02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Okres wakacyjny mamy już w pełni i wielu z Państwa zapewne wyjedzie na bliższe lub dalsze wakacje z rodziną lub znajomymi. Często jedziemy w nieznane tereny i dobrze by było zapewnić sobie łączność nie tylko z rodzinnym domem czy biznesem, ale także wewnątrz naszej grupy. W przypadku gdy jedziemy w dwa czy więcej samochodów łączność taka jest wręcz nieodzowna.

Oczywiście telefon komórkowy działający na obszarze, w którym spędzamy nasze wakacje, spełni powyższe wymagania, ale w przypadku konieczności porozumiewania się wewnątrz naszej grupy jest to rozwiązanie nie tylko niezbyt wygodne, ale także może okazać się kosztowne. Serwis telefonii komórkowej na obcym terenie nie tylko że często bywa bardziej zawodny, to także w większości przypadków jest zwykle kosztowny. Pomijając te przypadki gdy jesteśmy posiadaczami planu o zwiększonym zasiegu (regionalnego lub na całe Stany), to musimy się liczyć z kosztami sięgającymi zwykle kilkudziesięciu centów za minutę razy dwa (bo rozmawiamy pomiędzy dwoma telefonami komórkowymi na tzw. roaming"u).

Posiadanie radiotelefonu w takiej sytuacji wydaje się wręcz nieodzowne, daje to nam praktycznie same zalety, wliczając w to koszty prowadzonych rozmów (zerowe). Tutaj od razu chciałbym się zastrzec, że nie namawiam Państwa do kupowania CB, czyli radiotelefonu pracującego na częstotliwości 27MHz w tzw. pasmie "Citizen Band". Radia tego typu, ciągle jeszcze popularne wśród kierowców ciężarówek, są jednak zbyt duże i ciężkie do zabierania ze sobą na wakacje.

Co to jest FRS?

W dniu 15 maja 1996 roku FCC stworzyło "Family Radio Service" (FRS), czyli rodzinny serwis radiowy w zakresie 462 i 467 MHz. Powstało to po ponad 25 latach prób, zarówno ze strony FCC (1) jak i przemysłu komunikacyjnego. Kompanią, która najbardziej przyczyniła się do powstania FRS jest Radio Shack; to właśnie po jego propozycji z 1994 roku powstało FRS w formie dostępnej dla każdego, bez konieczności posiadania jakiejkolwiek licencji.

W pierwszej chwili na rynku dominowały modele Motoroli oraz Radio Shack i cena tych urządzeń była dość wysoka. Jednym z powodów był fakt niezwykle wysokich wymagań stawianych tymże urządzeniom. Ponieważ zostały im przydzielone częstotliwości znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie już mocno zagospodarowanego pasma, stabilność ich nadaj­ników wkroczyła w nową erę. W chwili obecnej produkowane radia systemu FRS nie posiadają odchyłki częstotliwości większej niż 500 Hz. Jak duża jest to dokładność niech świadczy takie oto porównanie: chcąc tak samo dokładnie ważyć musielibyśmy 10 tonowy ładunek zważyć z dokładnością do 1dkg!

W porównaniu do radiotelefonów poprzedniej gene­racji nastąpiło szereg zmian, które pozwoliły na wyprodukowanie dużo korzystniejszych urządzeń.

Podstawowymi zaletami tych radiotelefonów są:

- Relatywnie niska cena

- Łatwość obsługi

- Małe wymiary i niska waga

- Duży wybór marek i modeli

Różnice pomiędzy starym i nowym systemem najlepiej oddaje poniższa tabelka:

Dużo mniejsza moc powoduje oczywiście mniejszy zasięg FRS, w ogłoszeniach podawany jest co prawda zasięg "do dwóch mil" (up to 2 miles), ale tak naprawdę to wszystkie niezależne źródła (z FCC włącznie) twierdzą, że należy oczekiwać pewnego zasięgu do około ľ mili (nieco ponad kilometr). Osobiście stwierdziłem zasięg około jednej mili na prostym odcinku autostrady. Jak by nie patrzeć to jest to "do dwóch mil".

W systemie FRS częstotliwości kanałów zostały przydzielone w następujący sposób:

1 ----- 462,5625 MHz

2 ----- 462,5875 MHz

3 ----- 462,6125 MHz

4 ----- 462,6375 MHz

5 ----- 462,6625 MHz

6 ----- 462,6875 MHz

7 ----- 462,7125 MHz

8 ----- 467,5625 MHz

9 ----- 467,5875 MHz

10 ----- 467,6125 MHz

11 ----- 467,6375 MHz

12 ----- 467,6625 MHz

13 ----- 467,6875 MHz

14 ----- 467,7125 MHz

Przy czym pierwszych siedem kanałów jest przydzielonych "do spółki" z GMRS (General Mobile Radio Service), co jest o tyle ważne, że GMRS jest systemem używającym radiotelefonów o mocy do 5 watów (wy­ma­gana jest licencja FCC) i mocniejszej modulacji (dewiacja w FRS to 3kHz, GMRS - 5kHz). Mówiąc krótko, możemy zostać zagłuszeni na tych kanałach przez silniejszego brata. Należy więc w miarę moż­liwości wykorzystywać kanały przeznaczone wyłącznie dla FRS czyli 8 - 14.

Prawo wymaga, aby FRS posiadało antenę na stałe wbudowaną w radio, nie można podłączać żadnych dodatkowych urządzeń do niego, czym się różni od CB, gdzie anteny można było instalować, czy podłączać innego rodzaju urządzenia. Śmiesznie nieco brzmi wymóg FCC o konieczności stosowania polaryzacji pionowej, czyli innymi słowy pionowego ustawienia anteny. Ma to sens w przypadku instalowanej na stałe anteny - czego akurat tutaj robić nie można, oznacza zaś w praktyce, że nie wolno nam odchylić radia od pionu - bo złamiemy przepis?

Jak korzystać z FRS?

Jak widać system FRS używa mniejszej liczby kanałów i należy spodziewać się, że w pewnych okolicznościach wystąpi "tłok w eterze". Z pomocą przychodzą nam wtedy kody, których mamy 38, a które pozwalają nam efektywnie filtrować co usłyszymy w trybie odbioru. Nie oznacza to jednak, tak jak niektórzy próbują to nam nieudolnie tłumaczyć, możliwości prowadzenia 38 różnych rozmów na danym kanale w dokładnie tym samym czasie. Wybranie na naszym radiu jakiegokolwiek kodu innego niż 0 (zero) spowoduje, że będziemy w stanie słyszeć tylko te radia, które są ustawione na taki sam kod. W większości przypadków radio to jest używane do przesyłania krótkich komunikatów i wiele osób może nadawać po sobie, w przypadku braku kodowania będziemy słyszeć rozmowy wszystkich innych użytkowników i komunikat przeznaczony dla nas może umknąć naszej uwadze. Użycie kodu zablokuje nasz odbiornik dla innych i usłyszymy tylko osoby z naszego grona używające taki sam kod.

Tutaj bardzo ważna uwaga - kody te nie kodują transmisji - każdy posia­dacz FRS może słyszeć naszą konwersację, niezależnie od tego czy uży­wamy kodów, czy też nie. Jest to często błędnie interpretowane określenie "privacy code" jakiego czasami używa się w stosunku do powyższych kodów. Nie należy więc używać radia do przesyłania informacji poufnych czy innych nie przeznaczonych dla uszu ogółu. Radia te często są używane przez nasze dzieci i należy ich także na to uczulić, gdyż niestety i w tej dziedzinie odnotowane były przypadki wykorzystywania radia przez pedofile. W chwili obecnej pojawiły się na rynku mo­dele FRS z wbudowanym "scramblerem", czyli urządzeniem szyfrującym naszą rozmowę, ale są one jeszcze rzadkie na rynku, drogie i poza tym przy pewnym wysiłku można "przełamac" ich szyfr.

Praktycznie każde radio FRS posiada możliwość skanowania kanałów, czyli automatycznie przeglądania wszystkich kanałów i zatrzymania się na kanale w przypadku stwierdzenia transmisji. Jest to jeszcze jedna różnica w porównaniu do CB, gdzie skanowanie jest prawie nie spotykane (można oczywiście ręcznie "chodzić" po kanałach). Możliwość skanowania może więc być wykorzystywana do nawiązywania nowych znajomości. Należy tutaj tylko zwrócić uwagę na fakt, że skanowanie odbywa się przy ustawieniu kodu na zero i w przypadku gdy ta inna osoba używa jakiegoś kodu, to nie usłyszy nas gdy po prosty zawołamy ją bez jej kodu. Jeżeli rozmowa do której chcielibyśmy się przyłączyć trwa dłużej, to możemy spróbować znaleźć numer kodu próbując słuchać jej na znalezionym kanale i zmieniając po kolei kody. Usłyszymy ją tylko na kodzie 0 (czyli bez kodu) i na jednym z 38 kodów. Jeżeli słyszymy tylko na 0, to oznacza to, że dana osoba nie używa kodu i powinna nas usłyszeć bez kodu.

Gdzie i kto może używać FRS?

Federalna Komisja Komunikacyjna zezwala na używanie FRS na terenie 50 Stanów, większości wysp basenu Morza Karaibskiego i innych terytoriach powierniczych Stanów Zjednoczonych takich jak Guam. Można także używać tego radia na pokładzie statków, którego właścicielami są obywatele lub kompanie Stanów Zjednoczonych, po uprzednim otrzymaniu zezwolenia od kapitana. Co do używania na terenie innych krajów, to FCC ostrzega, że obowiązują tam lokalne przepisy, których należy przestrzegć, gdyż może się okazać, że zakłócamy na przykład pracę pogotowia, czy policji. W niektórych krajach używanie FRS może być karalne!

Używać to radio może każdy, bez żadnych licencji, kto stosuje się do ogólnie przyjętych reguł używania radia typu CB. Jedynym wyjatkiem są przedstawiciele obcych rządów, co jest wyraźnie podkreślone. Nie mogą także używać jego osoby, którym FCC tego zabroniła.

Chciałbym tutaj zauważyć, że na przykład na modnych ostatnio wycieczkach wakacyjnych statkiem-hotelem, czyli tzw. "cruise" FRS są bardzo pomocne i wiele osób ich używa. Nawiasem mówiąc nikt nie pyta się kapitana o zgodę. Jest to jeden z nielicznych przypadków, gdzie telefon komórkowy w ogóle nie zdaje egzaminu - na pełnym morzu nie ma przecież wież systemu komórkowego. Mamy tutaj klasyczny przypadek, w którym rodzina rozejdzie się po kilkunastu pokładach czy kilkuset kabinach takiego kolosa "statku-miasta" i FRS jest w zasadzie jedynym skutecznym sposobem komunikowania się. Dzieci na takim statku oczywiście nie zgubią się, jest to przestrzeń duża, ale zamknięta, lecz proszę spróbować ich znaleźć, gdy pójdą sobie ze świeżo poznanymi kolegami.

Radia typu FRS można w chwili obecnej kupować nieomal wszędzie (nawet widziałem w Walgreen"s), cena ich waha się od $20 do $150 i zależy głównie od marki producenta i ilości tych wszystkich "extras", które co prawda czasami ułatwiają nam posługiwanie się tym sprzętem, ale w większości zastosowań nie są do niczego przydatne. Sam osobiście używam takiego radia nie tylko na wakacjach, ale nawet w domu, gdy syn idzie sobie do parku lub domu kolegów na sąsiedniej ulicy. Jest to rzecz naprawdę godna polecenia.

Życzę Państwu przyjemnych wakacji.

(1) FCC - Federal Communications Commission - Federalna Komisja Komunikacyjna zajmująca się kontrolą wszelkiego rodzaju działalności telekomunikacyjnej takiej jak Radio, TV czy kompanie telefoniczne

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor