----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

18 lipca 2022

Udostępnij znajomym:

Utrata portfela wiąże się nie tylko ze stratą gotówki i koniecznością wyrobienia nowych dokumentów, ale, co gorsze, z możliwością kradzieży twojej tożsamości. Wypchany portfel zawiera wiele informacji, które złodziejowi mogą bardzo pomóc. Mając podstawowe osobowe informacje o tobie, cybernetyczny złodziej może wyrobić na twoje nazwisko (a swój adres) karty kredytowe, uzyskać telefon komórkowy, leczyć się jako ty, albo ubiegać się o twój zwrot podatkowy. Dlatego warto nosić ze sobą tylko to, co jest niezbędne. Nie ułatwiaj złodziejom zadania. Maksymalnie opróżnij swój portfel, szczególnie przed wyjazdem na wakacje. Oto dokumenty, których codziennie nie potrzebujesz.

Karta Social Security

Najbardziej niebezpieczne jest noszenie przy sobie karty Social Security. Na co dzień zupełnie jej nie potrzebujesz. W razie potrzeby, urzędnicy pytają tylko o numer Social Security, a rzadko żądają okazania karty. Niejeden Amerykanin nie wdział swojej karty od kilkudziesięciu lat. Wyjmij ją koniecznie z portfela, bo SSN jest kluczowym numerem do twojej tożsamości. Nie pozwól, by wpadł w ręce złodziei. Jeśli stracisz kartę Social Security, to złóż wniosek o duplikat na formularzu SS-5.  

Przy okazji warto wspomnieć, że parę lat temu Center of Medicare Services (CMS) wymienił stopniowo wszystkie karty Medicare na takie z imieniem i nazwiskiem, a bez numeru Social Security, które nosić ze sobą jest bezpiecznie.

Zrób kopię swojej karty Social Security i Medicare na wypadek zagubienia oryginałów.

Ściągawka z hasłami

Jeżeli masz w portfelu kartę płatniczą, nie noś z nią hasła (PIN number), bo dajesz złodziejowi łatwy dostęp do swoich oszczędności.

Nie noś też listy swoich innych haseł, szczególnie do witryn finansowych. Trzymają ją bezpiecznie w domu. Hasła trzeba pamiętać. Na komputerze i na smartfonie robi to za ciebie przeglądarka Google Chrome – warto więc się nią posługiwać. Na rynku jest wiele aplikacji do zapamiętania haseł, ale dla mnie Chrome wystarcza.

Książeczka czekowa

Niektóre portfele są rozmiaru książeczki czekowej i ich właściciele noszą czeki ze sobą. Pytanie: po co? Niektóre sklepy przestały przyjmować płatności czekami, bo od tego są karty płatnicze albo kredytowe.

Czek w torebce to duże ryzyko, bo złodziej może opróżnić nam konto. W wypchanym portfelu może znaleźć wzór twego podpisu, a jeżeli nie - to banki i tak podpisu nie weryfikują. Mając numer twego konta i kod banku, sprytny złodziej może przelać elektronicznie twoje pieniądze na swoje konto. Exchange Funds Transfer Act z roku 1978 chroni twoich praw i nakazuje bankowi wyrównać ci straty poniesione wskutek nieautoryzowanych transakcji. Niemniej kosztować cię to będzie dużo czasu i nerwów.

Paszport

Paszport jest podstawowym dokumentem tożsamości, dużo wartym na czarnym rynku. Potrzebujesz go tylko wtedy, gdy poróżujesz za granicę, więc po powrocie z wakacji trzymaj go w domu. W kraju dokumentem tożsamości jest prawo jazdy lub karta paszportowa.

W podróży za granicę trzymaj paszport z zapasową kartą kredytową w sakiewce przytroczonej do paska. Gdy dojedziesz na miejsce, miej przy sobie kopię paszportu, a oryginał zostaw w hotelowym sejfie.

Procedura uzyskania duplikatu utraconego amerykańskiego paszportu jest inna i trudniejsza od odnowienia wygaśniętego paszportu oraz kosztuje więcej. Możesz to załatwić tylko osobiście (nie drogą pocztową). Należy wypełnić formularz DS-11, zrobić dwa paszportowe zdjęcia i udać się do biura paszportowego albo do niektórych urzędów pocztowych. Więcej informacji w witrynie Departamentu Stanu: travel.state.gov. Gdy zgubisz paszport za granicą, amerykański konsulat wyda ci nowy paszport albo dokument podróżny (travel document), który pozwoli na powrót do USA.

Zbyt dużo kart kredytowych

Nie ma potrzeby nosić ze sobą tuzina kart kredytowych i płatniczych, szczególnie w podróży. Wystarczą dwie. Gdybyś stracił portfel z dwunastoma kartami, musisz zadzwonić do dwunastu banków, by karty anulować, co może być w drodze trudne do wykonania.

Zanim wyjedziesz na wakacje, zrób kopie kart kredytowych i płatniczych, żeby mieć potrzebne numery telefonów na wypadek utraty portfela. Nie zapomnij też przed podróżą zgłosić wystawcy karty wyjazdu za granicę, bo może zostać zablokowana.

Co jeszcze?

Klucz do domu. Na prawie jazdy figuruje twój adres. Jeżeli w portfelu nosisz zapasowy klucz, dajesz złodziejowi zaproszenie do swego domu. Nawet jeżeli nie zostaniesz obrabowany, to wymiana zamków może cię sporo kosztować. Rada: trzymaj zapasowy klucz u sąsiadów albo w jakimś schowku w ogrodzie.

Paragony. Wiele portfeli pęcznieje od pliku paragonów. Złodziejowi one się nie przydadzą, ale tobie na mieście też potrzebne nie są. Szpargały trzymaj w domu w przeznaczonej do tego celu teczce. Odchudzony portfel będzie lżejszy do noszenia i mniej rzucający się w oczy.

Notatki niepotrzebnie pogrubiają portfel. Idź z duchem czasu i korzystaj z aplikacji, które dadzą ci dostęp do swoich notatek z każdego sprzętu: smartfona, laptopa, komputera. Przykładem jest Google Keep, który używam cały czas, razem z googlowym kalendarzem, książeczką kontaktową i wieloma innymi aplikacjami Google.

Komórka. Trzymanie telefonu komórkowego w portfelu, albo zrobienie portfela z pokrowca na telefon (są takie z wieloma wygodnymi przegródkami) jest niepotrzebne i niebezpieczne. Komórka powinna być noszona oddzielne. Gdy chcesz sprawdzić godzinę, zrobić zdjęcie czy posłać maila, nie ma potrzeby pokazywać portfela całemu światu ani narażać się na wysypanie dokumentów.

Polskie dokumenty. Po powrocie z kraju do Stanów wyjmij z portfela polski dowód osobisty, kartę seniora, polskie prawo jazdy itp. W Stanach są bezużyteczne.

Co mieć w portfelu?

Nie traktuj portfela jako podręcznej skarbnicy. Noś przy sobie tylko to, co jest naprawdę niezbędne każdego dnia, a resztę zostaw w domu. Prawdę mówiąc, niewiele nam potrzeba, tylko prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, karta ubezpieczeniowa i dwie karty kredytowe, trochę gotówki. To wszystko. W podróży potrzebujemy paszport, a drugą kartę kredytową i kilka banknotów warto trzymać mieć oddzielnie, na wszelki wypadek. Zrób kopie dokumentów noszonych w portfelu i trzymaj w domu oraz w walizce, jeżeli podróżujesz.

Miłych wakacji życzy
Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników m.in. „Powrót do Polski”, „Amerykańskie emerytury”, “Otwieram biznes”, „Podręcznik ochrony majątkowej”. Są one dostępne w D&Z House of Books, 5507 W. Belmont Ave. w Chicago, albo bezpośrednio od wydawcy, Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com

----- Reklama -----

MONITOR-KONKURS WAKACYJNY

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----