----- Reklama -----

SPRZEDAJSWOJDOM.COM

21 października 2021

Udostępnij znajomym:

Facebook planuje zmienić nazwę swojej firmy w przyszłym tygodniu, aby odzwierciedlić skupienie się na budowaniu „metaverse” – donosi The Verge.

Nadchodząca zmiana nazwy, o której dyrektor generalny Mark Zuckerberg planuje mówić na dorocznej konferencji firmy Connect, 28 października (być może ujawni szczegóły wcześniej), ma zasygnalizować ambicję giganta technologicznego, by być znanym nie tylko z mediów społecznościowych i wszystkich bolączek, które się z tym wiążą. Rebranding prawdopodobnie ma na celu pozycjonowanie niebieskiej aplikacji Facebooka jako jeden z wielu produktów firmy macierzystej nadzorującej grupy takie jak Instagram, WhatsApp, Oculus i inne. Rzecznik Facebooka odmówił komentarza w tej sprawie.

Facebook ma już ponad 10,000 pracowników tworzących sprzęt konsumencki, taki jak okulary AR, które zdaniem Zuckerberga będą w końcu tak wszechobecne jak smartfony. W lipcu prezes Facebooka powiedział, że w ciągu najbliższych kilku lat „skutecznie przejdziemy od ludzi postrzegających nas jako przede wszystkim firmę zajmującą się mediami społecznościowymi do bycia firmą metaverse”.

Rebranding może również posłużyć do dalszego oddzielenia futurystycznej pracy, na której koncentruje się Zuckerberg, od intensywnej kontroli, jaką Facebook prowadzi obecnie pod kątem sposobu, w jaki działa dziś jego platforma społecznościowa. Były pracownik, który został demaskatorem, Frances Haugen, niedawno ujawnił skarbnicę obciążających wewnętrznych dokumentów The Wall Street Journal i zeznał o nich przed Kongresem. Organy antymonopolowe w Stanach Zjednoczonych i innych krajach próbują rozbić firmę, a zaufanie publiczne do sposobu, w jaki Facebook prowadzi interesy, spada.

Facebook nie jest pierwszą znaną firmą technologiczną, która zmieniła nazwę wraz z rosnącymi ambicjami. W 2015 r. Google zreorganizowało się całkowicie w ramach holdingu Alphabet, częściowo po to, by zasygnalizować, że nie jest już tylko wyszukiwarką, ale rozległym konglomeratem firm produkujących samochody bez kierowcy i technologie medyczne. Snapchat zmienił nazwę na Snap Inc. w 2016 roku, w tym samym roku, w którym zaczął nazywać siebie „firmą fotograficzną” i zadebiutował swoją pierwszą parą okularów do aparatu Spectacles.

Powiedziano także, że nazwa nowej firmy na Facebooku jest ściśle strzeżoną tajemnicą w jej murach i nie jest powszechnie znana, nawet wśród jej pełnego kierownictwa wyższego szczebla. Ewentualna nazwa może mieć coś wspólnego z Horizon, nazwą jeszcze nieopublikowanej wersji VR Facebook-meets-Roblox, którą firma rozwija od kilku lat. Nazwa tej aplikacji została niedawno zmieniona na Horizon Worlds, wkrótce po tym, jak Facebook udostępnił wersję demonstracyjną w miejscu pracy o nazwie Horizon Workrooms.

Oprócz komentarzy Zuckerberga, Facebook stale kładzie podwaliny pod większą koncentrację na technologii nowej generacji. Zeszłego lata utworzył dedykowany zespół Metaverse. Niedawno ogłosił, że szef AR i VR, Andrew Bosworth, zostanie awansowany na stanowisko dyrektora ds. technologii. Zaledwie kilka dni temu Facebook ogłosił plany zatrudnienia 10,000 dodatkowych pracowników do pracy nad metaverse w Europie.

Metaverse „będzie kłaść duży nacisk, i myślę, że jest to po prostu duża część następnego rozdziału na drodze ewolucji internetu mobilnego”, powiedział Zuckerberg. „Myślę, że będzie to również kolejny duży rozdział dla naszej firmy, a nawet podwojenie siły w tym obszarze”.

Sprawę komplikuje fakt, że chociaż Facebook w ostatnich tygodniach mocno promował ideę metaverse, nadal nie jest to koncepcja szeroko rozumiana. Termin ten został pierwotnie wymyślony przez powieściopisarza science fiction, Neala Stephensona, aby opisać wirtualny świat, do którego ludzie uciekają z dystopijnego, rzeczywistego świata. Teraz jest adoptowany przez jedną z największych i najbardziej kontrowersyjnych firm na świecie — i będzie musiała ona wyjaśnić i przekonać ludzi, dlaczego warto zagłębić się w jej własny wirtualny świat.

Adrian Pluta
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Krzysztof Grobelski

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor

Subskrybuj MONITOR

Otrzymuj gazetę za darmo na swój email w każdy piątek.