02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Finansowe magazyny i biuletyny w kazdym numerze podaja rekomendacje obiecujacych funduszy zbiorowych (mutual funds). Rzadko natomiast pisza o upadajacych gwiazdach i radza, kiedy sie ich pozbyc. Tylko najlepsi sa opisywani przez prase, najgorsi i przecietniacy popadaja w zapomnienie. Nie mozemy funduszy tylko kupowac, trzeba je czasami sprzedac. Z ta decyzja indywidualny inwestor jest pozostawiony samemu sobie. Fakt, ze rekomendujemy strategie dlugoterminowego inwestowania (buy and hold), ale kiedys przeciez trzeba sie ze swoja inwestycja rozstac. Postaramy sie Panstwu pomoc, podpowiadajac, kiedy nalezy rozwazyc sprzedaz funduszu zbiorowego.

Twoj fundusz ma wyniki gorsze od swoich konkurentow

Wielu niedoswiadczonych inwestorow sprzedaje swoj fundusz po pierwszym niepomyslnym sygnale. W ubieglym roku wielu pozbylo sie swoich walorow, bo nic nie zarobily lub stracily pare procent. To, ze fundusz stracil np. 5% nic nie znaczy. Wazne jest, jak strata ta ma sie do wynikow innych funduszy w tej kategorii. Moze sie bowiem okazac, ze 5-procentowa strata jest znakomitym wynikiem, bo konkurencja stracila dwa razy wiecej.

Porownujac wyniki funduszy pamietaj, by porownywac jablka do jablek. Fundusz agresywny, inwestujacy w male firmy powinien byc porownywany tylko z innymi o podobnym profilu. W Poradniku numer 59 opisujemy podstawowe rodzaje kategorii funduszy zbiorowych. W tablicach rankingowych podawane sa zawsze srednie w danej kategorii, te wlasnie liczby trzeba brac pod uwage. Nasz fundusz nie musi byc najlepszy (nigdy nie bedzie na dluzsza mete). Najlepiej, gdyby plasowal sie w gornej jednej trzeciej swojej kategorii. Jezeli ma jeden zly rok, przygladaj sie mu co kwartal. Jezeli ma zly kolejny rok lub dwa (zaleznie od naszej cierpliwosci i wiary w menedzera), nalezy sie go pozbyc.

Zmienia sie menedzer funduszu

Zazwyczaj inwestujemy w fundusz bazujac na jego przeszlych osiagnieciach, a te sa dzielem jego menedzera. Zmiana u steru jest powodem do zaniepokojenia. Firma CDA/Wiesensberger z Rockville w stanie Maryland przeprowadza badania nad wplywem zmiany menedzera na wyniki funduszu. Dziesiecioletnie badania, konczace sie w pazdzierniku 1992 roku, wskazuja ze zle fundusze korzystaly na zmianie menedzera, a dobre fundusze tracily. Innymi slowy, zmiana menedzera jest dobra wiadomoscia dla marnych funduszy, a zla wiadomoscia dla dobrych.

Wyjatkiem jest Magellan firmy Fidelity, ktory w ciagu ostatnich 5 lat mial trzech menedzerow i nie zgubil tempa. Od legendarnego Petera Lyncha Magellan przeszedl w rece Morrisa Smitha, a potem Jeffreya Vinika. Ale to jest wyjatek, ktory potwierdza regule.

Fundusz zmienia profil

Nasz portfel inwestycyjny powinien byc dobrze zdywersyfikowany. Pewien procent walorow powinien spoczywac w funduszach akcyjnych, obligacyjnych i w gotowce. Czesc walorow powinna byc krajowa, a czesc zagraniczna. Procent walorow w kazdej kategorii zalezy od naszego wieku, tolerancji na ryzyko, celow. Inwestujemy w fundusze zbiorowe, by owa dywersyfikacje osiagnac. Ale jezeli profil funduszu sie zmienia, byc moze naruszy to strukture naszego portfela. Oto przyklad: Fundusz krajowy zaczyna kupowac akcje firm zagranicznych, a my staramy sie unikac zagranicznych inwestycji. Albo fundusz, ktory do tej pory byl konserwatywny, zaczyna byc coraz bardziej agresywny i ryzykowny. Filozofie inwestycyjna mozemy wyczytac w prospekcie funduszu. Rowniez sprawdzaj klasyfikacje funduszu w tabelach rankingowych.

Zmienily sie nasze cele

Inaczej inwestuje sie, majac dlugi, a inaczej - krotki horyzont czasowy. Dlugoterminowe plany staja sie krotkoterminowymi i wtedy nalezy zreorganizowac odpowiednio nasze walory. Powiedzmy, ze inwestujemy z mysla o kupnie domu za 5 lat. Mozemy wtedy podolac wiekszemu ryzyku, bo mamy czas, zeby wydobyc sie z dolka. Agresywny, akcyjny fundusz jest wtedy odpowiedni. Ale gdy zakup domu nadchodzi i bedziemy potrzebowac pieniedzy za rok czy 6 miesiecy, kapital powinnismy zlozyc w bardzo bezpiecznym miejscu, np. w krotkoterminowym funduszu obligacyjnym lub nawet na koncie money market.

Fundusz stal sie bardzo duzy

Jezeli Twoj fundusz rozrosl sie nagle do kilku miliardow dolarow, zastanow sie nad jego zmiana, szczegolnie, jezeli inwestuje on w akcje malych firm. Male fundusze, ktore staly sie rekordzistami, zarzadzajac paroma milionami dolarow, padaja ofiara wlasnego sukcesu. Sa zalewane przez nowy kapital i nie moga znalezc dosyc obiecujacych akcji, by go ulokowac. Przykladem jest PBHG Growth, ktorego menedzer, Gaiy Pilgrim, powolal sie na nadmiar pieniedzy i zamknal fundusz dla nowych inwestorow.

Zbyt wysokie koszty operacyjne

Kazdy fundusz zbiorowy potraca z dochodow pewien procent na pokrycie wlasnych kosztow. Pol procenta wiecej czy mniej moze nie miec znaczenia w przypadku preznego funduszu akcyjnego. Ale w przypadku funduszy obligacyjnych stanowic to moze roznice pomiedzy dobrym funduszem a przecietnym. Tabela ponizej podaje przecietne koszty operacyjne funduszy we wszystkich kategoriach.

Srednie koszty operacyjne funduszy zbiorowych

Kategoria funduszu

Koszty operacyjne

Global

1.98%

Sector

1.74%

Intemational

1.65%

Aggresive growth

1.66%

International & global bonds

1.53%

Long-term growth

1.49%

Growth and income

1.32%

High-yield corporate bonds

1.23%

Mortgage securities bonds

0.97%

Government securities

0.91%

High-grade corporate bonds

0.86%

Municipal bonds

0.84%

Koszty maja jeszcze wieksze znaczenie dla kont money market Polowa money funds jest w pewnej mierze subsydiowana. Menedzerowie zrzekaja sie swoich honorariow nie z powodu dobrego serca, lecz po to, by money fund zostal odnotowany na liscie rekordzistow, co powoduje naplyw nowego kapitalu. Po pewnym czasie oplaty sa ponownie naliczane. Wielu inwestorow zwieksza swoje zyski poprzez przelewanie pieniedzy do money funds, ktore zrzekaja sie oplat.

Artykul przedrukowano za zgoda Polskiego Poradnika "Sukces" - 225 Park Line; Douglaston, NY 11363,

tel. (718) 224 - 3492

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor