----- Reklama -----

LECH WALESA

09 października 1996

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...



Po co nam modem?

Najprostsza definicja modemu stwierdza, ze jest to urzadzenie, ktore za posrednictwem linii telefonicznych pozwala nam komunikowac sie z innymi komputerami. Po co jednak mielibysmy to robic? Nasz domowy komputer jest bardzo skomplikowanym urzadzeniem. Tylko dla niewielu z nas wszystko w nim jest proste i zawsze dziala tak jak bysmy sobie tego zyczyli. Dla wiekszosci komputer jest zrodlem niekonczacych sie codziennych irytacji. Nasze programy nie chca sie uruchomic lub tez zglaszaja nam komunikaty o zastraszajacej tresci, dokument ktory nagralismy dzien wczesniej w dziwny sposob zaginal we wnetrzu komputera lub po odnalezieniu zupelnie nie przypomina efektow naszej kilkugodzinnej pracy. Jezeli do tych problemow dolaczymy klopoty sprzetowe czyli tzw. hardware nasza irytacja i bol glowy moga sie tylko spotegowac. Biorac to wszystko pod uwage polaczenie sie z innym komputerem to czyste szalenstwo. Z prostego rachunku wynika, ze nasze problemy moga tylko wzrosnac. Im wiecej dodatkowych urzadzen podlaczymy, tym wieksze jest prawdopodobienstwo, ze cos nam sie zepsuje. A jak stwierdza prawo Murphy"ego: "Jezeli cos moze sie popsuc, to popsuje sie na pewno".

Patrzac na to z drugiej strony, zainstalowanie modemu otwiera przed nami mozliwosci, ktorych nigdy nie zaoferuje nam pojedynczy komputer. Przede wszystkim bez posiadania modemu nie mamy nawet co marzyc o podlaczeniu sie do Internetu lub innych komercyjnych serwisow typu: America OnLine, CompuServe lub Prodigy. Modem umozliwi nam wysylanie i przyjmowanie poczty elektronicznej tzw. e-mail, przeprowadzanie tranzakcji bankowych, zakupy, itd, a najwazniejsze to dostep do wszelkiego rodzaju informacji.



Jaki modem wybrac?

Jezeli juz zdecydowalismy, ze modem jest nam potrzebny, to pora zastanowic sie jaki wybrac. Pierwszy podstawowy problem to czy chcemy model zewnetrzny czy wewnetrzny. Kazdy z nich ma swoje wady i zalety, mimo ze z punktu widzenia pracy samego urzadzenia dzialaja tak samo. Zaleta modeli zewnetrznych jest latwosc podlaczenia do komputera i przelaczania miedzy roznymi jednostkami. Plusem jest tez mozliwosc kontrolowania trybu ich pracy poniewaz zwykle wyposazone sa one w diody informujace nas o aktualnym stanie pracy urzadzenia. Wada tego typu modemow sa dodatkowe kable komunikacyjne i zasilajace, koniecznosc posiadania szybkiego portu szeregowego, dodatkowa przestrzen oraz wyzsza cena. Modemy wewnetrzne nie zabieraja nam miejsca na biurku i sa nominalnie tansze, jednak ich instalacja wymaga podstawowej wiedzy o wewnetrzej konfiguracji naszego komputera.



Na co zwracac uwage?

Standardy dotyczace komunikacji telefonicznej okreslane sa przez miedzynarodowe organizacje. Standardy przez nie okreslone gwarantuja, ze modemy je spelniajace beda sie ze soba poprawnie komunikowac. Kilka najpopularniejszych obecnie standardow z krotkim objasnieniem zamieszczam w tabeli na koncu artykulu.

Idealny modem jest szybki, posiada korekcje bledow oraz kompresje przesylanych danych.

Najwazniejszym parametrem modemu jest jego szybkosc. Obecnie sprzedawane modemy pracuja z predkosciami 14,400bps, 28,800bps i 33,600bps. O wolniejszych nie warto nawet wspominac. Sa jeszcze szybsze cyfrowe modemy ISDN, ale to juz temat na zupelnie osobne opracowanie. Im szybszy jest modem, tym wyzsza jest jego cena. Pamietajmy tez, ze zeby w pelni wykorzystac szybkosc naszego urzadzenia musimy laczyc sie z modemem o zblizonych parametrach. Na to jak szybko bedzie pracowal nasz modem ma wplyw wiele parametrow, ale te najistotniejsze to: szybkosc modemu z ktorym probujemy sie polaczyc, jakosc linii telefonicznej i szybkosc z jaka modem komunikuje sie wewnatrz naszego komputera.

Protokol V.34 lub V.34bis (czasami oznaczany jako V.34+) okreslajacy predkosc transmisji jest obecnie powszechnie stosowany. Maksymalna szybkosc transmisji na jaka pozwala linia telefoniczna czyli 33,600 bps zostala wiec osiagnieta.

Druga istotna rzecza jest funkcja korekcji bledow. Niemal wszystkie modemy maja wbudowane funkcje korekcji. Protokoly korekcji bledow pomagaja zniwelowac niedoskonalosci linii telefonicznej oraz zapewniaja bezbledna transmisje. Najpopularniejszy obecnie standard okreslajacy protokol korekcji bledow to V.42.

Kompresja danych w modemie okreslona jest przez standard V.42bis. Kompresja danych, jakkolwiek bardzo przydatna wlasciwosc, nie jest obecnie az tak niezbedna, poniewaz wiekszosc transmitowanych obecnie zbiorow jest juz skompresowana, a modem nie potrafi zmniejszyc ich jeszcze bardziej.



Dodatkowe funkcje

Dodatkowa funkcja oferowana przez wszystkich producentow modemow jest zdolnosc wysylania i otrzymywania faksow. Musimy jednak pamietac, ze komputerowy faks nie zastapi nam prawdziwego faksu. Mozemy otrzymac wszystkie wyslane do nas faksy, ale samemu wyslac mozemy tylko te dokumenty, ktore uprzednio wprowadzilismy do komputera. Komputerowy faks ma jednak kilka zalet w porownaniu z tradycyjnym, a mianowicie: jest w stanie wysylac faksy pod rozne numery o zaprogramowanej godzinie bez naszej obecnosci, umozliwia tzw. fax-on-demand. Osoba dzwoniaca do naszego systemu moze wybrac ktorykolwiek z dostepnych dokumentow. Zostanie on przeslany automatycznie pod wskazany numer. Komputerowy faks przechowuje przyslane nam dokumenty w pamieci komputera, tak ze mozemy je odtworzyc w kazdej chwili i z dowolnego miejsca za pomoca modemu.

Nowsze modemy posiadaja wbudowana funkcje voice poprzez integracje modemu z prosta karta dzwiekowa. (Funkcja voice jest niezbedna do realizacji wspomnianej wczesniej funkcji fax-on-demand.) Umozliwia nam ona nagrywanie na dysku rozmow telefonicznych. Mozemy rowniez wykorzystac nasz modem jako telefoniczna automatyczna sekretarke, ktora bedzie nagrywac wiadomosci podczas naszej nieobecnosci, lub realizacje systemu voice-mail. Pojawily sie takze urzadzenia realizujace coraz bardziej ostatnio popularna funkcje Caller ID, czyli informowanie nas o numerze abonenta ktory probuje sie z nami skontaktowac, a takze speakerphone czyli glosno mowiacy telefon. Najnowszym dodatkiem jest tzw. teleconferencing, czyli jednoczesna rozmowa kilku abonentow, a coraz bardziej popularne staje sie video-conferencing ktore wymaga jednak bardzo szybkich modemow cyfrowych.



Oprogramowanie

Niemal wszystkie znajdujace sie obecnie w sprzedazy modemy posiadaja oprogramowanie komunikacyjne. Warto sie upewnic czy jest ono wliczone w cene, poniewaz jest ono niezbedne do pracy z modemem. Najbardziej popularne programy to: QuickLink II, Bitcom, Cheyenne Bitware. Zwykle otrzymamy rowniez kilka ofert podlaczenia sie do komercyjnych serwisow on-line, takich jak CompuServe, America OnLine czy Prodigy. Czasami warto je wykorzystac. Nie zapominijcie Panstwo jednak o odlaczeniu serwisu przed uplywem bezplatnej oferty, bowiem jezeli tego nie zrobicie zaczniecie otrzymywac rachunki nawet w przypadku nie korzystania z uslug danej firmy.



Rozbudowa modemu

Jak na razie najlepsza i najbardziej skuteczna metoda rozbudowy naszego modemu (tzw. upgrade) jest zakupienie nowszego, szybszego modelu. Niektorzy producenci oferuja bezplatna rozbudowe naszego urzadzenia. Otrzymujemy wtedy od producenta dyskietke z programem upgrade lub wysylamy nasz modem do producenta i cierpliwie czekamy az odesla go nam z powrotem w ulepszonej wersji.



Gwarancja

Producenci modemow oferuja zwykle bardzo dlugi okres gwarancyjny. Miniumum sa to w tej chwili 3 lata, a niektore firmy oferuja nawet gwarancje na tak dlugi okres czasu jak dlugo korzystamy z modemu.



Ktory modem wybrac?

Jest tak wielu producentow modemow, ze trudno doradzac ktory model jest najlepszy. Dodatkowym problemem jest mnogosc komunikacyjnych standardow. Z kilku powodow odradzam Panstwu jednak kupowanie tanich i wolnych urzadzen. Modem jest naszym jedynym wyjsciem na swiat zewnetrzny, wiec majac nawet bardzo szybki komputer wszystko bedzie pracowac tylko tak szybko jak szybko nasz modem bedzie transmitowac dane. Przy wolnych transmisjach wzrastaja koszty polaczen telefonicznych, a nie bez znaczenia jest tez czas, w ktorym bezczynnie oczekujemy na zakonczenie transferu danych. Kilkadziesiat dolarow wiecej wydane na zakup szybkiego, standardowego modemu zwroci nam sie w krotkim czasie.

Producenci urzadzen wyliczaja zwykle na opakowaniach dluga liste cech swojego produktu. Celem ulatwienia Panstwu wyboru, podaje cechy, ktorymi powinien charakteryzowac sie porzadny modem:

- szybkosc minimum 28.8 kpbs okreslona norma V.34

- automatyczny wybor szybkosci polaczenia

- automatyczna odpowiedz

- automatyczne wykrywanie predkosci portu

- zgodnosc ze standardem Hayes AT

- mozliwosc wyboru portu (COM 1-4)

- mozliwosc wysylania i odbierania faksow

(Grupa III)

- korekcja bledow (V.42)

- kompresja danych (V.42bis)

- wbudowany glosniczek

- . . .

Ceny i modele

Najbardziej znani producenci modemow (w kolejnosci alfabetycznej) to: Archtek America, AT&T, Best Data, Boca Research, Cardinal Technology, E-Tech Research, Hayes Microcomputer Products, Motorola, Practical Peripherals, Supra, U.S. Robotics i Zoom Telephonics.

Ceny urzadzen z funkcja voice, w zaleznosci od szybkosci ksztaltuja sie nastepujaco:

14,4kpbs - $35-55;

28,8kpbs - $80-140;

33,6kpbs - $90-160

Im szybszy modem, tym wiecej kosztuje, ale jego eksploatacja jest tansza.



Na zakonczenie

Informacji do napisania tego artykulu poszukiwalem w sieci Internet poslugujac sie oczywiscie modemem. Na jednej ze stron znalazlem taki oto anomimowy poradnik, ktory po przetlumaczeniu przytaczam Panstwu w calosci.

16 powodow dla ktorych modem jest lepszy od kobiety:

1. modem, ktorego uzywasz nie wymaga od ciebie zadnych deklaracji i zobowiazan

2. zmusic modem do sluchania mozna za pomoca prostej komendy "AT"

3. kiedy skonczysz uzywac modem, mozesz bez poczucia winy odwrocic sie na drugi bok i zasnac

4. modem nie powie slowa jezeli wrocisz do domu pozno

5. modem nie zazada alimentow jezeli go porzucisz

6. modem zawsze cierpliwie czeka przy telefonie

7. modem nie wscieka sie jezeli cala noc spedzisz przy komputerze

8. zawsze jeszcze mozesz otrzymac kilka groszy za stary modem, kiedy pojawi sie nowy model

9. modem zewnetrzny jest plaski, wiec postawione na nim piwo nie wywroci sie

10. modem nie ma nic przeciwko temu, ze zadzwonisz do innego modemu

11. modem nie wymaga zadnej gry wstepnej - wystarczy komenda inicjalizacji

12. wirus, ktory mozesz zlapac od modemu nie zmusza cie do wizyty u lekarza

13. modemu nie musisz przedstawiac swoim rodzicom

14. jezeli pojawi sie blad Abort, Retry, Fail sa to jedyne opcje pomiedzy ktorymi trzeba zdecydowac

15. modem posiada instrukcje obslugi

16. modem posiada kontrole glosnosci - mozna nawet dzwiek wylaczyc calkowicie

Mini-slowniczek terminologii modemowej

V.32

standard okreslajacy sposob komunikacji w modemach 9,600bps

V.32bis

standard okreslajacy sposob komunikacji w modemach 14,400bps

V.42

standard okreslajacy sposob korekcji bledow transmisji

V.42bis

standard okreslajacy sposob kompresji danych

V.34

Najpopularniejszy standard okreslajacy sposob komunikacji w modemach 28,800bps

V.34bis

Najpopularniejszy standard okreslajacy sposob komunikacji w modemach 33,600bps

V.FC

standard okreslajacy sposob komunikacji w modemach 28,800bps. Nie jest zgodny z protokolem V.34

Class 1

modemy tej klasy nie posiadaja zdolnosci rozpoznania czy wchodzacy sygnal przenosi dane czy faks

Class 2

modemy tej klasy automatycznie rozrozniaja dane od faksu

Group 1

Urzadzenia tej grupy transmituja strone faksu o wymiarach 8.5"x11" w czasi e ok. 6 minut

Group 2

Urzadzenia tej grupy transmituja strone faksu o wymiarach 8.5"x11" w czasi e ok. 3 minut

Group 3

Urzadzenia tej grupy transmituja strone faksu o wymiarach 8.5"x11" w czasi e ok. 20 sekund

Group 4

Urzadzenia tej grupy transmituja strone faksu o wymiarach 8.5"x11" z transferem 64,000bps. Bardzo szybko!

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor