----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

21 grudnia 2021

Udostępnij znajomym:

W kraterze Jezero na Marsie dzieją się ekscytujące rzeczy. Łazik Perseverance NASA robi zdjęcia, zbiera próbki i odkrywa tajemnice geologiczne swojego aktualnego miejsca z dala od „domu”. W tym tygodniu NASA zwróciła uwagę na niektóre z najnowszych odkryć łazika , w tym na obecność cząsteczek organicznych.

Instrument Sherloc (Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals) potwierdził obecność cząsteczek zawierających węgiel w skałach i pyle w kraterze.

Słowo „organiczny” może nas ekscytować, ponieważ jedną z głównych misji Percy'ego jest poszukiwanie śladów dawnego życia drobnoustrojów, ale nie o to chodzi w tym odkryciu. „Potwierdzenie substancji organicznych nie jest potwierdzeniem, że życie kiedyś istniało w Jezero i pozostawiło charakterystyczne znaki (biosygnatury)” – powiedziało NASA. „Istnieją zarówno biologiczne, jak i niebiologiczne mechanizmy, które tworzą substancje organiczne”.

Łazik Curiosity NASA, który znajduje się w kraterze Gale w innym miejscu na Marsie, wcześniej odkrył związki organiczne. Te znaleziska są intrygujące, ale nie odpowiadają na pytanie, czy na Marsie kiedyś było życie.

Związki organiczne to niejedyne ciekawe odkrycie łazika odnotowane przez NASA w tym tygodniu. Naukowcy dowiedli, co dzieje się z podłożem skalnym w Jezero, starożytnym dnem jeziora. Dane pokazują, że podłoże skalne najprawdopodobniej powstało z lawy.

Percy dobrze przyjrzał się skale zwanej „Brac”, która miała charakterystyczne kryształy utworzone ze stygnącej magmy. „Skała była następnie kilkakrotnie zmieniana przez wodę, czyniąc z niej skarbnicę, która pozwoli przyszłym naukowcom datować wydarzenia w Jezero, lepiej zrozumieć okres, w którym woda była bardziej powszechna na jej powierzchni i ujawnić wczesną historię planety” - powiedział naukowiec projektu Perseverance, Ken Farley. Łazik zebrał i ukrył próbkę z Brac.

NASA ma nadzieję zorganizować w przyszłości misję, aby odebrać próbki zebrane przez Perseverance . Będzie to złożone zadanie, ale badanie tych skał w laboratoriach na Ziemi może pomóc odpowiedzieć na nurtujące pytania dotyczące możliwości zamieszkania na Marsie. „Zachowanie substancji organicznych w starożytnych skałach – niezależnie od ich pochodzenia – zarówno w kraterze Gale, jak i Jezero oznacza, że ​​potencjalne biosygnatury (oznaki życia, zarówno przeszłego, jak i obecnego) mogą być również zachowane” – powiedział NASA.

Wszystkie te nowe informacje potwierdzają, że misja Percy'ego sprawnie posuwa się do przodu. Pokazuje również, dlaczego ambitna misja zwrotu próbek jest warta ogromnego wysiłku, jaki trzeba będzie podjąć, aby ją zrealizować. Trochę Marsa na Ziemi może ujawnić wszelkiego rodzaju tajemnice dotyczące geologii i historii Czerwonej Planety.

Mars wygląda na przyjazne miejsce do praktykowania medytacji

Wiele przymiotników odnosi się do Marsa. Zakurzony. Odległy. Obcy. Zniechęcający. Skalisty. W oczach łazika Perseverance NASA Mars jest również „dziwnie spokojny”.

Niedawno NASA udostępniła widok uwieczniony 5 grudnia za pomocą jednej z kamer zamontowanych na maszcie łazika. Pokazuje malownicze, piaszczyste wydmy rozciągające się z formacjami skalnymi wznoszącymi się w tle i głazami rozrzuconymi po ziemi. Jeśli nie wiedziałeś, że zostało zrobione na Marsie, możesz pomyśleć, że to pustynia gdzieś na Ziemi.

„Dzień dobry z Marsa – który jak zwykle jest zakurzony, zimny i dziwnie spokojny” – napisał na Twitterze zespół Perseverance. Ponieważ łazik wysyła tysiące zdjęć z czerwonej planety, zawsze warto przyjrzeć się bliżej zdjęciom, które NASA chce podkreślić.

Perseverance bada krater Jezero, starożytne dno jeziora, które jest intrygującym miejscem do poszukiwania śladów starożytnego życia mikrobiologicznego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, NASA ma nadzieję wysłać przyszłą misję, aby pobrać próbki, które zbiera tam łazik i przywieźć je z powrotem na Ziemię.

Z ludzkiego punktu widzenia Mars jest dość niegościnny. Jest lodowaty. Nie przetrwamy na nim bez ochrony. Wysyłamy robotycznych odkrywców, a te pojazdy również poddają się trudnym warunkom. Jednak zarówno publiczne, jak i prywatne organizacje kosmiczne próbują wymyślić, jak sprowadzić tam ludzi na wizytę, a nawet żyć tam długoterminowo.

Podczas gdy ludzkość patrzy w przyszłość, aby sprostać licznym wyzwaniom Marsa, możemy poświęcić trochę czasu, aby docenić surowe krajobrazy, które są wizjami surowego piękna. Te skały i wydmy mogą pewnego dnia być widokiem astronauty z okna statku kosmicznego.

Na podst. cnet.com

Adrian Pluta
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----