02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Tak zwana kradzież tożsamości to jedna z wielu nowych plag naszego nowego, wspaniałego elektroniczno-internetowego świata. Każdy z nas jest wielokrotnie ponumerowany, ma swój numer Social Security, numery kont bankowych, numery kart kredytowych itp., itd. Jeśli któryś z tych numerów dostanie się w niepowołane ręce, pozbawiony skrupułów właściciel takich rąk może nam bardzo szybko oczyścić konta bankowe, zaciągnąć długi na naszych kartach kredytowych, czy nawet dokonać w naszym imieniu poważnych przestępstw. Straconych pieniędzy prawdopodobnie nigdy nie odzyskamy, a wyprostowanie wszystkich biurokratycznych komplikacji związanych z kradzieżą tożsamości to proces trudny i długotrwały. Należy więc robić wszystko, by utrudnić zadanie osobnikom polującym na nasze dane personalne, a że, jak wiadomo, okazja czyni złodzieja, Consumer Reports radzi, co robić, by złodziejom tożsamości okazji nie dawać:

• Sprawdzaj na bieżąco comiesięczne zestawienia bankowe, brokerskie i dotyczące kart kredytowych. Natychmiast zgłaszaj wszelkie, nawet bardzo drobne zauważone nieprawidłowości i podejrzane transakcje.

• Śledź kształtowanie się swej historii kredytowej. Raz w roku zamawiaj swój raport kredytowy we wszystkich trzech głównych agencjach:

1. Equifax (800/685-1111; P.O. Box 105851, Atlanta, GA 30348),

2. Trans Union (800/888-4213; P.O. Box 1000, Chester, PA 19022)

3. Experian (888/397-3742; P.O. Box 2002, Allen, TX 75013).

Natychmiast zgłaszaj na piśmie wszelkie błędy i nieprawidłowości.

• Nie podawaj swych danych personalnych. Jeśli sam nie zainicjowałeś jakiejś transakcji - nigdy nie podawaj numeru Social Security, daty urodzenia, nazwiska panieńskiego matki. Nie umieszczaj takich danych na pisanych dokumentach, chyba że jest to wymagane na oficjalnym podaniu o pracę, przyjęciu do szkoły, pożyczkę, czy ubezpieczenie. Poproś swojego przyszłego pracodawcę, bank, czy szkołę o umożliwienie podania alternatywnych danych. Nigdy nie podawaj takich osobistych informacji na swojej witrynie internetowej, w swym powszechnie dostępnym życiorysie (resume), czy w też w różnych innych spisach.

• Powiedz "nie". Zwróć się do swego banku czy innej instytucji finansowej z prośbą, by nie udostępniały nikomu twych danych personalnych. (Jak to zrobić - dowiesz się z otrzymywanych co roku informacji odnośnie zasad przestrzegania przez daną firmę finansowej prywatności. Informacje te można także znaleźć w witrynie internetowej firmy.) Zadzwoń też pod numer 888/567-8688 (Credit Reporting Industry Pre-Scre-ening Opt-Out) z prośbą, by nie przysyłano ci ofert tak zwanych "pre-approved" kredytów.

• Nie noś i nie woź ze sobą dowodów tożsamości (ID) zawierających ważne dane osobiste, jak np. numer Social Security, chyba że jest to absolutnie niezbędne.

• Zamykaj zawsze na klucz biurka, szafki i sejfy w domu i w pracy, gdzie trzymasz swe dokumenty, jak prawo jazdy, oficjalne dowody tożsamości itp.

• Niszcz za pomocą niszczarki (shredder) tnącej w poprzek wszelkie dokumenty i pisma zawierające numer Social Security, numery kont i datę urodzenia. Niszcz zawierające takie dane dyski CD i dyskietki, tnąc je lub łamiąc. Przed pozbyciem się starego komputera usuń z niego dane osobiste używając software do niszczenia zawartości twardego dysku, albo wyjmij i zniszcz go. Tylko wymazanie (delete) danych nie jest wystarczające.

• Chroń korespondencję. Listonosz powinien wkładać twą pocztę do skrzynki zamykanej na klucz lub wrzucać ją przez otwór w drzwiach. Swoje listy nadawaj najlepiej na poczcie.

• Nie spuszczaj oka, na ile to możliwe, ze swej karty kredytowej lub debetowej po podaniu jej kelnerce, kasjerce, czy pracownikowi stacji benzynowej. Dane z karty można łatwo skopiować za pomocą przenośnego czytnika.

• Unikaj podejrzanych ATM. Nie używaj prywatnych i dziwnie wyglądających bankomatów, gdyż mogą być one przystosowane do kradzieży danych z twojej karty kredytowej. W miarę możliwości używaj sześcio- lub siedmiocyfrowych PIN (personal identifi-cation number - numer identyfikacji personalnej), które trudniej zdobyć oszustom, ale nie zawsze mogą być one stosowane w bankomatach za granicą. Używaj haseł złożonych z co najmniej ośmiu liter lub cyfr do ochrony swych kont bankowych oraz kont brokerskich.

• Unikaj podglądaczy i podsłuchiwaczy. Zasłaniaj wolną ręką tarczę publicznego telefonu lub klawiaturę publicznego komputera. Staraj się unikać ważnych rozmów biznesowych czy medycznych przez telefon komórkowy, gdyż mogą one być podsłuchane, czasem przez kogoś, kto posługuje się w tym celu specjalnym sprzętem.

• Wyloguj się (log-off). Zamknij swoją wyszukiwarkę i wyloguj się po zakończeniu korzystania z publicznego komputera w bibliotece, komputerowej kafejce, czy podobnych miejscach. Nie piać rachunków, nie dokonuj bankowych czy innych transakcji za pomocą publicznych komputerów. Jeśli masz w domu szybkie połączenie z Internetem - wyłącz kabel lub linię telefoniczną, gdy nie korzystasz z In-ternetu, by uniknąć ataku hakerów. W tym celu zainstaluj też ścianę przeciw-ogniową (firewall) oraz program przeciwwirusowy (antivirus software).

• Bądź ostrożny w Internecie... Przed dokonaniem zakupu, transakcji bankowej czy inwestycji poznaj zasady przestrzegania prywatności i bezpieczeństwa w danej witrynie internetowej. Profesjonalny wygląd witryny nie oznacza jeszcze, że jest ona bezpieczna. Nie odpowiadaj na emaile z nieznanych ci źródeł z prośbą o podanie twych personalnych informacji.

• ... i w miejscu pracy. Zapytaj pracodawcę, jak są chronione dane osobiste pracowników. Domagaj się, by numery Social Security nie były używane do identyfikacji pracowników.

• Domagaj się od Kongresu uchwalenia przepisów zapewniających lepszą ochronę finansowej prywatności.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor