----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

04 grudnia 2021

Udostępnij znajomym:

Od dezinformacji o szczepionkach, przez przypadkowe przerwy w dostępie do Internetu, po kolejne wycieki danych T-Mobile, ten rok miał kilka ponurych dni dla technologicznych gigantów, a przede wszystkim ich klientów.

Powszechna dezinformacja

Dezinformacja była ogromnym problemem w zeszłym roku i w 2021 nic się nie zmieniło. Niezależnie od tego, czy były to niebezpieczne i całkowicie fałszywe teorie spiskowe dotyczące zagrożeń związanych ze szczepionkami, czy wzrost liczby QAnon, coraz trudniej jest odróżnić to, co jest prawdziwe, a co fałszywe.

Duża część winy spada na media społecznościowe, takie jak Facebook, Twitter i YouTube, gdzie teorie spiskowe, fałszywe twierdzenia i dezinformacje krążyły szybko i wściekle. A wszystko zaczęło się wcześniej. Gdy Nowy Rok był tuż za nami, fałszywe twierdzenia o oszustwach wyborczych – ledwie ukrywane przez media społecznościowe – doprowadziły nas do następnego punktu…

Zamieszki na Kapitolu

Przemówienie Trumpa nie było jedynym katalizatorem, który skłonił wściekły tłum do napadu na Kapitol, brutalnego aktu, który spowodował pięć zgonów. Wykorzystał Twittera i Facebooka do forsowania twierdzeń, że wybory zostały sfałszowane. Dyskusja o rewolucji eksplodowała w konserwatywnych serwisach społecznościowych, takich jak Parler, które po zamieszkach zostały zamknięte. Incydent doprowadził do tego, że Facebook i Twitter zakazały Trumpowi dostępu do swoich platform.

Kryzys łańcucha dostaw

Wszyscy obserwowaliśmy, jak statek towarowy Ever Given utknął w Kanale Sueskim. Ta mała „czkawka” była tylko skrawkiem potężniejszego kryzysu w łańcuchu dostaw, który spowodował braki we wszystkim, od konsol PlayStation 5 po piłki tenisowe.

Efekt: opóźnienia w dotarciu do niektórych produktów, jeśli w ogóle można było je znaleźć, ponadto każdy stał się ekspertem w globalnym systemie dystrybucji. Łańcuch dostaw od dawna pracuje nad delikatną równowagą podaży i popytu, a koronawirus zniszczył go w sposób, który sprawi, że będziemy odczuwać skutki do 2022 roku.

Oznacza to również, że świąteczne zakupy rozpoczęły się wcześniej niż kiedykolwiek z powodu obaw o opóźnienia w dostawach. Jest tak źle, że producenci samochodów musieli wstrzymać produkcję samochodów z powodu braku chipów, które zasilają większość elektroniki w pojazdach.

Awarie Internetu

Zdarzają się przerwy w dostępie do Internetu, ale wydawało się, że w 2021 r. przestoje były bardziej powszechne niż kiedykolwiek wcześniej.

W czerwcu nastąpiła awaria Fastly, dostawcy usług przetwarzania w chmurze, która zamknęła połowę Internetu, eliminując kluczowych dostawców, takich jak Amazon. Odpowiadał on za szybki transfer danych, kluczowych witryn na całym świecie, aby przyspieszyć ich ładowanie, a gdy nastąpiła awaria, mieliśmy do czynienia z globalnym efektem domina, które wpłynęło na wszystkich.

Kradzież danych z firmy T-Mobile… ponowna

W sierpniu T-Mobile doznał masowego wycieku danych, który ujawnił dane osobowe ponad 54 milionów osób, w tym nazwiska i numery Social Security.

To wystarczająco zła wiadomość, ale jest gorzej, biorąc pod uwagę, że jest to piąty hack firmy w ciągu trzech lat. Dyrektor generalny T-Mobile, Mike Sievert, przeprosił za atak i zatrudnił firmę zajmującą się cyberbezpieczeństwem oraz firmę konsultingową, aby wzmocnić jej mechanizmy obronne. Konsumenci nie powinni zastanawiać się, czy ich dane wyciekną decydując się na wybór operatora sieci bezprzewodowej.

Opóźnienia lotów

Liczba opóźnień i odwołanych lotów wzrosła w tym roku, ale nigdy nie było to na wyższym poziomie niż jeden weekend w październiku, kiedy linie Southwest Airlines odwołały ponad 2,000 lotów.

Co gorsza, ludzie w mediach społecznościowych spekulowali, że zakłócenie było spowodowane przez pilotów lub kontrolerów ruchu lotniczego, którzy protestowali przeciwko paszportom szczepienia COVID-19. Opóźnienia były w dużej mierze spowodowane zakłóceniami pogodowymi i problemami kadrowymi zarówno w Southwest, jak i Federalnej Administracji Lotnictwa na lotniskach na Florydzie. Prezes i dyrektor operacyjny Southwest Airlines Mike Van de Ven opublikował post na blogu opisujący te problemy.

Grand Theft Auto Edycja Ostateczna

Biorąc pod uwagę wszystkie problemy w Activision Blizzard (i Ubisoft z zeszłego roku), nieudana premiera gry wideo wydaje się bardzo prawdopodobna.

I tak powstała odnowiona wersja trylogii Grand Theft Auto: The Definitive Edition. Grand Theft Auto 3, Vice City i San Andreas miały nadejść z metamorfozą w wysokiej rozdzielczości. Zamiast tego Trylogia GTA została wypełniona błędami, literówkami i charakterystycznymi oznakami tytułu, który został wydany przedwcześnie.

Ta podatna na błędy gra zmusiła Rockstar Games do przeprosin i ponownego wystawienia poszczególnych tytułów na sprzedaż, podczas gdy starała się naprawić błędy.

5G wciąż zbyt wolne

5G miało być przełomem technologicznym, który zmieni życie. Niestety, nadal jest umiarkowanie tylko nieco szybszy (lub czasami wolniejszy) niż 4G i naprawdę nie jest tak wpływowy, jak zapowiadano.

Twitter Blue

Usługa premium Twittera pozwoli Ci cofnąć ten żenujący tweet za 3 dolary miesięcznie. Czy ta funkcja nie powinna być po prostu wbudowana w Twitter?

LG opuszcza biznes telefoniczny

To nie tyle porażka, co wpadka. LG posiadało grupę ciekawych telefonów, a urządzenie LG Rollable, zapowiadane na CES, było niezwykle intrygujące. Ale firma opuściła biznes telefoniczny zaledwie kilka miesięcy później, w kwietniu.

Na podst. cnet.com
Adrian Pluta
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----