----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

07 marca 2022

Udostępnij znajomym:

„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej – za nami kolejna edycja konkursu czytania ze zrozumieniem w Polskiej Szkole im. Ignacego Jana Paderewskiego w Niles.

Od 10 lat w Polsce organizowana jest akcja społeczna „Narodowe Czytanie”, mająca na celu szerzenie znajomości literatury narodowej w kraju oraz za granicą. To coroczne, wyjątkowe wydarzenie pielęgnuje język polski, a także poprzez przesłanie płynące z utworów, uczy najmłodsze pokolenia o tym, co w życiu ważne. W tegorocznej edycji wybrano „Moralność́ pani Dulskiej” Gabrieli Zaporskiej jako przykład zakłamanej moralności. Utwór ten jest połączeniem gorzkiej ironii, komizmu i przesłania moralnego – o sprawiedliwości, uczciwości oraz przeciwstawieniu się złu.

Wartości, jakie niesie ze sobą akcja „Narodowego Czytania” są szczególnie ważne dla Polskiej Szkoły im. Ignacego Jana Paderewskiego w Niles, która od 8 lat bierze w niej udział. Corocznie organizowany przez dyrekcję, zarząd i nauczycieli konkurs składał się z kilku etapów. Głównymi sponsorami nagród byli: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa i Keswick Jewelers.

W tegorocznej edycji konkursu wzięli udział uczniowie klas 6, 7, 8 oraz liceum. Pierwszy etap literackich zmagań́ odbył się̨ 5 lutego. Podczas eliminacji klasowych uczniowie mieli za zadanie przeczytanie fragmentu utworu. 5 marca zwycięzcy klasowych eliminacji przystąpili do drugiego etapu konkursu – testu z wiedzy o utworze oraz przeczytania fragmentu dramatu przed komisją. Dzielne zmagania uczestników oceniała Anna Mścisz – Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (PSFCU), Łukasz Dudka – Dziennik Związkowy, Agnieszka Lizak – Tygodnik Monitor oraz Zdzisław Gaweł – nauczyciel, polonista. Ostatnim etapem konkursu była krótka inscenizacja przygotowana przez nauczycieli oraz uczniów biorących w nim udział i zaprezentowana przed zaproszonymi gośćmi oraz uczniami i pracownikami całej szkoły.

16

Z dumą mamy przyjemność́ przedstawić́ laureatów tegorocznej edycji konkursu czytania ze zrozumieniem w ramach akcji „Narodowego Czytania”:

I miejsce: Amelia Podraza
II miejsce: Izabela Bisiak
III miejsce: Gabriela Boguszewski

Wszystkim uczestnikom oraz laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłorocznym konkursie.

Tekst: Patrycja Czerwony

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----