----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

07 kwietnia 2020

Udostępnij znajomym:

Słownik Tematyczny Branży Nieruchomości w Ameryce, część 452

FARMHOUSE  – dom w stylu wiejskim: rodzaj domu, który określany jest jako wiejski przede wszystkim z racji swojego położenia na terenie rolniczym, i który spełnia funkcję domu dla rodzin prowadzących gospodarstwo rolne; charakterystycznym elementem domu wiejskiego jest obszerna weranda (front porch), gdzie można zostawić zabłocone buty po pracy w polu, aby nie zabrudzić wnętrza domu.

FEASIBILITY ANALYSIS – analiza opłacalności: analiza, której celem jest określenie, czy dany projekt osiągnie cele inwestycji.

FEDERAL HOME LOAN MORTGAGE CORPORATION (w skrócie: FHLMC, potocznie: FREDDIE MAC) – Federalne Stowarzyszenie Hipoteczne: organizacja sponsorowana przez rząd, działająca na wtórnym rynku hipotecznym. Została utworzona przez Kongres w 1970 roku i otrzymała misję ustabilizowania krajowych rynków kredytów hipotecznych. Freddie Mac nie udziela bezpośrednio pożyczek. Zajmuje się skupowaniem pożyczek hipotecznych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką, oraz emitowaniem papierów wartościowych związanych z rynkiem hipotecznym. Podobnie jak Fannie Mae i Ginnie Mae, działa w celu zapewnienia płynności finansowej instytucjom, które są inicjatorami kredytów na pierwotnym rynku hipotecznym (primary mortgage market).

FEDERAL HOUSING ADMINISTRATION (w skrócie FHA) – Federalna Agencja Mieszkaniowa: agencja rządowa stanowiąca część Departamentu Gospodarki Mieszkaniowej i Rozwoju Miejskiego (Department of Housing and Urban Development). FHA ubezpiecza pożyczki udzielane przez instytucje finansowe zaaprobowane przez FHA. W ten sposób banki są zabezpieczone przed stratami finansowymi na wypadek niewywiązania się pożyczkobiorcy ze spłat. Działa to również na korzyść konsumentów, ponieważ osoby, które nie kwalifikują się na pożyczkę konwencjonalną ze względu na brak funduszy na wysoką wpłatę własnego udziału (downpayment) lub zbyt niskie dochody niespełniające kryteriów pożyczek konwencjonalnych, mogą starać się o przyznanie pożyczki typu FHA, czyli ubezpieczonej przez Federalną Agencję Mieszkaniową. FHA ubezpiecza jedynie pożyczki zamortyzowane na mieszkania, domy jednorodzinne i wielorodzinne i jest największą instytucją tego typu na świecie. FHA powstała w 1934 roku i ubezpieczyła do tej pory ponad 34 miliony pożyczek.

FEDERAL NATIONAL MORTGAGE ASSOCIATION (potocznie: FANNIE MAE) – Federalne Narodowe Stowarzyszenie Hipoteczne: korporacja działająca na wtórnym rynku hipotecznym, która w 2008 roku została przejęta przez rząd USA wraz z jej ogromnym zadłużeniem, i stała się przedsiębiorstwem sponsorowanym przez rząd (government-sponsored enterprise). Fannie Mae została utworzona w 1938 roku jako część Nowego Ładu (New Deal), planu uzdrowienia gospodarki wprowadzonego przez prezydenta Roosevelta. Od 1968 roku działała jako prywatna korporacja, aż do momentu przejęcia jej przez rząd, kiedy znalazła się na skraju bankructwa wskutek kryzysu ekonomicznego ostatnich lat. Jak głosi strona internetowa Fannie Mae, misją tej instytucji jest „zapewnienie, że pracujące rodziny mają dostęp do kredytu hipotecznego, na który ich stać przez długi czas”. Aby tę misję spełnić, Fannie Mae, podobnie jak inne korporacje działające na rynku wtórnym pod ochronnym parasolem rządu, starają się stwarzać dogodne warunki finansowe dla pożyczkodawców, które są niezbędne do udzielania niskooprocentowanych pożyczek. Fannie Mae nie oferuje bezpośrednio pożyczek hipotecznych, co jest domeną pierwotnego rynku hipotecznego. Jej rolą jest zamienianie pożyczek w zbywalne papiery wartościowe (mortgage securitization) oraz skupowanie pożyczek z pierwotnego rynku, aby instytucje finansowe dysponowały funduszami na udzielanie kolejnych kredytów.

FEDERAL-STYLE HOUSE – dom w stylu federalnym: styl popularny na przełomie XVIII i XIX wieku nawiązujący do klasycyzmu, stylu opartego na wzorcach architektonicznych starożytnego Rzymu i Grecji; główne cechy charakterystyczne to m.in. płaski dach, z którego wychodzą wysokie kominy, symetryczny budynek w kształcie sześcianu, równomierne rozłożenie okien, główne wejście ozdobione kolumnami.

Zbigniew Pieńkowski–magister filologii angielskiej ze specjalizacją w kulturoznawstwie amerykańskim (Uniwersytet Warszawski, 1994 rok). Tłumacz zawodowy z ponad 20-letnim doświadczeniem. Realtor®, Designated Managing Broker, SFR®, właściciel firmy Caret Realty Inc. Od 2004 roku służy pomocą przy kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.
Tel.: 773-719-3645   
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       
Web: www.CaretRealty.com

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----