Chcesz być mamą, wylecz zęby!
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wedle obiegowych opinii panuje przekonanie, że kobiety w ciąży powinny unikać wizyt u dentysty. Okazuje się, że jest dokładnie odwrotnie.

Od lat wyniki badań i analiz są zgodne, że dobry stan jamy ustnej nie tylko ma wpływ na szybsze zajście w ciążę, ale także odpowiada za całokształt zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka.

Stan zapalny w jamie ustnej utrudnia zajście w ciążę, gdyż wpływa na obniżenie płodności.

18% przedwczesnych porodów i porodów zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową związane jest z chorobami przyzębia i stanami zapalnymi w jamie ustnej.

American Dental Association w swoich publikacjach zachęca kobiety w ciąży do staranniejszego dbania o zdrowie jamy ustnej oraz zaleca wizyty u dentysty.

Już planując ciążę warto wybrać się do dentysty, aby sprawdzić stan zębów i dziąseł. Upewnić się, że jesteśmy zdrowe i zapytać lekarza dentystę o profilaktyczne porady dentystyczne na czas ciąży. Jestem zwolenniczką wyleczenia i zadbania o wszystkie zmiany w jamie ustnej jeszcze przed zajściem w ciążę. Jeżeli mamy choroby przyzębia, próchnicę, potrzebujemy leczenia kanałowego, ortodontycznego bądź mamy do usunięcia ząb – zróbmy to jeszcze przed zajściem w ciążę.

W trakcie ciąży kobiety doświadczają zmian hormonalnych, które nie służą zębom, może zmieniać się ph śliny, co może przyczynić się do rozwoju próchnicy. Zabieg leczenia próchnicy w trakcie ciąży wygląda tak samo jak przed ciążą. Wyzwaniem są prześwietlenia, których promieniowanie jest niewielkie. Do tego jeżeli trzeba wykonać prześwietlenie, kobietom w ciąży nakłada się specjalne, ochronne zabezpieczenie na okolice brzucha i szyi.

Będąc w ciąży poinformujmy o tym dentystę. Najczęściej przed prześwietleniem, bądź poważniejszy zabiegiem lekarz dentysta sam o to pyta, niemniej nie zapomnijmy poinformować o tym lekarza. Lekarz wiedząc o tym, że jesteśmy w ciąży będzie dokładnie wiedział, jak skutecznie i bezpiecznie przeprowadzić leczenie, lub podejmie decyzję o przeniesieniu leczenia na czas po rozwiązaniu.

Statystyki wykazują, że większość kobiet w ciąży, wizyty u dentysty woli odłożyć na czas po ciąży, tymczasem to właśnie w ciąży rozwija się wiele stanów zapalnych jamy ustnej.

Podczas dziewięciu miesięcy ciąży dziąsła stają się wrażliwsze. Niektóre panie w ciąży doświadczają krwawienia z dziąseł w trakcie mycia zębów lub nitkowania. Niezadbanie w ciąży o dziąsła może prowadzić do rozwoju poważniejszych stanów po ciąży.

Poranne nudności, spożywanie większej ilości węglowodanów oraz zmiany hormonalne przyczyniają się do większego rozwoju próchnicy.

W sierpniu 2015 roku w Journal of the American Dental Association opublikowano wyniki badań, które wykazały, że używanie znieczulenia podczas leczenia dentystycznego w ciąży nie ma żadnego negatywnego wpływu, nie powoduje defektów, poronień, wcześniejszego porodu i nie ma wpływu na wagę urodzeniową niemowlęcia.

Kobieta w ciąży może też kontynuować leczenie ortodontyczne. Aparat ortodontyczny w ciąży może być nawet bardziej skuteczny, gdyż zęby łatwiej się przesuwają, ze względu na zmiany hormonalne. Z drugiej strony należy wyjątkowo dbać o higienę jamy ustnej.

Ciąża to dziewięciomiesięczny okres w życiu kobiety, kiedy przyszła mama dba o zdrowie swoje i swojego dziecka. Zdrowie jamy ustnej jest ściśle połączone ze zdrowiem całego organizmu. Nie wolno o tym zapomnieć w tak ważnym momencie jak ciąża.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com