02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Jeszcze kilka lat temu telefon komorkowy byl luksusem (o wadze kilku funtow), pozwalajacym na dzwonienie z dowolnego miejsca. Pomimo gigantycznych rozmiarow i wagi, znakomicie spelnial swoja podstawowa funkcje do ktorej zostal zaprojektowany. Technika nie stoi w miejscu, tak wiec dzisiaj maly, zreczny telefonik komorkowy, to nie tylko urzadzenie do rozmow. To takze automatyczna sekretarka, podreczny notes, kalendarz, a dla wielu po prostu poczucie bezpieczenstwa. Drobne, a przeciez luksusowe serwisy do ktorych przyzwyczailismy sie bardzo szybko i traktujemy je jako codziennosc.

I oto na horyzoncie pojawia sie zupelnie nowa usluga - Internet w telefonie. Pomysl wydaje sie bzdurny, bo przeciez Internet to duze kolorowe witryny, dzwiek, grafika i cale bogactwo multimediow. Jak umiescic to wszystko na malym, monochromatycznym wyswietlaczu naszego telefonu, i po co? Nie zapominajmy jednak ze Internet to przede wszystkim informacja, a cala reszta to opakowanie, ktore jest oczywiscie istotne, ale nie najwazniejsze. Informacja o aktualnej wartosci aukcji na gieldzie, czy tez wazny e-mail o jeszcze wazniejszym spotkaniu, jezeli tylko dotrze do nas na czas bedzie dla nas najistotniejszy. Dodatkowo opalajac sie na plazy mozemy sprawdzic wyniki lotto, kupowac plyty lub ksiazki, zarezerwowac bilety na koncert, lub sprawdzic stan naszych finansow na koncie w banku. Wszystkie te proste czynnosci i wiele wiecej umozliwia nam WAP, czyli innymi slowy dostep do sieci Internet za pomoca telefonu komorkowego.

Co to jest WAP?

WAPczyli Wireless Application Protocol mozna opisac jako protokol powstaly z polaczenia standardow transmisji internetowej i transmisji bezprzewodowej. Standard ten opisuje sposob przesylania komunikatow internetowych oraz mozliwosci swiadczenia zaawansowanych uslug telekomunikacyjnych dla telefonow komorkowych. Tak naprawde to jest to grupa standardow, ktore stanowia odpowiedniki dobrze nam znanych protokolow internetowych. Wszechobecny w internecie protokol HTTP (HyperText Transfer Protocol) tlumaczony jest dla potrzeb telefonii komorkowej na WLM (Wireless Markup Language). Wszystkie inne wykorzystywane w Internecie protokoly maja swoje odpowiedniki, napisane w jezyku zrozumialym dla terminali wykorzystujacych bezprzewodowa transmisje danych.

Nasz telefon komorkowy nie posiada jeszcze, niestety, az takich mozliwosci multimedialnych jak nowoczesny komputer klasy PC, tak wiec koniecznoscia stalo sie opracowanie zupelnie nowych zasad, ktore pozwolilyby uzytkownikom sieci telefonii komorkowej uzyskac dostep do tych samych aplikacji oraz uslug oferowanych w sieci internet. Dodatkowym warunkiem bylo zapewnienie pelnej niezaleznosci od rodzaju terminala czy tez uzytej aplikacji.

Jak to sie zaczelo?

W 1995 roku firma Ericsson zainicjowala projekt, ktorego celem bylo opracowanie standardu lub chocby ogolnej koncepcji transmisji danych w sieciach bezprzewodowych. Opracowany protokol, ktory definiowal metody transmisji danych pomiedzy telefonem komorkowym i serwisem aplikacji nazwano ITTP (Intelligent Terminal Transfer Protocol).

26 czerwca 1997 roku firmy Ericsson, Motorola, Nokia i Unwired Planet podpisaly porozumienie o wspolpracy przy tworzeniu wspolnego standardu transmisji danych w sieciach bezprzewodowych. W grudniu 1997 roku firmy te utworzyly instytucje o nazwie WAP Forum. Po opublikowaniu pierwszej wersji nowego standardu w kwietniu 1998 roku, WAP Forum stal sie instytucja otwarta dla wszystkich zainteresowanych firm. Obecnie WAP Forum zrzesza ponad 200 firm pracujacych wspolnie nad nowymi wersjami WAP, wsrod ktorych nie brakuje takich gigantow jak: IBM, Microsoft, Oracle, Nokia, Sun, Intel, itd.

Jak dziala WAP?

Zasada dzialania protokolu WAP wynika z jego funkcji, czyli podlaczenia Internetu do telefonu komorkowego, pagera lub innego bezprzewodowego terminala. WAP opisuje sposob w jaki informacja jest wyswietlana na malym ekranie naszego telefonu. Podstawowym skladnikiem procesu jest WML (Wireless Markup Language), bardzo podobny do uzywanego w Internecie HTTP, dzieki ktoremu do nawigacji nie potrzebujemy klawiatury ani myszy.

Poza tym calosc procesu jest bardzo zblizona do modelu internetowego i dziala w sposob opisany ponizej:

1. Uzytkownik telefonu komorkowego naciska w telefonie klawisz, do ktorego przyporzadkowany jest internetowy adres (URL - Universal Resource Locator) serwisu z ktorym chcemy sie polaczyc.

2. Telefon wysyla zapytanie URL do bramki WAP uzywajac zrozumialego dla niej protokolu WAP.

3. Bramka WAP przetwarza to na konwencjonalne zapytanie w formacie HTTP uzywane w sieci internet, dla wskazanego adresu URL i wysyla je do sieci na serwer WWW.

4. Zapytanie HTTP jest przetwarzane przez serwer sieciowy. URL moze odnosic sie do pliku lub do aplikacji skryptowej. W pierwszym przypadku serwer sieciowy znajduje plik i dodaje do niego naglowek HTTP. Jesli URL odnosi sie do aplikacji skryptowej, serwer uruchamia aplikacje.

5. Internetowy serwer przesyla nastepnie zadana przez nas informacje do bramki WAP ktora przekodowuje dane na zrozumialy dla terminala (w tym przypadku telefonu komorkowefo) jezyk WLM. Pozniej tworzy odpowiedz WAP zawierajaca WML i wysyla ja do terminala.

6. Otrzymujemy odpowiedz, ktora ogladamy na wyswietlaczu naszego telefonu.

Jak z tego korzystac?

Mimo wielu podobienstw WAP-u i Internetu sa tez i istotne roznice wynikajace glownie z faktu wykorzystania innych terminali. Przy pomocy naszego domowego komputera jest nam dosc latwo odszukac interesujace strony, laczac sie na przyklad do Yahoo! i przeszukujac siec, klikajac na ktorakolwiek z wszechobecnych reklam banerowych lub po prostu bladzac bez celu. Do dyspozycji mamy duzy kolorowy ekran, mysz, klawiature, szybkie polaczenie i wygodny fotel. Nie ma sie gdzie spieszyc.

Inaczej sytuacja wyglada w przypadku serwisu WAP. Wszystkie udogodnienia znikaja i z koniecznosci trzeba po potrzebne nam informacje udac sie wprost do zrodla. Zamiast korzystac z przeszukiwarki internetowej, laczymy sie bezposrednio z serwisem, ktory udostepnia nam dane, ktorych potrzebujemy w formacie w jakim sa zrozumiale dla naszego terminala (telefonu komorkowego). Tak wiec jezeli jeszcze nie natkneli sie Panstwo w sieci na strony WAP, to juz wkrotce pojawia sie takie serwisy.

Kilka najprostszych przykladow zastosowan przedstawiam ponizej:

Bankowosc

- placenie rachunkow;

- transfer pieniedzy;

- aktualne informacje o stanie konta.

Finanse

- aktualne informacje o cenach akcji;

- mozliwosc przeprowadzania transakcji gieldowych;

- aktualne kursy walut.

Zakupy

  • wszelkie aplikacje typu e-commerce (zakupy ksiazek, plyt, itp.).

Poczta elektroniczna

  • wysylanie i otrzymywanie e-mails

Sport i gry liczbowe

- rezultaty gier i tabele wynikow;

- wyniki lotto.

Bilety

- rezerwacje i zakup biletow lotniczych;

- bilety do kina, teatru, na koncert.

Prognoza pogody

- prognoza pogody w interesujacych nas miejscach.

Wszystkie wymienione serwisy nie sa niczym nowym dla uzytkownikow sieci Internet. Zasady korzystania z nich sa analogiczne w technologii WAP; jedyna roznica jest terminal z ktorego korzystamy, czyli w tym przypadku telefon komorkowy.

Dodatkowo WAP oferuje nam serwisy telekomunikacyjne, ktorych nie posiada Internet. Sa to wszelkie funkcje dobrze znane uzytkownikom telefonow komorkowych.

Wady i zalety serwisu WAP:

Zalety:

- wszechstronne zastosowania;

- dostep do informacji niezaleznie od miejsca pobytu i stosowanego terminala,

- jednolity standard,

- latwosc uzycia;

- mozliwosc ulozenia wlasnego serwisu.

Wady:

- dodatkowy koszt;

- podczas sesji WAP nie mozna korzystac z telefonu;

- mala szybkosc transmisji;

- ograniczona liczba serwisow WAP;

- maly ekran telefonu komorkowego;

- ograniczone mozliwosci obliczeniowe procesora.

Dzisiaj w USA z bezprzewodowych polaczen do Internetu korzysta prawie 3 miliony osob. Wedlug badan statystycznych do roku 2004 ta liczba wzrosnie do 50 milionow uzytkownikow. Tak wiec tak jak kiedys Internet, WAP bedzie wkrotce wszechobecny, czy nam sie to podoba czy nie. Zanim jednak zdecydujecie sie Panstwo na korzystanie z serwisu WAP, warto odwiedzic strone pod adresem www.gelon.net. Umieszczono tam aplikacje "The Wapalizer", ktora imituje serwis WAP, poprzez konwersje do internetowego standardu HTML. Strony WAP z ktorymi sie polaczymy wyswietlane sa na ekranie umieszczonego tam obrazu telefonu komorkowego Nokia 7110, tak wiec symulacja jest bardzo zblizona do realnego serwisu.

Duzy zbior adresow do serwisow WAP znajdziecie Panstwo pod internetowym adresem: www.waper.pl, na stronach polskiego serwisu przeznaczonego dla uzytkownikow telefonow komorkowych.

Bezprzewodowy dostep do Internetu

Firma

Zasieg

Przyblizony koszt

AirTouch Cellular

Tel. 800-247-8682

www.airtouch.com

22 glowne metropolie w 25 stanach USA

$49.99 miesiecznie za 250 minut

AT&T Wireless

Tel. 800-462-4463

www.attws.com

100 glownych metropolii w USA

$30.00 miesiecznie za 30 minut

Bell Atlantic

Tel. 800-621-9900

www.bellatlantic.com

Glowne miasta wschodniego wybrzeza USA

$60.00 za 10 godzin

BellSouth Wireless Data

Tel. 800-726-3210

www.bellsouthwd.com

Glowne miasta w USA

$25.00 miesiecznie za przeslanie 25,000 znakow

GTE Wireless

Tel. 888-483-5445

www.gte.com

34 glowne metropolie w 18 stanach USA

$9.95 miesiecznie

Nextel

Tel. 800-639-8359

www.nextel.com

94 glowne metropolie w USA

Sprint PCS

Tel. 888-253-1315

www.sprint.com

90 glownych metropolii w USA

$70.00 za 10 godzin

Zrodlo: PC Computing Magazine; Kwiecien 2000

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor