02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Co powinieneś wiedzieć przed

przeniesieniem na uczelnię amerykańską

Pytanie: Przed przyjazdem do Stanów przerwałem studia w Polsce. Czy mogę teraz je kontynuować na miejscu, czy muszę wszystko zaczynać od początku?

Zaczęłam naukę na dwuletnim college"u, teraz kończę stopień Associate i zastanawiam się, co dalej.

W tym roku bronię licencjat w Polsce i chciałabym dalej kształcić się w USA. Czy mogę w Stanach zapisać się na magisterskie studia uzupełniające?

Na dyżurach telefonicznych prowadzonych przez przedstawicieli Organizacji Studentów Polskich w redakcji Nowego Dziennika pytania o transfer, czyli przeniesienie się na amerykańską uczelnię, są jednymi z najczęściej zadawanych. Często dzwonią młodzi ludzie, którzy niedawno przerwali studia w Polsce lub wzięli urlopy dziekańskie na wyjazd do Ameryki i teraz zastanawiają się, jak można wykorzystać zaliczone już lata studiów. Czasem pytania mają osoby, które już wiele lat temu przeniosły się do Stanów po niedokończonych studiach w Polsce. Na szczęście na amerykańskich uniwersytetach transfery to rzecz codzienna, więc każdy, kto ma za sobą choć semestr studiów gdzieś idzniej, może się starać o przeniesienie zaliczeń na nową uczelnię.

Transfery i kredyty

Słyszałem, że mogę złożyć podanie na uniwersystet jako "transfer" Co to znaczy?

Transfer student to określenie osoby, która przenosi się z jednej uczelni na drugą. Studenci tacy wypełniają specjalny formularz podania, muszą też przesłać oceny (kartę przebiegu studiów, czyli odpowiednik tutejszego transkryptu ocen) z poprzedniej szkoły. Uczelnie mogą mieć nieco inne wymagania odnośnie egzaminów standardowych wobec studentów transferowych niż wobec tych zdających na studia bezpośrednio po liceum.

Transfer obejmuje tak naprawdę dwie decyzje; pierwszą - o przyjęciu studenta na nową uczelnię; i drugą - o tym, które z dotychczasowych przedmiotów zaliczyć studentowi na nowej uczelni. Te dwa procesy niekoniecznie są ze sobą zbieżne w czasie, tzn. student może najpierw zostać poinformowany o przyjęciu, a dopiero kilka miesięcy później może otrzymać listę ostatecznie zaliczonych w ramach transferu przedmiotów.

Gdy pytałem się w biurze rekrutacji, powiedziano mi, że w ramach transferu mogę przenieść kredyty z poprzedniej uczelni. Co to oznacza?

Kredyt to jednostka zaliczeniowa: na większości uczelni kredyt jest odpowiednikiem jednej godziny wykładowej w tygodniu. Typowy przedmiot daje 3 lub 4 kredyty w semestrze. Studia w pełnym wymiarze godzin oznaczają zaliczenie przynajmniej 12 kredytów w semestrze (czyli zazwyczaj 4 przedmiotów). Wiele uczelni ma określone wymagania dotyczące liczby zaliczonych kredytów na określonym poziomie studiów, np. żąda zaliczenia 100-130 kredytów na stopień bakalarza.

Przeniesienie kredytów oznacza więc po prostu uznanie zaliczeń z poprzedniej uczelni przez nową szkołę. To pozwala przenoszącemu się studentowi rozpocząć naukę na nowej uczeli od drugiego czy trzeciego roku studiów.

W przypadku transferu z jednej uczelni amerykańskiej na drugą przenoszenie zaliczeń jest stosunkowo proste, bo typowo obie uczelnie posługują się kredytami jako jednostkami zaliczeniowymi. Natomiast jeśli podanie o transfer składa ktoś z Polski, zazwyczaj amerykańska uczelnia sama dokonuje ewaluacji zaliczeń na podstawie informacji o liczbie godzin wykładowych z poszczególnych przedmiotów, ujętych na karcie przebiegu studiów.

Po ewaluacji transkryptu/karty przebiegu studiów, nowa uczelnia informuje kandydata, ile kredytów zalicza mu a konto już przebytych studiów. Transfer kredytów niekoniecznie odbywa się w stosunku 1:1. Nowa uczelnia może mieć inne wymagania programowe, może też uznać, że niektóre z dotychczas zaliczonych przedmiotów nie spełniają jej wymogów akademickich (np. przedmioty czysto zawodowe z community college nie mogą być zazwyczaj przeniesione na studia czteroletnie; zwyczajowo też nie można przenieść kredytów, jeśli ocena uzyskana z danego przedmiotu jest niższa niż C, czyli polskie 3).

Procedura transferu

Kiedy składa się podanie o transfer?

Każda uczelnia ma swoje własne zasady rekrutacji (w tym terminy składania podań) i dlatego zawsze trzeba się kontaktować bezpośrednio z biurem rekrutacji lub zajrzeć na strony intertowe interesujących nas uczelni. Ogólnie rzecz biorąc, data składania podań o transfer jest często późniejsza niż w przypadku podań na pierwszy rok. Wiele uczelni kończy przyjmowanie podań na semestr jesienny zimą lub wiosną poprzedzającą dany rok akademicki, ale podania o transfer przyjmuje do późnej wiosny. Publiczne uczelnie mają zazwyczaj terminy późniejsze niż prywatne. Zazwyczaj jednak im lepsza uczelnia, tym wcześniejsze i sztywniejsze są terminy składania podań, w tym i podań transferowych.

Warto mieć na uwadze, że podania o pomoc finansową, w tym od studentów transferowych, mają często wcześniejsze terminy niż podania o transfer na tych uczelniach, które przyznają pomoc finansową i stupendia naukowe studentom transferowym). Tak więc nawet jeśli samo podanie o transfer możemy jeszcze często złożyć późną wiosną, to jeśli chcemy wystąpić o pomoc finansową, powinniśmy byćgotowi do złożenia podania już z końcem zimy.

Czy wszyscy kandydaci - niezaleźnie od kraju pochodzenia - mają te same terminy składania podań?

To zależy od uczelni, ale często studenci zagraniczni mają wcześniejsze terminy, co wiąże się obecnie z dłuższą procedurą występowania o wizy studenckie. Trzeba więc upewnić się, że na stronie internetowej uczelni sprawdzamy informacje dla studentów zagranicznych.

Niektóre uczelnie mają system ciągłego naboru (rolling admission), czyli przyjmują studentów dopóty, dopóki mają miejsca na roku. Ale w tym przypadku obowiązuje osobny termin składania podań dla studentów zagranicznych (i zagranicznych transferowych), związany z wymogami wizowymi.

Jakie podanie powinienien wypełnić, żeby przenieść się na amerykańską uczelnię?

Uczelnie mają zazwyczaj dwa typy podań: freshman application i transfer application. Ten pierwszy przeznaczony jest dla absolwentów szkół średnich, składających podania na pierwszy rok studiów. Ten drugi przeznaczony jest dla wszystkich, którzy zaliczyli przynajmniej jeden semestr nauki powyżej szkoły średniej. Tak więc każdy, kto ma za sobą choć jeden semestr studiów lub nauki w szkole pomaturalnej, powinien wypełnić podanie transferowe.

Czy jako student transferowy muszę zdać te same egzaminy, co pierwszoroczni?

To zależy od uczelni i radzę srawdzić specyficzne wymogi w biurze rekrutacji na każdej interesującej nas uczelni. W przypadku kandydatów na pierwszy rok studiów, większość czteroletnich uczelni w Stanach Zjednoczonych wymaga przedstawienia wyników egzaminu SAT, a od kandydatów z zagranicy również egzaminu z języka angielskiego dla obcokrajowców - Test of English as a Foreign Language (TOEFL). Community colleges nie wymagają SAT, rezygnuje z niego też część mniej ambitnych uczelni czteroletnich. Z kolei najbardziej wymagające uczelnie proszą też o wyniku testów przedmiotowych SAT II.

W przypadku studentów transferujących się z zagranicy, wymagany jest zazwyczaj TOEFL (szkoły mogą mieć osobne regulacje dotyczące studentów, którzy są obywatelami lub stałymi rezydentami USA). SAT i SAT II mogą być wymagane na lepszych uczelniach, ale wiele szkół rezygnuje z tego wymogu w stosunku do kandydatów, którzy zaliczyli przynajmniej 4 semestry nauki na innej uczelni (wtedy bierze się przede wszystkim oceny ze studiów).

Transferując się możemy więc zaoszczędzić sobie konieczności zdawania SAT, ale nie obejdziemy wymogu przedstawienia wyników TOEFL"a.

Artykuł przedrukowano za zgodą

Polskiego Poradnika "Sukces"

Adres: 255 Park Lane; Douglaston, NY 11363

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor