Google ze stratą, a Jeff Bezos odchodzi z Amazon. Co się dzieje?
----- Reklama -----
Adrian Pluta

Adrian Pluta


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Technologiczny gigant Google intensywnie inwestował w swoje usługi w chmurze przez ostatnie lata, a odnotował stratę.

We wtorek Google ujawnił nowe szczegóły finansowe dotyczące oddziału usług w chmurze i wciąż zamierza rozszerzać swoją działalność związaną z wyszukiwaniem i reklamą. Jednostka zarządzająca usługą giganta technologicznego, która wynajmuje przestrzeń serwerową i technologię sztucznej inteligencji innym firmom i organizacjom, odnotowała wzrost w czwartym kwartale, choć pozostała nierentowna. Przychody wzrosły z 2.61 mld USD do 3.83 mld USD. Pomimo znacznego wzrostu strata wyniosła aż 1.24 mld USD w tym okresie i 5.6 mld USD w całym roku.

Mówiąc szerzej, pomimo straty w dziale usług chmurowych, firma Google rozkwitła. Za kwartał zakończony 31 grudnia, firma macierzysta Google, Alphabet, osiągnęła rekordową sprzedaż w wysokości 56.89 miliardów dolarów, miażdżąc szacunki analityków na 53.12 miliarda dolarów. Zysk na akcję wyniósł 22.30 USD, przewyższając oczekiwania 15.90 USD na akcję, według Refinitiv. Przychody z reklam w YouTube, którego właścicielem jest Google, wzrosły w czwartym kwartale o 46% do 6.89 miliarda dolarów. Ujawnienie nowych szczegółów związanych z Google Cloud ma miejsce, gdy działalność firmy w zakresie wyszukiwania i reklamy ukierunkowanej, jest coraz częściej atakowana przez ustawodawców, a także prokuratorów stanowych i federalnych. Google stoi przed trzema głównymi procesami antymonopolowymi, w tym przełomową sprawą Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i kolejną skargą złożoną przez ponadpartyjną koalicję stanów.

Google zreorganizował swój dział w chmurze w 2016 r., gdy firma starała się dogonić Amazon Web Services, wielomiliardową platformę chmurową giganta e-commerce. Od tego czasu firma Google stawia tę firmę na pierwszym miejscu. Nacisk stał się jeszcze bardziej wyraźny podczas pandemii, która sprawiła, że wiele dużych firm stało się bardziej zależnych od dostarczania ofert cyfrowych. Jednak dojrzewanie biznesu Google w chmurze wiąże się z wyzwaniami. Szeregowi pracownicy firmy, należący do najbardziej szczerej siły roboczej w branży technologicznej , protestowali przeciwko kontraktom Google Cloud z rządem USA. W 2018 roku pracownicy złożyli petycję przeciwko zaangażowaniu firmy w Project Maven, inicjatywę Departamentu Obrony mającą na celu rozwój lepszej sztucznej inteligencji dla wojska.

Pomimo rozwoju przetwarzania w chmurze, Google wciąż ma wiele do zrobienia, aby dogonić konkurencję. Według szacunków firmy badawczej Canalys w październiku Amazon posiadał 32% rynku, a następnie usługa Azure firmy Microsoft z 17%. Google Cloud zajął trzecie miejsce z wynikiem 7%. Poza biznesem w chmurze Google zachwalał również sukces YouTube. Czas oglądania na platformie wzrósł w zeszłym roku, powiedział podczas telekonferencji Philipp Schindler, dyrektor generalny Google. Skok nastąpił wraz z globalną pandemią, gdy ludzie spędzali więcej czasu w swoich domach, ukrywając się przed możliwością zakażenia.

Jeff Bezos zrezygnował ze stanowiska dyrektora generalnego firmy Amazon w najważniejszym momencie jej istnienia

Jeff Bezos dzięki swojej determinacji, chęci podejmowania ryzyka i cierpliwości stworzył imperium zwane Amazon, a teraz zostawia je w innych rękach.

Jeff Bezos idzie drogą Steve'a Jobsa, Billa Gatesa i Larry'ego Page'a, rezygnując z obowiązków dyrektora generalnego potężnej firmy: Amazon. Osiągnął wyżyny wpływów i znaczenia w naszym zamkniętym życiu napędzanym pandemią. Jego obowiązki przejmie jeden z jego kluczowych współpracowników, Andy Jassy, który prowadzi wysoce dochodową firmę Amazon Web Services. Awans weterana Amazona powinien zapewnić płynne przejście - nie oznacza to, że Bezos będzie całkowicie pozbawiony odpowiedzialności za biznes.

Od czasu założenia Amazona w 1994 roku Bezos wielokrotnie zmieniał charakter firmy, zmieniając lub całkowicie likwidując branże, którymi zajmowała się firma. Od prostego sklepu internetowego Amazon urósł do usług w chmurze i sztucznej inteligencji poprzez swojego cyfrowego asystenta Alexa, który obsługuje miliony inteligentnych domów. Jednak w ostatnim czasie popularność osiągnęła dzięki usłudze Prime, która ewoluowała z usługi dostarczania subskrypcji w platformę cyfrową obejmującą strumieniowe przesyłanie wideo i muzyki, przechowywanie zdjęć i inne usługi. Ta dynamika została dobrze zilustrowana przez zysk netto. W czwartym kwartale wyniósł 7.2 miliarda dolarów, ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

SANTA CLARA,CA/USA - FEBRUARY 1, 2014: Amazon building in Santa Clara, California.  Amazon is an American international electronic commerce company. It is the world's largest online retailer.

„Jeff Bezos naprawdę wie, jak wyjść na dobre” - powiedział Andrew Lipsman, główny analityk eMarketer w Insider Intelligence. „Wiadomość o rezygnacji ze stanowiska dyrektora generalnego z pewnością przyćmi to, co było naprawdę historycznym wydarzeniem”. Dominacja Amazona wywołała pytania o władzę, jaką posiada firma, w kontekście szerszego, bardziej sceptycznego spojrzenia na rolę, jaką Big Tech odgrywa w naszym życiu. Ustąpienie prawdopodobnie pozwoli Bezosowi odejść od codziennych operacji Amazon, dając mu czas na skupienie się na innych zajęciach, w tym na jego firmie lotniczej Blue Origin.

Pomyśleć, wszystko zaczęło się od fizycznych książek!

Adrian Pluta
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.