02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

 

Po artykule poświęconym rodzajom zapisu na taśmie video dostałem, między innymi, zapytanie o pomoc w wyborze kamery video. Czytelnik wahał się pomiędzy dwoma modelami kamer Mini DV: Canon XL1 i Sony DSR-PD150. Jak sam zauważył, obie kamery mają bardzo podobne parametry techniczne, jak i zbliżoną cenę.

Obie wyżej wymienione kamery są kamerami typu profesjonalnego i zapewne ograniczona liczba osób jest zainteresowana posiadaniem właśnie takiej kamery. Są to kamery przeznaczone głównie dla osób zawodowo parających się nagrywaniem, jak i tych dla których jest to poważnie traktowane hobby. Należą one także niewątpliwie do grupy sprzętu kupowanego "dla szpanu", szczególnie kamera Canon XL1 ze względu na swój nietypowy kształt. Osoba używająca takiej kamery zwraca na siebie uwagę w każdej sytuacji.

Ponieważ wielu z nas jest zainteresowanych nabyciem kamery normalnej, takiej dla przeciętnego użytkownika, to poniżej dokonam porównania trzech kamer: dwóch powyższych i dodatkowo kamery video Canon ZR50 MC, która jest przyzwoitą kamerą w systemie MiniDV, przeznaczoną dla osób nagrywających dorywczo, przy okazji imprez rodzinnych, czy wyjazdów wakacyjnych.

System MiniDV jest obecnie najpopularniejszy pośród nabywców nowych kamer video. Jako cyfrowy jest niewątpliwie godnym polecenia następcą systemów analogowych. W telewizji już od dłuższego czasu jest stosowany system DV, który od systemu MiniDV różni się tylko wielkością używanej kasety, a więc długością czasu nagrania, zaś pozostałe parametry taśmy są identyczne.

 

Porównanie kamer

Poniższa tabelka porównuje tylko niektóre bardziej znaczące parametry kamer i właśnie omawiając je pokrótce wyjaśnię Państwu, na co zwrócić uwagę, a co jest w pewnych warunkach bez znaczenia. 

Cena

 

Podaję tutaj zakres cenowy jaki obecnie (na początku stycznia 2003 roku) można spotkać na internecie, jest to zarazem odzwierciedlenie cen ze sklepów "murowanych", jako że większość tychże sklepów posiada swoje witryny internetowe i ceny tam umieszczane nie odbiegają wiele od cen jakie możemy uzyskać bezpośrednio w sklepie. Dość duży rozrzut wynika zarówno z jakości oferowanego serwisu przez poszczególne placówki, jak i z wyposażenia ofero­wanego przy sprzedaży. Kamera Canon XL1 jest kamerą z wymiennym obiektywem i istnieje możliwość otrzymania jej z w kilku wersjach. W chwili obecnej jest także dostęna w wersji XL1S, która jest nieco ulepszona, między innymi posiada więcej wejść umożliwiających podłączanie dodatkowego wyposażnia, a także polepszone niektóre parametry elektryczne.

W przypadku zakupu kamery cena z jednej strony jest powiązana z zasobnością naszej kieszei, z drugiej zaś strony odradzałbym kupowanie pojawiających się na rynku bardzo tanich kamer nieznanych producentów. W ich przypadku nie tylko serwis gwarancyjny może być problemem, ale nawet dokupienie wypo­sażenia dodat­kowego okazuje się często po prostu niemożliwe.

   

Obiektyw

   

Wszystkie kamery video są od bardzo dawna wyposażane w obiektywy zmiennoogniskowe, co nie tylko umożliwia nam dokonywanie "najazdów", jakże często nadużywanych przez począt­ku­jących amatorów, ale przede wszystkim umożliwia korzystanie z kamery w każdych warunkach. W pozycji "tele" takiego obiektywu możemy nawet zna­cznie przybliżać filmowane obiekty, co jest korzystne gdy nie możemy podejść bli­żej do tychże obiektów. W pozycji szerokokątnej obiektyw taki umożliwia nam filmowanie w pomiesz­cze­niach, gdzie często nie możemy się cofnąć tak aby objąć jak największą liczbę naszych gości.

 

Sama wartość ogniskowej jest podawana w milimetrach (nawet w kraju tak nie kochającym systemu met­rycz­nego jak USA) i zawsze ją można znaleźć wygrawerowaną na froncie obiektywu. Niestety, bez znajomości wielkości elementu analizującego obraz, czyli CCD, wartości te zwykle nic nam nie mówią. Jest to sytuacja odmienna niż w przypadku aparatów fotograficzych, gdzie z góry wiadomo do jakiego filmu (zwykle 35mm lub Advantix) jest przeznaczony dany aparat i ogniskowe można swobodnie porównywać pomiędzy aparatami. W tym przypadku jest więc rzeczą oczywistą, że interesuje nas głównie wielkość zoom"u obiektywu, czyli stosunek najdłuższej ogniskowej do najkrótszej.

Od reguły tej jest jeden wyjątek: niektóre szanujące się sklepy elektro­niczne podają na tabliczce opisującej dany model przeliczenie wartości ogniskowej na odpowiednik obiektywu dla aparatu 35mm, co jest wyraźnym ułatwieniem dla posiadaczy takich aparatów, gdyż są w stanie łatwo oszacować możliwości danego obiektywu. Jest to pomocne w przypadku, gdy na przykład nastawiamy się na fimowanie w pomieszcze­niach (nagrywanie imprez) lub też odwrotnie, w otwartych przestrzeniach (coś dla miłośników przyrody). Dwa obiekywy o takiej samej wartości zoom mogą się diametralnie różnić. Jeden może pracować w zakresie od bardzo szerokątnego do umiarkowanego teleobiektywu, gdy zaś inny od pozycji normalnej do długiego teleobiektywu.

Jak zapewne Państwo zauważyli, przez cały czas pisałem o zoom"ie optycznym obiektywu, gdyż zoom cyfrowy (digital zoom) jest parametrem elektroniki naszej kamery i mówi jak kamera może dodatkowo przybliżyć nam oglądany obraz. Jest to otrzymane metodą powiększania poszczególnych fragmentów obrazu i nie powoduje w ogóle zwiększenia liczby szczegółów interesującego nas przedmiotu. Przy minimalnych powiększeniach nie jest to odczuwalne, ale powyżej 4X to już zaczymany widzieć mozaikę, a nie gładki, ostry obraz. Jest więc to wartość do której nie musimy przykładać większej uwagi.

Wracając do parametrów optycznych, to wartości ogniskowej obiektywów kamer są dużo mniejsze niż wartości dla aparatów fotograficznych, a wynika to z tego, że wielkość CCD jest mniejsza niż wielkość klatki filmu 35mm. Jest ona podawana w calach, a raczej ich ułamkach, mówi nam jaka jest przekątna CCD i ma tendencją malejącą. Wynika to z prostego prawa optyki, które mówi, że wraz ze zmniejszaniem rozmiarów CCD maleje rozmiar samego obiektywu (przy identycznych parametrach jego jasności jak i zoom"u), a co za tym idzie jego waga, jak i cena. Samo przeliczenie na równowartość 35 mm nie jest proste i co gorsza, różne firmy stosują różne metody, tak że najlepiej skorzystać z danych producenta.

CCD

Wszystkie obecnie sprzedawane kamery używają element CCD do analizowania obrazu i zamiany go na sygnał elektryczny. CCD to jest matryca półprzewodnikowych elementów światłoczułych przeznaczonych do zmiany światła na impulsy elektryczne. Tutaj zasada jest prosta: im więcej tym lepiej, dotyczy to zarówno ilości samych elementów CCD, jak i ilości pikseli, czyli najmniejszych elementów (kropek) analizujących obraz zawartych w pojedyńczym CCD. Jak widać, kamery o zacięciu profesjonalnym posiadają po 3 CCD, nawiasem mówiąc każdy służy do analizowania tylko jednego koloru. Obraz po przejściu przez obiektyw trafia na pryzmaty połączone z kolorowymi filtrami, które rozdzielają go na trzy podstawowe kolory analizowane następnie indywidualnie przez poszczególne matryce. Umożliwia to zarówno uzyskanie bardzo dużej rozdzielczości, jak i wierności oddania kolorów. Wynika to między innym z tego, że w pojedyńczym CCD poszczególne kolory są analizowane przez sąsiednie pixele i tak naprawdę to plamka analizowanego obrazu jest dużo większa niż sam piksel, i jeżeli akurat granica kolorów przebiega między pikselami, to ta część obrazu nie zostanie wiernie odtworzona. Sam rozmiar CCD ma obecnie niewielkie znaczenie, faktem jest że te większe można wykonać precyzyjniej, ale też wymagają one większych obiektywów.

 

Jak widać z tabelki, kamery profesjonalne posia­dają dwa razy większe CCD niż ta trzecia. Ale za lepszą jakość musimy płacić także lepszą cenę. Ilość pikseli w matrycy ma pewien wpływ przy używaniu elektro­nicznego (cyfrowego) stabilizatora obrazu. W takim przypadku kamera taka nie wykorzystuje całej powierzchni CCD w danej chwili i kamera z optycznym stabilizatorem może posiadać nieco mniejszą liczbę pikseli, przy zachowaniu takiej samej jakości obrazu.

Widać tutaj także pozorny paradoks, ZR50MC posiada największą liczbę pikseli, ale mamy tutaj do czynienia z dwoma czynnikami: po pierwsze posiada ona stabilizator cyfrowy i w związku z tym aktywna liczba to tylko około 290 000, jak podaje to producent w szczegółowych danych technicznych, a po drugie to liczą tą musimy obsłużyć wszystkie trzy kolory, co daje tylko około 97 000 dla poszczególnych kolorów - i tutaj dopiero widać różnicę.

Pozostałe elementy kamer omówimy już w następnym miesiącu, teraz zaś chciałbym wszystkim Państwu życzyć Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku 2003.

 

 

Autor artykułu, inż. Zbigniew Łucki jest właścicielem firmy

Lucki Communications-Verizon Wireless Dealer

5945 W. Belmont, Chicago, IL 60634

tel. 773-745-8550

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor