02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

W kazdej branzy najwazniejsza jest dobra informacja. W wypadku informatyki mozna ja zdobyc poprzez siec internetu lub obecnosc na targach. "Comdex Fall" sa najwiekszymi targami w branzy informatycznej na swiecie. Co roku odbywaja sie w Las Vegas w drugim tygodniu listopada. Tegoroczny byl szczegolny. Dlaczego? Po pierwsze padl mit, ze targi nie sa potrzebne i ze wystarczy internet. Po drugie zgromadzil chyba najwieksza liczbe wystawcow i ludzi z branzy komputerowej. W tym roku bylo ponad 3000 firm wystawiajacych swoje produkty na powierzchni ponad 1,000,0000 stop kwadratowych i ponad 270,000 ludzi z "branzy". Kazdej imprezie tego typu towarzysza wystapienia "wielkich swiata informatyki" zaproszonych przez organizatorow, ktorzy dziela sie swoimi wizjami. Jakie to sa wizje? Ponizej postaram sie scharakteryzowac wystapienia czolowych reprezentantow swiata komputerow.

Bill Gates nakreslil najciekawsze technologie i rozwiazania, ktore wyznacza w jego opinii rozwoj informatyki na poczatku 21 wieku.

Rewolucyjna role ma odegrac, zdaniem Billa Gates, nowa rodzina produktow Microsoft (glownie systemow sieciowych) o nazwie .NET. Serwery pracujace pod kontrola .NET maja powoli wypierac z rynku obecne unixowe rozwiazania. Jedna z ich podstawowych zalet ma byc fakt, ze w wypadku .NET bedziemy miec do czynienia z "inteligentnymi" terminalami PC w porownaniu z obecnie stosowanym "Dump" terminalami pracujacymi pod kontrola Unixa. Przykladowo, uzytkownik .NET bedzie mogl nie tylko obejrzec kiedy jego ulubiona druzyna koszykowki bedzie grala w jego miescie, ale bedzie w stanie niejako "wziac" te informacje ze strony danej druzyny i przeniesc ja do swojego prywatnego terminarza w PC. Nastepnie automatycznie bedzie mogl zamowic bilety na wybrane gry, ktore zostana mu dostarczone pod drzwi jego domu. Generalnie cala idea polega na tym, ze internet i wszystkie programy w komputerze domowym "mowia" miedzy soba tym samym jezykiem i wzajemnie aktywnie ze soba wspolpracuja. Jezykiem tym mam byc standard XML, ktory pozwala miedzy innymi na mieszanie miedzy soba aplikacji napisanych w roznych jezykach takich jak C, Java, Visual Basic.

Nastepna nowinka ma byc technologia o nazwie "universal canvas", polegajaca z grubsza na tym, iz uzytkownik Windows wszystkie operacje wykonuje w "przegladarce internetowej". Zastapi ona klasyczny desktop Windows i ulatwi korzystanie z komputera, jak rowniez nowe Windows beda dzieki temu bardziej stabilne.

Urzadzeniem, ktore zmieni swiat w najblizszych latach wedlug Gatesa bedzie Tablet PCs. Z wygladu przypomina ono ekran notebooka bez klawiatury. Jezeli mozemy wyobrazic sobie kolorowego palm pilota wielkosci ekranu klasycznego notebooka i jego mocy obliczeniowej, to otrzymamy Tablet PC. Wszyscy powazni producenci notebookow zamierzaja przedstawic swoje Tablet PC w drugiej polowie 2001 roku, a prawdziwy boom tych urzadzen spodziewany jest pod koniec 2002 roku.

Reasumujac, tworca Microsoft - Bill Gates ma czysta wizje i plan jaka role bedzie pelnila jego firma w najblizszych latach i jak utrzymac jej dominujaca pozycje na rynku komputerowym.

W poniedzialek, 14 listopada, swoja wizje przyszlosci przedstawil Michael Dell - prezydent i zalozyciel Dell Computers. Swoje wystapienie zaczal od stwierdzenia, ze " od dnia kiedy po raz pierwszy powiedziano, ze komputery PC wygina, sprzedano ich 250,000,000". Jego zdaniem, standard PC nie zmieni sie jeszcze w ciagu najblizszych kilku lat. Jedynie co na pewno sie zmieni, to sposob w jaki bedziemy laczyli komputery w sieci. Jego zdaniem, definitywnie konczy sie era plataniny przewodow w biurach, a zaczyna era polaczen bezprzewodowych. Generalnie cel ma byc nastepujacy: wchodzac z komputerem walizkowym do dowolnego pomieszczenia w biurze czy tez w domu bedziemy automatycznie podlaczani do lokalnej sieci. O przyszlosci Tablet PC wypowiadal sie raczej negatywnie, klawiatura w komputerze pozostanie z nami na dluzszy czas, twierdzi Dell.

Larry Ellison - prezydent firmy Oracle (oprogramowanie serwerow) forsowal teorie, ze kazdy komputer powinnien byc identyczny, tak jak kazdy ford "taurus" czy tez express do kawy jest taki sam. Komputer, jego zdaniem, jest kolejnym urzadzeniem domowym, ktorego obecna roznorodnosc modeli utrudnia poprawne dzialanie oprogramowania i utrudnia pomoc techniczna. Ellison uwaza, ze najwieksza pomylka jest przechowywanie danych na lokalnych stacjach wyposazonych w Windows, ktore powinny byc zastapione przez serwery internetowe pracujace pod kontrola Oracle. Bardzo ostro skrytykowal projekt oprogramowania serwerowego Microsoftu .NET. Wyglada na to, ze konkurencja zmusila Ellisona do ostrej walki.

Kurt Hellstrom, prezydent Erickson (trzeci najwiekszy producent telefonow komorkowych na swiecie) stwierdzil, ze internet i telekomunikacja zaczynaja sie laczyc w jedna calosc, ktora wybuchnie nowymi rozwiazaniami w przeciagu kilku najblizszych lat. Przypomnial fakt, iz w 1990 roku analitycy przewidywali 20,000,000 telefonow komorkowych na calym swiecie. Sprzedano ich natomiast 750,000,000. Obecnie aktywuje sie 700,000 telefonow kazdego dnia. Niedlugo, jego zdaniem, liczba telefonow komorkowych przerosnie liczbe telefonow domowych. Telefon zaczyna byc przywiazany do czlowieka, a nie do miejsca. Jako przyklad podaje Szwecje, gdzie ponad 70% mieszkancow posiada telefon komorkowy i 60% ma dostep do internetu. Jego zdaniem w najblizszych latach w USA zaobserwujemy gwaltowny rozwoj SMS (Short Message System), WAP (Wirelless Application Protocol), GPS (Global Positioning System). Stana sie one czescia wiekszosci abonamentow komorkowych.

W roli wizjonera kreslacego perspektywy rozwoju informatyki wystapil takze Richard Brown - prezydent EDS ( internet, intranet integrator). Firma EDS wygrala w tym roku przetarg na stworzenie infrastruktury sieciowej dla Marynarki Wojennej USA. Wartosc kontraktu to 6,9 miliarda dolarow. Jego zdaniem obecny zastoj wdrazania e-commerce jest chwilowy i przypadkowy. W najblizszych latach wszystkie firmy male i duze beda musialy posiadac swoje zaawansowane technologicznie osrodki internetowe. Internet i Intranet stanie sie jedyna praktyczna metoda na zwiekszenie sprzedazy (badz jej utrzymanie) jak rowniez na prace w grupach. Jego zdaniem przyszlosc obecnie przezywajacych kryzys firm " .com" rysuje sie przejrzyscie. Jego zdaniem nie ma starej i nowej ekonomii; jest tylko ekonomia "cyfrowa"

Daniel A. Carp - prezydent Eastman Kodak (aparaty cyfrowe, fotografia cyfrowa) zaprezentowal wizje zwiekszajacego sie zapotrzebowania na fotografie, ktora mozemy zobaczyc na ekranie i malejacego znaczenia tradycyjnej fotografiki. Jego zdaniem, fotografia cyfrowa bedzie zmierzala w dwoch kierunkach:

1. Poprawa jakosci - pokazywano aparat cyfrowy o rozdzielczosci 16 megapikseli.

2. Bezprzewodowosc - aparty nowej generacji nie beda wymagaly podlaczenia kabla do komputera. Przelew zdjec bedzie sie odbywal bezprzewodowo.

Carp widzi nowe mozliwosci dla swojej firmy w "diodach organicznych". Przewiduje, ze ich zastosowanie spowoduje wzrost obrotu w branzy fotografii cyfrowej o 3 miliardy dolarow w ciagu nastepnych 5 lat. Inne rozwiazania, ktore wkrotce zagoszcza w naszych domow to:

1. kamery podlaczane do urzadzen typu PALM;

2. strony internetowe z produktami w 3D. Uzytkownik moze dany produkt obejrzec z kazdej strony i od srodka. Technika ta ma zwiekszyc efektywnosc sprzedazy poprzez internet;

3. niewidoczne znaki wodne - maja chronic prawa autorskie do zdjec;

4. zamawianie wysokiej jakosci odbitek zdjec cyfrowych bez opuszczania naszego domu. Wszystko przy pomocy internetu.

Interesujaca perspektywe rozwoju swiata komputerowego zaprezentowal Ken Enders - producent samochodow Mercedes-Benz USA. Na pierwszy rzut oka obecnosc przedstawiciela branzy samochodowej wydaje sie dziwna. W opinii Endersa, wspolczesne samochody uzywaja komputera w coraz wiekszym stopniu. Do tej pory byl on uzywany glownie do kontroli i optymalizacji pracy silnika i innych czesci mechanicznych. Informowal o stanie pracy tych elementow. W najblizszych latach standardowym wyposazeniem kazdego samochodu beda takie rozwiazania jak:

1. dostep do internetu, poczty elektronicznej, gieldy; mozliwosc odczytywania przez komputer nowych wiadomosci, poczty elektronicznej i dyktowania przez kierowce nowych listow, jak i glosowe wydawanie polecen do komputera pokladowego;

2. automatyczne sprowadzanie nowych wersji do oprogramowania samochodu bez potrzeby odwiedzania serwisu;

3. badanie stanu nawierzchni drogi na naszej trasie, zdobycie informacji o najblizszej otwartej stacji benzynowej i cenie paliwa, o robotach drogowych i objazdach;

4. GPS i mozliwosc przekazywania uzytecznych informacji innym uzytkownikom tej samej trasy.

Wydaje sie nam to bardzo odlegle, jednak spojrzmy przykladowo jakie wyposazenie producenci samochodow instaluja obecnie w swoich najnowszych modelach.

Mercedes Benz - tele id ( Motorola) - w razie awarii kierowca komunikuje sie z serwisem, ktory w momencie otrzymania wiadomosci zna juz dokladnie pozycje, historie napraw, imie wlasciciela, a nawet kolor samochodu.

Ford Motor Company - rescue system ( Visteon), wszystkie funkcje jak w wypadku Mercedesa plus informacja o wybuchu poduszki powietrznej. Satelitarne podlaczenie dla urzadzen typu PALM przy pomocy ktorych mozemy odczytywac informacje z sieci internet.

General Motors - onstar virtual adviser, nie tylko potrafi odbierac poczte elektroniczna, ale moze nam ja czytac w czasie drogi, jak rowniez czyta nam serwisy informacyjne i pogode.

Jaguar S-Type - pozwala na wydawanie komend glosowych dla radia, jaka ma byc temperatura w samochodzie i jaki numer ma wykrecic telefon komorkowy.

Cadillac - night vision system (uzywany przez armie amerykanska w czasie wojny w Iraku) pozwala kierowcy w nocy lepiej widziec obiekty znajdujace sie na drodze poza swiatlami samochodu

Mercedes, Jaguar, Toyota i Ford oferuja adaptive cruise control, technologia ta pozwala samochodom na utrzymanie stalego dystansu od poprzedzajacego samochodu - samochod sam zwalnia i przyspiesza.

Odnosze wrazenie, ze jedyna nie zrealizowana jeszcze potrzeba klienta pojazdow mechanicznych jest samodzielne docieranie pojazdu do celu i nalezyte dokonywanie oplat ratalnych w banku.

Tak, w skrocie, wygladaja wizje ludzi, ktorzy w znaczacy sposob decyduja o kierunku rozwoju swiata komputerowego przez nastepne kilka lat. W przyszlym numerze przyjrzymy sie blizej produktom i ciekawostkom tegorocznego COMDEXu.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor