02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Windows 95 jest obecnie dominujacym systemem operacyjnym na rynku komputerow PC. Czy jest to jednak system pozbawiony wad, gwarantujacy nam bezproblemowa prace na naszym komputerze przez caly czas jego uzytkowania? Niestety, odpowiedz na to pytanie brzmi - nie. Po pierwsze nie istnieje idealny system operacyjny, ktory bylby w pelni kompatybilny ze wszystkimi programami i jednoczesnie bylby na tyle stabilny, ze nie powodowalby zamrazania sie komputera podczas pracy z programami. Przed tym problemem staneli programisci Microsoft podczas przygotowywania Windows 95. Efektem kompromisu miedzy kompatybilnoscia i stabilnoscia bylo wprowadzenie do w pelni 32-bitowego kodu Windows 95 elementow starego 16-bitowego systemu operacyjnego. Spowodowalo to bezposrednio problemy ze stabilnoscia systemu, szczegolnie w komputerach, w ktorych przez dluzszy czas jest instalowana i deinstalowana duza ilosc programow. Tlumaczac to prostym jezykiem, Windows 95 w pewnym momencie "puchnie" i przestaje dzialac. W tym momencie pozostaje nam tylko jedno wyjscie - formatowanie twardego dysku i ponowna instalacja Windows 95 (na marginesie tego typu operacje wykonuje na swoim komputerze domowym srednio co trzy miesiace). Bardzo wazne jest aby wszystkie dane z komputera (czyli nasze listy, arkusze kalkulacyjne, bazy danych i inna nasza wlasna radosna tworczosc) byly zabezpieczone na dyskietkach, tasmie badz CD. Mysle, ze o koniecznosci systematycznego backup-u danych nikomu nie trzeba przypominac. Backup danych jest niezbedny, gdyz po przeformatowaniu dysku wszystkie informacje na nim zawarte sa bezpowrotnie stracone. Tak wiec zanim przystapimy do reinstalacji systemu operacyjnego nalezy bezwzglednie usiasc i przeanalizowac czy wszystkie potrzebne zbiory sa skopiowane na dyskietki lub na tasme.

Ponizej przedstawie krok po kroku sposob w jaki mozna przeprowadzic poprawnie reinstalacje systemu operacyjnego Windows 95.

Generalnie sa trzy mozliwosci z jakimi mozemy sie spotkac.

Przypadek 1.

Nasz komputer w momencie zakupu mial wgrane Windows 95, posiadamy dyskietke startowa (Boot Disk), Windows 95 na plycie kompaktowej wraz z licencja (rys. 1), wszystkie sterowniki (drivers) do karty graficznej, fax/modemu i innych dodatkowych urzadzen na dyskietkach lub CD.

Nalezy sprawdzic czy posiadamy pod reka wszystkie wyzej wymienione dyskietki, jezeli nie, to nalezy kontaktowac sie z producentem (lub punktem serwisowym) aby otrzymac wszystkie niezbedne sterowniki.

a. Potrzebujemy dyskietke startowa (Boot Disk), na ktorej znajduja sie pliki systemowe, programy format.exe oraz fdisk.exe. (Czasami maja one nazwe oformat.exe i ofdisk.exe) oraz sterowniki do naszego napedu CD-ROM. Taka dyskietke powinnismy dostac wraz z komputerem. Jezeli jej nie posiadamy nalezy kontaktowac sie z producentem. Mozemy ja rowniez przygotowac sami. Po upewnieniu sie, ze wszystkie potrzebne nam pliki sa juz skopiowane przystepujemy do zdjecia partycji.

- Wkladamy "Boot Disk" do napedu a: i wlaczamy komputer. Po krotkiej chwili widzimy czarny ekran i mrugajacy kursor przy literce c:. Wkladamy plyte kompaktowa na ktorej znajduje sie Windows "95 OEM. W tym momencie warto sprawdzic czy komputer widzi nasz naped CD, wpisujac (zwykle) d: i naciskamy klawisz [ENTER]. Jezeli na ekranie pojawi sie d: i migajacy kursor oznacza to, ze komputer widzi naped CD, czyli mozemy przystapic do reinstalacji Windows 95.

Wpisujemy a: i naciskamy [ENTER]

- Nastepnie musimy zdjac partycje dysku twardego i ponownie ja zainstalowac (operacja niezbedna jezeli w naszym komputerze byl wirus). Wpisujemy komende fdisk, pojawi sie nam ekran jak na rysunku 2. Wybieramy opcje 3. Nastepnie opcje 1 (delete primary DOS partition). Wyswietla sie nam na ekranie informacje o obecnie zainstalowanych partycjach (zwykle bedzie tylko 1 i ja wlasnie chcemy usunac). Odpowiadamy ktora partycje chcemy usunac, czyli w klasycznym przypadku wpisujemy 1 [Enter], wpisujemy nazwe dysku (mozemy ja odczytac z gory ekranu pod opisem VOL_LABEL) i odpowiadamy twierdzaco na pytanie "czy jestesmy pewni?". Nastepnie naciskamy klawisz [ESC] - wracamy do glownego menu. Tworzenie nowej partycji przebiega nastepujaco: wybieramy opcje 1 (Create DOS Partition or Logical Drive), ponownie opcje 1 (Create Primary DOS Partition). Na pytanie - Czy chcemy uzyc cala wolna przestrzen na dysku dla nowej partycji odpowiadamy twierdzaco. System po zainstalowaniu nowej glownej partycji tworzy nam w jej obrebie tzw. "Dysk Logiczny". Po wszystkich tych operacjach naciskamy klawisz [ESC] i restartujemy komputer. Prosze pamietac o wlozeniu dyskietki startowej do stacji dyskow "a" przed restartem komputera.

Ponownie na ekranie widzimy literke a :\. Wpisujemy komende format c: i wciskamy [ENTER]. Na pytanie "Czy jestesmy pewni?" odpowiadamy twierdzaco. Operacja formatowania trwa kilka minut, po czym system prosi o podanie nazwy dysku (VOL_LABEL). Wpisujemy dowolna nazwe, nie dluzsza niz 8 znakow i naciskamy [ENTER]. Ponownie na ekranie widzimy a: i migajacy kursor. Nastepnie restartujemy komputer i juz jestesmy przygotowani do zainstalowania Windows 95. Przy ponizszych opisach zakladam, iz panstwa CD-ROM jest oznaczony litera D:. Wpisujemy d: [ENTER], nastepnie setup [ENTER] i zaczynamy instalacje Windows 95. Na ekranie pojawiaja sie komunikaty szczegolowo informujace nas o poszczegolnych krokach. Nalezy uwaznie czytac je i odpowiadac na pytania programu instalacyjnego. W pewnym momencie program instalacyjny poprosi nas o podanie numeru rejestracyjnego OEM z certyfikatu autentycznosci (rys. 1). Po zainstalowaniu systemu operacyjnego (podczas instalacji komputer kilkakrotnie startuje, co jest absolutnie normalne) nalezy sprawdzic czy wszystkie urzadzenia komputera zostaly prawidlowo rozpoznane i czy wszystkie niezbedne sterowniki sa zainstalowane. Mozemy to sprawdzic klikajac prawym guzikiem myszki na ikone "My Computer", dwukrotnie lewym guzikiem na "Properites", a nastepnie wybieramy na gorze zakladke "Device Manager". Widzimy wtedy liste wszystkich urzadzen, ktore system Windows rozpoznal. Jezeli brakuje na tej liscie jakiegos urzadzenia lub jest przy nim wykrzyknik - oznacza to, ze nie jest ono zainstalowane prawidlowo i wymaga ponownej instalacji.



Przypadek 2.

Posiadamy CD ROM oznaczony jako "Quick Restore". W tym przypadku nalezy zadbac o zabezpieczenie wazniejszych danych (w wiekszosci wypadkow dysk jest formatowany samoczynnie podczas procesu instalacji, wiec tracimy wszystkie dane), wlozyc CD ROM "Quick Restore" do napedu i wystartowac ponownie komputer. Wystarczy tylko uwaznie sledzic komunikaty na ekranie i odpowiadac na pytania zadawane przez program instalacyjny. Jezeli posiadamy w komputerze dodatkowe twarde dyski, CD ROMy, nagrywarki (nie istniejace w momencie zakupu komputera) bardzo czesto bedziemy musieli fizycznie je odlaczyc zanim przystapimy do operacji "Quick Restore". Nalezy to zrobic dopiero w momencie kiedy operacja sie nie powiedzie.



Przypadek 3.

Posiadamy Upgrade Windows 95. Postepujemy jak w "Przypadku 1" z tym, ze po sformatowaniu dysku twardego instalujemy z dyskietek system operacyjny MS-DOS, nastepnie sterownik (driver) do CD-ROM, potem wkladamy plyte CD upgrade do czytnika CD ROM i wpisujemy d: [ENTER], a nastepnie setup . W pewnym momencie program instalacyjny poda nam, ze nie moze znalezc Windows 3.1. Nalezy wtedy uzyc chwytu i wlozyc pierwsza dyskietke instalacyjna Windows 3.1 do napedu a: i wskazac programowi instalacyjnemu, ze wlasnie w napedzie a: jest Windows 3.1. Ta sztuczka skraca nam czas instalacji, bowiem nie musimy instalowac calego Windows 3.1. Zycze wszystkim powodzenia i duzo cierpliwosci.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor