z ruchu warg oraz rysów twarzy, a wewnętrzne, skierowane do twarzy światła zapewniają oświetlenie ust w nocy. Filtr wielokrotnego użytku klasy N95 po obu stronach maski zapobiega rozprzestrzenianiu się szkodliwych cząsteczek, a wbudowany wzmacniacz głosu poprawia dźwięk wydobywający się podczas rozmowy. Elektronika wymaga co prawda ładowania, ale do urządzenia dołączana jest specjalna podstawka ładująca, która działa również jako stacja dezynfekująca UV.

51

Autonomiczny Cadillac

Szef projektowania samochodów GM, Michael Simcoe, zaprezentował koncepcję Cadillaca, która ma służyć w pełni autonomicznej przyszłości. Kapsułowy samochód prezentuje przyszłość motoryzacji, w której luksus jest ważniejszy niż cokolwiek innego.

Proporcje nie są niczym nowym w tego rodzaju koncepcjach samochodów kapsułowych, ale bardzo łatwo jest stwierdzić, że to Cadillac. Tylne światła są cienkie i odchylone do góry, podobnie jak w modelu Escalade. Z przodu widoczna jest również tarcza marki z dużą podświetlaną plakietką Cadillaca. Kokpit przypomina bardziej designerską przestrzeń życiową niż wnętrze pojazdu. Sofa dookoła wypełnia przestrzeń nad drewnianą podłogą, a kształt okien nadaje nowoczesny klimat.

Technologia? Oczywiście! Projektancie zamontowali czujniki biometryczne do odczytywania parametrów życiowych pasażerów. Dzięki temu samochód sam reguluje wilgotność, temperaturę, oświetlenie i zapachy we wnętrzu samochodu. W koncepcji Cadillaca pokrętła i przyciski należą już do przeszłości, a sterowanie głosem wyparło ręczne zmiany funkcji wewnątrz.

50

Tegoroczne targi CES przyniosły wiele innowacji i warto je śledzić, szczególnie że przyniosły wiele nowoczesnych rozwiązań związanych z obecnymi, pandemicznymi czasami.

Adrian Pluta
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.