02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Spacerując ulicą w czasie słonecznego dnia instynktownie mrużymy oczy chroniąc je przed zbyt silnym światłem. Przebywanie w tego rodzaju warunkach doprowadza do bólu oczu i głowy i drastycznego zmniejszenia komfortu widzenia. Letnie wyjazdy wakacyjne wymagają zaopatrzenia się w odpowiednie okulary słoneczne. Szczególnie osoby noszące już okulary powinny się zaopatrzyć w korekcyjne okulary przeciwsłoneczne, które nie tylko będą korygowały naszą wadę wzroku, ale też poprzez odpowiednie filtry oraz poprzez odpowiedni kolor soczewek, będą stanowiły pewnego rodzaju ulgę dla naszych oczu.

Dlaczego okulary przeciwsłoneczne?

Jedną z podstawowych funkcji okularów słonecznych jest wspomniane ograniczenie ilości światła docierającego do naszych oczu. Zdarza się bowiem, że do oka dociera wielokrotnie silniejsze światło, niż jest to konieczne do zapewnienia dobrego widzenia. Efekt taki, nazywany olśnieniem, może powodować ból oczu, a likwidacja tego zjawiska poprzez okulary przeciwsłoneczne (ograniczenie ilości światła wpadającego do oka) poprawia komfort widzenia. Innym ważnym powodem używania okularów przeciwsłonecznych jest ochrona naszego wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, a w szczególności promieniowania ultrafioletowego (UV) Terminem tym określa się światło, którego długość fali zawiera się w przedziale od około 200 do około 400 nm. Jest to światło niewidoczne dla człowieka, a ochrona przed tego typu promieniowaniem jest bardzo ważna, ponieważ jest ono przyczyną wielu chorób i powikłań z rakiem włącznie. Trzeba wiedzieć, że promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na trzy zakresy:

n UVA - ( 315-400nm ) - może powodować zwiotczenie skóry i zmarszczki

n UVB - ( 290-315nm ) - przyczyna zaćmy, zwyrodnień siatkówki oka, raka skóry, oparzeń skóry

n UVC - ( 200-290nm ) - przyczyna raka skóry, większość pochłaniana jest przez warstwy ozonowe

Ważnym powodem, dla którego decydujemy się na zakup okularów przeciwsłonecznych jest też wyostrzenie i poprawienie jakości obrazu. Zwykłe zamglenie obrazu spowodowane jest rozproszeniem światła na drobinach kurzu i pary wodnej w powietrzu. Eleminacja tego zjawiska sprowadza się do ograniczenia przepuszczalności światła niebieskiego poprzez szkła przeciwsłoneczne. Poprzez eliminację ilości światła czerwonego docierającego do naszych oczu eliminujemy ewentualne podrażnienie i uczucie suchości oka.

Częstą zaletą wielu okularów przeciwsłonecznych, docenianą szczególnie przez kierowców, jest redukcja odblasków od różnych powierzchni. Soczewki takich okularów posiadają właściwości polaryzujące, przez co do oka dociera światło o określonej płaszczyźnie polaryzacji (światło pochodzące tylko bezpośrednio ze źródła). Wszelkie odbicia światła, na przykład od karoserii samochodu, od wody, od płaszczyzny drogi są całkowicie eliminowane, co niebagatelnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Jak już wspomniałem, osoby cierpiące na wadę wzroku i konieczność używania szkieł korekcyjnych w żaden sposób nie są pozbawione możliwości ochrony wzroku przed światłem słonecznym. Szczególnym typem takich okularów są okulary fotochromatyczne, zmieniające natężenie swego zabarwienia pod wpływem padającego nań światła słonecznego. W pomieszczeniach mieszkalnych (oświetlenie sztuczne) soczewki są niemal bezbarwne, natomiast oświetlenie słoneczne zmienia ich natężenie koloru w zależności od intensywności promieniowania.

Decyzja zakupu okularów przeciwsłonecznych uzależniona jest od kilku możliwości, z których możemy skorzystać w salonie optycznym:

-Okulary przeciwsłoneczne z zastosowaniem szkieł fotochromatycznych, których zaletą jest uniwersalność, gdyż zabarwienie naszych soczewek zależne jest od warunków pogodowych, jakkolwiek istnieją ograniczenia w kolorystyce.

-Okulary przeciwsłoneczne ze stałym zabarwieniem; zaletą jest dowolny wybór koloru soczewki, jak i natężenia zabarwienia, a także możliwość stosowania efektu lustrzanki w różnych kolorach

-Okulary przeciwsłoneczne z wykorzystaniem opraw typu "clip-on", których zaletą jest to, że w każdej chwili możemy nałożyć lub ściągnąć odpowiednio dopasowaną nakładkę przeciwsłoneczną.

Podsumowując, należy stwierdzić, że okulary przeciwsłoneczne powinny poprawiać komfort widzenia, eliminować zmęczenie wzroku, ograniczać zamglenie obrazu, a jednocześnie wzmacniać kontrast przy jednoczesnym zachowaniu rzeczywistych relacji kolorów, jak również chronić nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego i, oczywiście, sprostać wymogom mody, elegancji i naszego gustu.

Kupując okulary przeciwsłoneczne zwróćmy więc uwagę na jakość otrzymywanych soczewek, a nie tylko na ciekawy i atrakcyjny wygląd oprawy. Miejmy na uwadze też warunki i okoliczności w jakich będziemy je stosować. Kierowców i wędkarzy z pewnością zadowolą soczewki polaryzacyjne, sportowców będą satysfakcjonować soczewki z odcieniem żółto-pomarańczowym, natomiast spacerowiczom i osobom chcącym zwrocić na siebie uwagę z pewnością uroku dodadzą soczweki typu lustrzanka, w dowolnych kolorach. Profilaktyka, w tym przypadku okulary przeciwsłoneczne, to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na uniknięcie różnego rodzaju chorób układu wzrokowego, dlatego też nie zapominajmy o naszych dzieciach. Okulary słoneczne w dzisiejszych czasach to po prostu konieczność!

Autor artykułu, Sławomir Leśniak jest właścicielem

salonu optycznego "Express Optical"

Adres: 6615 W. Irving Park Road

Chicago IL 60634

Tel. 773-427-2596

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor