----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Administracja Bidena dotrzymując słowa o naprawieniu szkód w prawie imigracyjnym wprowadzonych przez administrację Trumpa, ogłosiła właśnie dwie duże zmiany: przywrócenie starego, łatwiejszego testu na obywatelstwo i wycofanie zakazu wjazdu na wizy stałego pobytu, który Trump wprowadził w kwietniu zeszłego roku.

Test na obywatelstwo

Administracja Trumpa chcąc utrudnić staranie się o obywatelstwo, wprowadziła końcem zeszłego roku nowy test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Test ten miał dotyczyć aplikantów, którzy złożą aplikacje na obywatelstwo po 1 grudnia 2020. Test ten wprowadził nowe, znacznie trudniejsze pytania na obywatelstwo, i zwiększył liczbę pytań do nauczenia się. Utrudniał on również sam proces administracji egzaminu, bo wymagał, aby aplikant zamiast 6 pytań z 10 zadanych (jak w starym teście) odpowiedział poprawnie na 12 z 20 zadanych. 

Administracja Bidena stwierdziła, że nowy test Trumpa jest niesprawiedliwym utrudnieniem procesu o obywatelstwo, i wprowadza dodatkowe bariery do procesu naturalizacji. Wobec tego wycofuje nowy trudniejszy test i wraca do starego, łatwiejszego testu od dnia 1 marca 2021. Co to oznacza? Oznacza, że osoby, które złożą aplikacje o obywatelstwo po 1 marca 2021 będą podlegać z powrotem łatwiejszemu testowi, gdzie jest 100 pytań do nauczenia się, oficer zada 10, i trzeba odpowiedzieć poprawnie na 6, aby zdać. Osoby, które złożyły aplikacje o obywatelstwo po 1 grudnia 2020, a przed 1 marca 2021, a więc w czasie, kiedy obowiązywał ten trudniejszy test Trumpa, będą miały do wyboru na interview, który z testów chce zdawać, starszą, łatwiejszą wersję czy tę trudniejszą, wprowadzoną przez Trumpa. 

Administracja Bidena wprowadziła duży nacisk na przyspieszenie procesowania aplikacji o obywatelstwo. Lokalnie buro imigracyjne w Chicago już uporało się z opóźnieniami spowodowanymi pandemią i procesuje aplikacje złożone po przerwie covidowej. Widzimy też znacznie bardziej przyjazne podejście oficerów do aplikantów. Nie szukają już dziury w całym, starają się zatwierdzić jak najwięcej aplikacji, a jeśli pojawiają się wątpliwości, próbują je rozstrzygnąć na korzyść aplikanta. Administracja Bidena wycofała również wprowadzony przez Trumpa nakaz, aby w przypadku osób, których aplikacje o obywatelstwo zostają odrzucone z powodu ich historii kryminalnej, automatycznie rozpoczynać proces deportacyjny. Teraz urzędnik patrzy na sytuację tych osób, ich rodzinę w USA, czas pobytu w USA, i dopiero wtedy podejmuje decyzję o ich naturalizacji. 

Zniesienie zakazu wjazdu

W kwietniu zeszłego roku pod pretekstem chronienia rynku pracy w USA zachwianego pandemią, Trump wprowadził zakaz wydawania wiz stałego pobytu, oprócz wiz dla małżonków i dzieci obywateli USA. Zakaz ten przedłużony został do 31 marca 2021. Na szczęście prezydent Biden zakaz ten właśnie odwołał. Oznacza to, że około 660 tysięcy osób, których proces starania się o wizę stałego pobytu został wstrzymany, mogą go teraz kontynuować i wjechać do USA po interview w konsulacie. Dotyczy to zarówno osób sponsorowanych przez rodziny i pracę, jak i tych, które wylosowały pobyt dzięki loterii wizowej. Od zeszłego roku tysiące imigrantów musiało czekać na wydanie wizy stałego pobytu, pomimo że wielu z nich, po latach, wreszcie doczekało się swojej kolejki. Od początku zakaz ten, wprowadzony przez Trumpa, oceniany był jako wykorzystanie tragedii pandemii, po to, aby zablokować legalną imigrację do USA, do czego jego administracja ciągle dążyła. Obecny prezydent stwierdził, że zakaz ten nie tylko działa negatywnie na rodziny, których rozłąka jest przedłużona, ale również na gospodarkę tego kraju, bo imigranci pozwalają na jej rozwój i wzmocnienie. Osoby, których najbliżsi od roku czekali na szansę otrzymania wizy stałego pobytu, mogą teraz spodziewać się szybkiego zakończenia sprawy. Konsulaty będą na pewno na początku miały pewne opóźnienia, bo muszą przeprocesować tysiące spraw osób, których aplikacje zostały zawieszone zakazem Trumpa, ale sam fakt, że zakaz został zniesiony, stanowi olbrzymią ulgę dla tysięcy oczekujących imigrantów i ich rodzin.

Oczekujemy na następne zmiany. Administracja Bidena jest bardzo aktywna w dziedzinie imigracyjnej.

Agata Gostyńska Frakt
Adwokat imigracyjny i rodzinny
Tel. 312-644-8000
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.