----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Nadeszło lato i sezon wakacyjny. Podróżujemy, odbieramy z lotniska krewnych i przyjaciół. Wiemy wszyscy, że 11 września 2001 na lotniskach obowiązują ostrzejsze zasady bezpieczeństwa, które znacznie wydłużają czas dostania się na samolot. Ponadto zawsze mogą zdarzyć się problemy - burze, awarie samolotu - które mogą pokrzyżować twoje plany. Oto co robić, by uniknąć zdenerwowania i kłopotów.

Potrzebujesz więcej czasu

Zwiększona czujność strażników powoduje, że musimy przyjechać na lotnisko wcześniej.

Przyjedź na lotnisko 2-3 godziny przed planowanym odlotem. W ten sposób unikniesz kolejek i zdenerwowania, dostaniesz dobre miejsce w samolocie (jeżeli nie masz jeszcze wyznaczonego) i unikniesz utraty miejsca, co zdarza się często w wyniku sprzedania zbyt dużej liczby biletów (overbooking).

Pamiętaj, że będziesz teraz stał w dwóch kolejkach: pierwsza do odprawy biletowo-bagażowej (check-in), a druga - by przejść przez bramkę bezpieczeństwa wiodącą do gate. Jeżeli po zdaniu bagaży lubisz iść na obiad czy kawę i pojawiać się w samolocie w ostatniej chwili - lepiej zmień swoje plany. Często w kolejce do bramki czeka cię pół godziny!

W razie przesiadki zaplanuj pierwszy lot na tyle wcześnie, by nawet w razie opóźnienia zdążyć na drugi lot. Opóźnienia są teraz częstsze niż poprzednio.

Jeżeli absolutnie musisz zdążyć do miejsca przeznaczenia na daną godzinę (np. masz ważne zebranie czy odpływa Twój statek - cruise ship), nie leć ostatnim lotem, lecz co najmniej przedostatnim, by w razie jego anulowania mieć jedno zapasowe połączenie. Super ostrożni podróżują o dzień wcześniej i zatrzymują się w hotelu.

Ogranicz bagaż

Zabierz ze sobą jak najmniej rzeczy, gdyż z lekkim bagażem będziesz mobilniejszy. Docenisz to, gdy kiedyś przyjdzie Ci biec do samolotu na drugim końcu lotniska.

Miej ze sobą jak najmniejszy bagaż podręczny, gdyż jego gruntownie przeszukanie może zająć sporo czasu. Ogranicz się do najważniejszych rzeczy, które pozwolą dać sobie radę, w razie gdyby walizka zaginęła.

Zostaw w domu scyzoryk, nożyczki, duży metalowy pilnik do paznokci itp., wszystko, co może kojarzyć się z bronią.

Bądź w kontakcie

Jeżeli ktoś ma odebrać Cię z lotniska, to upewnij się, że możesz być z tą osobą w kontakcie telefonicznym, by poinformować ją o opóźnieniu lotu lub jego anulowaniu.

Miej przy sobie numery telefonu wszystkich osób, z którymi zamierzasz się spotkać oraz numery rodziny czy przyjaciół, do których powinieneś zadzwonić w razie nagłego przypadku.

Wiedz, jak dzwonić z lotniska czy z miasta. Miej przy sobie kartę telefoniczną (calling card). Może za nią posłużyć Twoja karta kredytowa. Pamiętaj swoje słowo - hasło. W ostateczności, wiedz, jak dzwonić collect, czyli obciążając rozmówcę kosztem rozmowy (np. wykręcasz numer 1-800/COLLECT).

Miej przy sobie telefon komórkowy, który jest nieoceniony w razie nieprzewidzianych okoliczności. Jeżeli podróżujesz za granicę, rozważ wynajęcie telefonu, który ma światowy zasięg - GSM (global system for mobile telecommunication technology) - system najpopularniejszy w Europie i innych częściach świata. Przed wyjazdem możesz wynająć telefon w takich formach jak Cellshire (www.cellshire. com), WorldCell (www.worldcell.com) albo GlobaFone (www.globafone.com). Jeżeli zatrzymujesz się w porządnym hotelu, to poproś concierge, by zamówił telefon dla Ciebie i odbierzesz go po przyjeździe na miejsce. Rozdaj ten numer współpracownikom, rodzinie i przyjaciołom, którzy chcą być z Tobą w kontakcie.

Rozważ ubezpieczenie w podróży

Jeżeli uprawiasz tzw. adventure travel, czyli przygodowe wyprawy, rozważ wykupienie ubezpieczenia. Na przykład polisy takich firm jak Travelex (www.travelex. com) czy CSA Travel Protection (www. csatravelprotection.com) za ok. $100 na tydzień zabezpieczają przed konsekwencjami wypadków, nagłego zachorowania, przerwania podróży.

Transport na wypadek nagłego zachorowania gwarantują takie firmy jak Medjet Assistance (www.metjetassistance.com) za roczną składkę $175 dla jednej osoby i za $275 dla rodziny. Nieobliczona na zysk organizacja International Association for Me- dical Assistance for Travelers (adres: www.iamat.org) kontaktuje podróżnych z lekarzami mówiącymi po angielsku na całym świecie.

Uwaga: Travel insurance nie ma nic wspólnego z wymienionymi wyżej polisami. Wiele kart kredytowych zapewnia travel life insurance, jeżeli bilet wykupi się za pośrednictwem tej karty. Odszkodowanie zostanie wypłacone beneficjentom tylko wtedy, jeżeli właściciel karty zginie w wypadku samolotowym.

Ubezpiecz mądrze wypożyczony samochód

Będziesz miał beztroskie wakacje tylko wtedy, gdy będziesz wiedział, że twoje wypożyczone auto jest chronione dobrym ubezpieczeniem.

Niestety, wypożyczalnie samochodów sprzedają ubezpieczenia, których większość klientów wcale nie potrzebuje. Klienci przeważnie mają dosyć pokrycia dzięki swoim ubezpieczeniowym polisom samochodowym, zdrowotnym i na dom.

Dodatkowe opłaty za ubezpieczenie wahają sie od dolara dziennie (za ubezpieczenie przedmiotów osobistych w samochodzie) do ponad $30 (za uszkodzenie samochodu). Firmy oferują od pięciu do siedmiu różnych opcji ubezpieczeniowych, a pracownicy są szkoleni, jak zręcznie polisy te sprzedawać i jakich używać argumentów, gdy klienci odmawiają.

Sprawdź swoje następujące polisy ubezpieczeniowe

Ubezpieczenie posiadanego samochodu (car insurance). Przeczytaj polisę albo zadzwoń do swojego agenta, czy firmy ubezpieczeniowej i spytaj, w jakim wymiarze polisa pokrywa wypożyczane auta.

Karta kredytowa czesto daje collision coverage wynajmowanego samochodu, opłacanego za pomocą tej karty. Opłaca przez to skutki zniszczenia auta wskutek wypadku lub kradziezy.

Polisa właściciela domu (homeowner"s insurnace) zapłaci za przedmioty skradzione z wypożyczonego samochodu. Jeżeli masz wykupioną polisę-parasolkę (umbrella policy) na pół miliona czy milion dolarów, to możesz spać spokojnie, gdyż pokryje ona twoje zobowiązania wynikające z odpowiedzialności cywilnej (szkody wyrządzone innym).

Twoje ubezpieczenie zdrowotne pokryje koszty ew. leczenia ciebie, twoich dzieci i małżonka.

W kilku sytuacjach ubezpieczanie wynajmowanego samochodu ma sens. Dzieje sie to wtedy, gdy nie masz żadnego innego, własnego ubezpieczenia. Niektóre polisy samochodowe odmawiają płacenia, jeżeli wypadek zdarzy sie za granicą, np. dalej niż 50 mil od granicy meksykańskiej. Ponadto niektórzy kierowcy wolą zapłacić za dodatkowe ubezpieczenie wypożyczanego samochodu parędziesiąt dolarów po prostu dla świętego spokoju, aby w razie wypadku nie wzrosły stawki za ich prywatne samochodowe ubezpieczenie.

Kupuj bilety przez agencję podróży

Poradnik od lat doradza, by czytelnicy oszczędzali na zakupach, unikając w miarę możliwości kosztownych pośredników. Ale czasami "Zosia-samosia" wychodzi na transakcji nie najlepiej, szczególnie w dziedzinie podróży. Bilety samolotowe, rejsy statkami i pakiety podróżne można kupować w Internecie po cenach zdawałoby się najniższych, ale nie zawsze jest to prawdą, a ponadto wadą tej metody jest fakt, że w razie problemów jesteśmy zdani sami na siebie.

U dobrego agenta podróży znajdziesz ceny konkurencyjne z internetowymi. Ponadto możesz liczyć na pomoc ze zamianą rezerwacji, w razie zagubienia biletu, spóźnieniu się na lot itp.

----- Reklama -----

MONITOR-KONKURS WAKACYJNY

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----