20 czerwca 2018

Udostępnij znajomym:

Droga przez najwyższe góry
Piątek, 10 listopada 2017

W promieniach słońca, pod błękitnym niebem opuszczamy wspaniały hotel w Ait Ben Haddou, na wysokości 1263 m n.p.m. w pustynnym krajobrazie obrzeża Sahary. Od godziny 9 rano zaczynamy powoli wznosić się ku przełęczy Tiz n Tishka w górach Wysokiego Atlasu.

Al Atlas to łańcuch młodych gór fałdowych (jak nasze Karpaty) w północnej Afryce, ciągnący się na długości około 2,200 kilometrów od Tunezji poprzez Algerię do Maroka, gdzie znajduje się jego najwyższa część zwana Atlasem Wysokim. Ruchy górotworcze orogenezy alpejskiej wypiętrzyły ten region Afryki powyżej 4 kilometrów, z najwyższym szczytem pasma i jednocześnie najwyższą górą Maroka - Dżabal Tubkal sięgającą 4,161 metrów nad poziom morza. Klimat tych gór jest bardzo zróżnicowany, gdyż ich północne stoki znajdują się pod wpływem klimatu morskiego, a dokładniej śródziemnomorskiego z rocznymi opadami przekraczającymi 1,000 mm, podczas gdy stoki południowe leżą w strefie klimatów kontynentalnych, suchych z opadami zaledwie 100 milometrów! Stąd bierze się zróżnicowanie roślinności, gdzie od północy spotyka się wiecznie zielone zarośla i lasy iglaste oraz liściaste, z sosnami, jałowcami, cedrami i dębami korkowymi włącznie. Po stronie saharyjskiej rośliny spotyka się tylko wzdłuż rzadkich, rzecznych dolin i w oazach.

W góry Atlasu Wysokiego wjeżdżamy od strony pustyni. Najbardziej malownicza droga Maroka została dosłownie wyrżnięta w skałach przez francuską Legię Cudzoziemską w latach 30. zastępując pradawne szlaki dostosowane do wielbłądów. Ta ambitna budowa doprowadziła co prawda do spadku znaczenia ksaru Ait Ben Haddou, ale z drugiej strony stworzyła wspaniałą atrakcję dla zmotoryzowanych turystów, którzy coraz tłumniej tędy właśnie zaczęli przekraczać góry. Mieliśmy okazję podziwiać, jak Tom Cruise ścigał się na motorze na naszej dzisiejszej trasie w wartym obejrzenia filmie “Mission Impossible”! Wokół nas kolorowe góry do złudzenia przypominające fragmenty Utah i Arizony. Co chwilę przystajemy, by nasycić oczy widokami i pstryknąć fotki. Przed południem przekraczamy najwyższą przełęcz Atlasu Wysokiego o ślicznie brzmiącej nazwie Tiz n Tishka, na wysokości 2,206 m nad poziomem morza. Dookoła lśnią czarne, metamorficzne skały z fioletowym odcieniem zdradzającym obecność rud manganu. Rok wcześniej nie widziałem ani tych skał, ani kolorów, gdyż najwyższe partie gór w okolicy Tiz n Tishka były... zasypane śniegiem.

Zauważyliśmy wyraźną zmianę klimatu od zjazdu na północne stoki Atlasu: woda w dolinach, jałowcowe i sosnowe lasy na stokach, zieleń uprawnych pól. To wpływ nie tak już odległego Oceanu Atlantyckiego! Kolejny przystanek zapoznaje nas z jednym z bogactw regionu, jakim jest ceniony w kosmetyce olejek arganowy. Na widok fiolek z cennym płynem nasze panie dostają objawów choroby wysokościowej... dopiero tutaj, a nie wcześniej, na przełęczy.

Wczesnym popołudniem docieramy w końcu do Marrakeszu - celu naszej podróży i jednocześnie najciekawszego z marokańskich miast. Marakesz jest całkowicie odpowiedzialny za powstanie słowa Maroko! To jest źródłosłów i jednocześnie kwintesencja tej krainy. Miasto powstało w XI wieku i wkrótce zostało otoczone zachowanym do dziś niemal w całości murem z czerwonej gliny. Sto lat później, za panowania dynastii Almohadów Marrakesz stał się stolicą wielkiego imperium rozciągającego się od Subsahary po dzisiejszą Tunezję i Półwysep Iberyjski! Jutro przeznaczamy calutki dzień na zwiedzanie tego najbardziej kompletnego ze średniowiecznych miast świata zasłużenie wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Ale dzisiaj jeszcze decydujemy się na wieczorny wypad na obiad w restauracji z fenomenalnym widokiem rynku głównego miasta zwnaym egzotycznie Dżamaa al-Fna.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka

Autor jest właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki z polskim przewodnikiem po całym świecie, również do Afryki. Bliższe informacje na stronie internetowej www.andrzejkulka.com lub pod nr tel. 773-237-7788.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor