02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

W sieci internet opublikowana jest tak wielka liczba witryn (home pages), ze wydaje sie, iz niemal kazdy posiada juz swoja wlasna. Jezeli zdecydowali sie Panstwo na posiadanie swojej internetowej witryny, to istnieje kilka metod dzieki ktorym mozna to zrealizowac.

Najprostsza - to zlecenie zaprojektowania i wykonania naszej home page, specjalistycznej firmie. Moze sie to okazac bolesne dla naszej kieszeni, ale jezeli wybierzemy profesjonalny serwis, koncowy efekt moze byc warty poniesionych nakladow finansowych. Firmy tego typu najlatwiej odszukac w sieci internet lub przejrzec ogloszenia w lokalnych pismach komputerowych.

Alternatywne rozwiazanie to zaprojektowanie i wykonanie takiej witryny samemu. Wbrew pozorom nie jest to az takie trudne. Wszystko czego potrzebujemy do stworzenia prostej web page to komputer, program do edycji tekstu, troche wolnego czasu i checi. Podstawowa zaleta tego rozwiazania jest jego cena. Wiele innych zalet tego rozwiazania dostrzega Panstwo sami w momencie kiedy projekt jest juz zrealizowany.

Niezaleznie od tego ktora metode Panstwo wybierzecie poczatek jest taki sam. Pierwszy krok - to pomysl na to, co wlasciwie chcemy umiescic na naszej stronie. Tego nikt za nas nie wymysli. Tresc naszej publikacji jest najwazniejsza, reszta to tylko opakowanie, ktore oczywiscie tez nie jest bez znaczenia. W ulozeniu tresci moze nam pomoc zdefiniowanie celu jaki chcemy osiagnac w naszej internetowej publikacji i okreslenie odbiorcy do ktorego ma byc ona skierowana. Kilka przykladow wykorzystania internetowej witryny w naszym biznesie podawalem w artykule pod tytulem "Internetowa goraczka zlota" z kwietnia br.

Nastepny krok to odpowiednie zorganizowanie przygotowanych przez nas danych. Byc moze wystarczy nam tylko jedna strona (home page), jednak w wiekszosci przypadkow bedziemy chcieli zalaczyc dodatkowe wzajemnie ze soba polaczone strony. Wlasciwa organizacja naszej publikacji na samym poczatku ulatwi nam pozniejsza rozbudowe naszej witryny.

Majac zgromadzone i odpowiednio zorganizowane wszystkie teksty, zdjecia, znaki graficzne i inne elementy, ktore chcielibysmy wykorzystac w naszej publikacji, mozemy zaczac rozgladac sie za wykonawca uslugi lub tez samemu przystapic do realizacji projektu.

Internetowe witryny tworzone sa w jezyku HTML (HyperText Markup Language), ktory opisuje strukture dokumentu. Jest to prosty kod znakow ASCII wzbogacony kodami pelniacymi role komend. Dzieki temu do stworzenia prostej witryny wystarczy elementarny edytor tekstu. Jezyk HTML pozwala na dolaczenie do kazdego dokumentu: tekstu, grafiki, dzwieku czy tez filmu oraz na polaczenie tych elementow z innymi dokumentami. Jezeli ciekawi jestescie Panstwo jak wyglada opis strony w jezyku HTML wystarczy w swojej internetowej przegladarce ( Microsoft Explorer czy tez Netscape Navigator) wybrac z menu opcje View/Source. Na ekranie komputera ukaze sie nam plik tekstowy bedacy opisem internetowej strony. Byc moze na pierwszy rzut oka wygladac to bedzie dosc skomplikowanie, jednak w rzeczywistosci jezyk HTML nie jest wcale trudny. Ucieszy tez pewnie Panstwa fakt, ze w chwili obecnej nie musimy nawet znac HTML zeby zbudowac profesjonalnie wygladajaca strone. Troche wiedzy na temat tego jezyka na pewno nie zaszkodzi. Jesli podczas naszych wedrowek po sieci natrafimy na atrakcyjna strone warto dla wlasnych potrzeb skopiowac kod HTML, w ktorym jest ona zapisana. Jakkolwiek bez naruszenia praw autorskich nie wolno nam uzyc w swojej pracy tekstow ani grafik tam umieszczonych, to jednak zupelnie legalnie mozemy wykorzystac pelny kod opisujacy dana witryne.

Wspomnialem, ze aby stworzyc witryne wcale nie musimy znac nawet podstaw jezyka, w ktorym jest ona zapisana. Na pozor brzmi to paradoksalnie, ale taka jest prawda. Istnieje wiele wyspecjalizowanych programow narzedziowych, ktore nasze intencje przetlumacza na kod HTML. Sa to tak zwane edytory HTML. Korzystajac z tego typu programow pracujemy w trybie WYSIWYG (What You See Is What You Get czyli to co widzisz to otrzymasz). Polega to mniej wiecej na tym, ze na podobnej zasadzie jak w edytorze tekstu formatujemy tekst, wstawiamy grafiki lub inne elementy witryny, a kod HTML jest generowany automatycznie.

Najpopularniejsze tego typu programy podaje w tabeli.

Nazwa programu

Producent

Adres w WWW

FrontPage 97

Microsoft

www.microsoft.com

CorelWeb.Designer

Corel Corp.

www.corel.com

HotMetaL Pro 3.0

SoftQuad Inc.

www.softquad.com

Netscape Composer

Netscape Comm. Corp.

home.netscape.com

Quarterdeck WebAuthor

Quarterdeck Corp.

www.quarterdeck.com

Web Edit Pro

SmartDesk Inc.

www.virtualdesk.com

Wymienione programy sa wersjami komercyjnymi. Ich ceny ksztaltuja sie w przedziale od $50-200. Zanim wiec zdecydujemy sie na zakup ktoregokolwiek z nich warto go wyprobowac. Producenci oprogramowania czesto przygotowuja zubozone wersje pelnego pakietu w nizszej cenie z mysla o poczatkujacych uzytkownikach. Wielu producentow oferuje rowniez wersje demonstracyjne lub wersje beta swojego programu. Bardzo czesto zupelnie bezplatnie mozemy je znalezc na internetowej witrynie producenta.

Wersje beta oprogramowania ukazuja sie przed oficjalna premiera produktu. Sa one chetnie rozdawane przez producenta z prosba o przekazanie swoich uwag na temat danego programu, ktore moga byc uwzglednione w ostatecznej wersji. Sa to w pelni funkcjonalne kopie programu, ktorych waznosc uplywa w dniu premiery. Poniewaz prace nad wersja koncowa ciagle trwaja, mozemy spodziewac sie roznego rodzaju przykrych psikusow.

Wersje demonstracyjne sluza glownie celom promocyjnym, wiec rozprowadzane sa zupelnie bezplatnie. Sa to albo w pelni funkcjonujace wersje, ktore przestaja pracowac po okreslonym czasie lub tez wersje w ktorych wylaczono pewne funkcje (zwykle nie mamy mozliwosci nagrania naszej pracy).

W sieci znajdziecie Panstwo rowniez mnostwo drobnych programow, ktore pozwola wzbogacic nasza strone o nowe elementy typu: mapy z odnosnikami, ruchome grafiki (animated gif"s), banery, formularze itp.

Pamietajmy jednak zeby forma nie przerosla tresci, bo ta ostatnia jest najwazniejsza. To czego uzytkownicy oczekuja od internetu to glownie informacja. Starajmy sie wiec zadowolic naszych klientow.

Kilka uwag pomocnych przy projektowaniu naszej internetowej witryny.

1.Po co i dla kogo?

Nie zapominajmy w jakim celu tworzymy witryne i dla kogo. Tresc i oprawa graficzna naszej strony musi byc temu podporzadkowana.

Jezeli jest to witryna naszego biznesu, to wiekszosc odwiedzajacych spodziewac sie bedzie informacji typu:

 • typ naszej dzialalnosci i rodzaje serwisow

• gdzie i jak skontaktowac sie z firma?

• jakie nowe produkty posiadamy w ofercie

• mozliwosci zatrudnienia

• doradztwo techniczne

2. Nawigacja

Bardzo wazna sprawa jest dokladne zaplanowanie struktury stron i wzajemnego powiazania poszczegolnych elementow. Nie ma nic bardziej irytujacego dla uzytkownika niz labirynt stron ulozonych bez zadnej logicznej konsekwencji.

Po ulozeniu schematu sprobujmy sami sobie odpowiedziec na nastepujace pytania:

 - jak latwo odnalezc na naszej stronie konkretna informacje?

- czy uzytkownik latwo sie zorientuje jak poruszac sie po naszej witrynie?

- w jaki sposob mozna stwierdzic ze zobaczylismy juz wszystko?

- jak rozroznic gdzie juz bylismy, a gdzie nie?

- czy latwo sie zorientowac co jest do zobaczenia na naszej witrynie?

Jezeli nasza strona nie bedzie prosta w obsludze moze to zniechecac potencjelnych odwiedzajacych do powrotu. Rowniez nam duzo trudniej bedzie taka witryne rozbudowywac i aktualizowac.

3. Kazdy komputer jest inny.

Jezeli strona wyglada poprawnie na naszym komputerze, to wcale nie znaczy ze inni beda ja ogladac w takiej samej formie. Uzytkownicy internetu korzystaja z przeroznego oprogramowania i roznych komputerow, nie zawsze tak szybkich jak nasz. Nie zrazaj odbiorcow komunikatem na pierwszej stronie, ze najlepszy efekt uzyskasz przy pomocy Internet Explorer firmy Microsoft. No chyba, ze chcesz sprawic przyjemnosc krewnemu zatrudnionemu u pana Gatesa. Wiele innych osob moze to zrazic.

4. Ogolny wyglad strony

Pierwsze wrazenie jest najwazniejsze. Postarajmy sie zeby pierwsza strona naszej witryny pojawiala sie szybko (nie dluzej niz 15 sekund). Nie zmuszajmy naszego odbiorcy do zgadywania gdzie powinien teraz kliknac. Im bardziej przyjazna dla uzytkownika bedzie nasza strona, tym chetniej do niej powroci. Starajmy sie nie lamac ogolnie przyjetych, choc niepisanych zasad. "Internauci" maja swoje przyzwyczajenia.

5. Kolory

Tak jak ze wszystkim - nie przesadzajmy. W wielu przypadkach warto zachowac domyslne ustawienia przegladarki. Tak skonfigurowane sa programy naszych odbiorcow. Uzywajmy kolorow do podkreslenia rzeczy szczegolnie waznych lub nowych na naszej stronie.

6. Mapy z odsylaczami (image maps)

Na wielu stronach zamiast tradycyjnych tekstowych odnosnikow czy tez specjalnie do tego celu przewidzianych guzikow, autorzy umieszczaja grafiki, ktorych poszczegolne elementy polaczone sa z innymi stronami witryny. Sa to tzw . image maps. Chyba ze posiadacie Panstwo wazny powod do zamieszczenia tego typu elementu na wlasnej stronie - radze tego unikac. W wielu przypadkach trudno stwierdzic gdzie nalezy kliknac. W przeciwienstwie do regularnych odnosnikow, ktore po uzyciu zmieniaja kolor, mapy pozostaja takie same. Trudniej wiec sie zorientowac gdzie juz bylismy, a gdzie nie. Poniewaz mapy sa elementami graficznymi uzytkownicy musza czekac dluzej zanim zostanie ona wczytana na ekran ich komputera. Niektorzy sa bardzo niecierpliwi i zbyt dlugie oczekiwanie moze ich zniechecic do naszej witryny. Wielu ma w swoich przegladarkach wylaczona opcje ladowania grafiki, wiec ich strona bedzie dla nich jedna wielka zagadka. Jezeli wiec zdecyduja sie Panstwo na zastosowanie image map, warto zamiescic rowniez tekstowa liste odnosnikow. Warto takze rozwazyc sensownosc zastosowania image map pod katem przyszlej rozbudowy naszej witryny.

7. Tytul strony

Kazda strona naszej witryny powinna miec swoj tytul. Jezeli tytulu nie umiescimy, przegladarka uzytkownika wyswietli komunikat: "untitled" lub tylko adres danej strony. Pojawia sie on rowniez w momencie kiedy ktos zechce umiescic nasza strone w swoich internetowych zakladkach (bookmarks), a takze w rezultatach poszukiwan za pomoca search engines.

8. Grafika

Bardzo ostroznie korzystajmy ze zbiorow graficznych znalezionych w sieci. Wiele z nich jest chronionych prawem autorskim. Jezeli nie jestesmy pewni lepiej nie korzystac. W internecie mozemy odszukac wiele stron na ktorych umieszczono ikony, zdjecia, tla i inne elementy z ktorych mozemy korzystac bez zadnych ograniczen. W sprzedazy znajduja sie tak zwane clipards. Cena $60 za 150,000 rysunkow i zdjec nie wydaje sie zbyt wygorowana. Nie przesadzajmy jednak z iloscia grafiki na naszej stronie. Zajmuje ona duzo miejsca na serwerze, a ponadto wydluza czas ladowania strony.

9. Ruchome grafiki

Podobnie jak z image maps, jezeli nie musimy to nie stosujmy. Ktos porownal kiedys te skaczace i tanczace obrazki do komputerowych wirusow. Strona laduje sie wolniej, poniewaz animacja zwalnia caly proces. W wielu przypadkach nigdy nie jest zaladowana do konca. Jezeli umiescimy kilka takich "wynalazkow" nasza witryna zaczyna przypominac swiateczna choinke, co dla wielu osob moze byc bardzo irytujace i zniechecajace do powrotu.

10. Tekst

Nasza strona swiadczy o nas. Dbajmy o poprawnosc jezykowa. Unikajmy bledow ortograficznych i stylistycznych. Slowo mowione jest ulotne, pisane zostaje i wystawia nam swiadectwo. Unikajmy tez dlugich paragrafow pamietajac o tym, ze na ekranie monitora widoczna jest niewielka czesc calego tekstu. Czasami lepiej podzielic calosc na kilka czesci i umiescic do nich odnosniki.

12. Ogonki

W sieci funkcjonuje kilka standardow kodowania polskich znakow. Najpopularniejsze to ISO-8859-2 (ISO Latin 2) oraz nieformalny standard Windows-1250. Jezeli na naszej stronie uzywamy polskich znakow, dobrze jest podac informacje w jakim standardzie zostaly one zakodowane.

13. Testy

Ukonczona witryne trzeba koniecznie przetestowac przed jej oficjalna inauguracja. Sam fakt ze wszystko pracuje poprawnie i szybko na naszym komputerze nie znaczy, ze tak samo bedzie reagowalo po przeslaniu plikow na internetowy serwer. Warto zobaczyc jak wyglada nasz projekt w kilku roznych przegladarkach, nie tylko w naszej ulubionej. Najlepiej poprosic kilku znajomych o polaczenie sie z nasza witryna. Nie zapomnijmy tez sprawdzic jak wygladaja nasze strony po ich wydrukowaniu z sieci.

14. Licznik

Umieszczenie na naszej stronie licznika pomoze nam w ocenie popularnosci naszej strony. Nie przejmujmy sie jezeli na poczatku nie bedzie on zbyt aktywny. Nie probujmy w takiej sytuacji "pomoc" mu pracowicie przeladowujac strony. Tracimy w ten sposob rozeznanie na ile wiarygodne sa jego wskazania, a i sami nie bedziemy sie z tym czuli najlepiej.

Jezeli w koncu udalo sie nam zbudowac internetowa witryne i jestesmy zadowoleni z efektu, to tak naprawde nasze klopoty dopiero sie zaczynaja. Trzeba ja teraz umiescic w sieci. Jak to uczynic najlepiej dowiemy sie od naszego dostawcy uslug internetowych czyli ISP (Internet Service Provider). Od niego dowiemy sie w ktore miejsce na serwerze mozemy skopiowac nasze zbiory.

Sam fakt ze nasza witryna w sieci zaistnieje, nie oznacza, ze wszyscy potencjalnie zainteresowani beda w stanie ja odnalezc. Jezeli nawet niektorym uda sie ta sztuka to jest to tylko polowa sukcesu, bez gwarancji ze jeszcze kiedys do nas powroca. O tym jak rozreklamowac internetowa witryne i jak uczynic ja atrakcyjna dla odwiedzajacych napisze innym razem. Tymczasem zycze Panstwu przyjemnej zabawy podczas projektowania stron.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor