----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

25 marca 2021

Udostępnij znajomym:

W obecnym społeczeństwie rozwód to niefortunna rzeczywistość, która dotyka pary w każdym wieku i na każdym poziomie dochodów.

Rozwód osób powyżej 50 roku życia nazywany jest potocznie siwym rozwodem („grey divorce”).

Siwe rozwody mogą być szczególnie skomplikowane ze względu na długość małżeństw i złożone zagadnienia finansowe, które mogą się pojawić.

Poniżej kilka kwestii, o których należy pamiętać podczas siwego rozwodu:

Alimenty dla małżonka

Zanim jednemu z małżonków przyznane zostaną alimenty dla małżonka („spousal maintenance”), sąd zbada szereg czynników w celu ustalenia, czy w danej sytuacji są one odpowiednie, czy też nie. W wielu przypadkach alimenty dla małżonka są przyznawane podczas siwego rozwodu, aby zapewnić obojgu małżonkom możliwość dalszego życia na takim samym poziomie, jak podczas małżeństwa; jednak nie jest to jedyny decydujący czynnik. Sądy biorą pod uwagę również:

  • Bieżący dochód każdego z małżonków
  • Majątek przyznany każdemu z małżonków
  • Realistyczny obecny i przyszły potencjał zarobkowy każdego z małżonków
  • Poziom życia ustalony podczas małżeństwa
  • Zawód, zdolność do zatrudnienia („employability”), stan zdrowia, wiek i potrzeby każdego z małżonków

W przypadku małżeństwa długoterminowego, w którym jeden z małżonków zarabia więcej niż drugi, małżonek ten prawdopodobnie będzie musiał płacić alimenty dla małżonka swojemu byłemu małżonkowi po rozwodzie; czas trwania tych płatności zależy od długości małżeństwa. Zgodnie z prawem stanu Illinois, w przypadku małżeństw trwających 20 lat lub więcej alimenty dla małżonka, jeśli zostaną przyznane, będą obowiązywać przez cały okres trwania małżeństwa lub na czas nieokreślony.

Emerytury i fundusze emerytalne

Jako małżonkowie zbliżający się do emerytury prawdopodobnie będą planować życie z oszczędności, które zgromadzili w 401 (k) lub IRA lub z emerytury zapewnionej przez ich pracodawcę. Jednak po rozwodzie oszczędności emerytalne i świadczenia emerytalne podlegają podziałowi, a małżonkowie powinni mieć pewność, że rozumieją, w jaki sposób zostaną podzielone te aktywa. Przeniesienie tych funduszy lub świadczeń między małżonkami zazwyczaj wymaga użycia Kwalifikowanego Nakazu Relacji Domowych („Qualified Domestic Relations Order” lub „QDRO”).

Podział majątku małżeńskiego

Starsi małżonkowie często nabyli dużą część majątku podczas małżeństwa. Ustalenie, jak podzielić ten majątek, może być skomplikowaną sprawą. Ważną kwestią jest to, kto zachowa własność domu małżeńskiego. Jeden małżonek może chcieć nadal mieszkać w swoim długoterminowym miejscu zamieszkania, ale powinien mieć pewność, że będzie w stanie pokryć koszty utrzymania oraz podatków od nieruchomości, wypełniając jednocześnie swoje inne zobowiązania.

Ubezpieczenie Społeczne 

Jeżeli małżonkowie pozostawali w związku małżeńskim przez co najmniej 10 lat, były małżonek może ubiegać się o świadczenia z „Social Security” na podstawie zarobków drugiego byłego małżonka, ale dopiero po ubiegu co najmniej dwóch lat po rozwodzie. W przypadku siwego rozwodu małżonkowie powinni mieć pewność, że rozumieją swoje świadczenia z „Social Security” oraz ich wpływ na planowanie emerytalne.

Dzieci małoletnie

W przypadku siwego rozwodu jest większe prawdopodobieństwo, że nie ma małoletnich dzieci („minor children”). Starsze rozwodzące się pary zazwyczaj nie muszą rozwiązywać kwestii związanych z odpowiedzialnością rodzicielską („parental responsibility”), alimentami na dziecko („child support”) lub opieką nad dzieckiem („child custody”). Jednak nadal może być spór a propos polisy ubezpieczeniowej na życie i kont emerytalnych, których beneficjentami są dorosłe dzieci. Ponadto, jeśli para ma dzieci ze specjalnymi potrzebami, mogą pojawić się problemy, takie jak ustanowienie instrumentu powierniczego dla osoby o specjalnych potrzebach („special needs trust”).

Rozplanowanie majątkowe/spadkowe

Jeśli małżonkowie mają powyżej 50 lat, jest również bardziej prawdopodobne, że już sporządzili jakiś dokument dotyczący rozplanowania majątkowego/spadkowego („estate plan”), taki jak testament, instrument powierniczy („trust”) lub pełnomocnictwo („power of attorney”). Podczas trwania rozwodu wiele osób zapomina o tych dokumentach i zmianach, jakie należy w nich wprowadzić. Aktualizacja tych dokumentów jest ważna, aby były małżonek nie otrzymał majątku, gdyby drugi były małżonek nieoczekiwanie zmarł.

Długoterminowa opieka

Kiedy rozwód wykorzenia sytuację finansową małżonków po pięćdziesiątce, zmieniają się priorytety. Kiedy małżonkowie planują opiekę długoterminową („long term care”) i nagle w grę wchodzi inna sytuacja finansowa, małżonkowie mogą poczuć pokusę zmiany planów i zamiast planować na ewentualność opieki długoterminowej, oszczędzają. Może lepiej obniżyć koszty gdzie indziej. Nigdy nie wiadomo, czy będzie się wymagało opieki długoterminowej, a jeśli nie ma się na nią pieniędzy, konsekwencje mogą być negatywne.

Rozwód to stresująca sytuacja na każdym etapie życia, ale może być jeszcze bardziej stresująca, gdy współmałżonkowie zbliżają się do emerytury z dodatkową presją związaną z załatwianiem spraw finansowych. Ważne jest, aby dokładnie rozważyć wszystkie kwestie finansowe, które będą miały wpływ na przyszłość współmałżonków.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel: 312-450-3630
www.Facebook.com/BrukaloLaw
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----