06 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Czy można łączyć klasyczne czerwone chili ze spiralnymi bułeczkami cynamonowymi, pokrytymi lukrem i karmelem? Otóż można. Jednak nie wszyscy słyszeli ani nie próbowali tego cennego zestawu potraw. Sama wzmianka o serwowaniu tych dwóch produktów razem może być tak polaryzująca, jak tort urodzinowy połączony z jajecznicą.

Duet w stylu Cincinnati może mieć sens, bowiem miska chili wypełniona pomidorami, fasolą i mielonym mięsem zawiera też dużo przypraw, również cynamonu. Moje chili też jest suto doprawiane tymże brązowym, aromatycznym proszkiem, za to bez dodatku słodkości wszelkich.

Prawda jest taka, że nikt do końca nie wie, kiedy i gdzie zaczęło się to kulinarne połączenie. Niektórzy twierdzą, że danie wywodzi się z obozów drwali na początku XX wieku, gdzie ciężko pracujący potrzebowali posiłków wysokokalorycznych i satysfakcjonujących, jadanych w krótkim czasie. Inni wspominają ten zestaw jako niegdyś niezbędny element ich szkolnych programów lunchowych. „To wspaniałe wspomnienie” – opowiadał Doug Wordell, dietetyk i dyrektor usług żywieniowych w Spokane w Waszyngtonie. „Byłem w programie obiadowym, a jako głodny, chudy, mały biegacz z samotną matką wychowującą czwórkę dzieci, te ciepłe szkolne lunche były dla mnie bardzo ważne”. Pamięta zapachy cynamonu i świeżego pieczywa, unoszące się ze szkolnej stołówki. „Gotowano na miejscu, pieczono też. Nikt nie dowoził gotowych dań, tylko potrzebne składniki” – dodał dietetyk.

Wordell uważa, że unikalna kombinacja zaczęła pojawiać się w szkolnych menu lunchowych po ustanowieniu Narodowego Programu Obiadów Szkolnych USDA (NSLP) w 1946 roku. Chodziło o zapewnienie dzieciom w wieku szkolnym zbilansowanych żywieniowo, tanich lub bezpłatnych lunchów, a przy okazji – zwiększenie popytu na produkty rolne. Lokalne okręgi szkolne same tworzyły menu z tego, co dostawały. A że często dowożono całe kurczaki i 25-kilogramowe worki fasoli, starano się wymyśleć coś, co dzieci w pełni zaakceptują. Wyszło takie połączenie, będące ekonomiczną, podzielną składanką warzywno-białkową, podpartą pysznym deserem.

W latach sześćdziesiątych cynamonowe bułeczki z chili pojawiały się w szkolnych jadłospisach od Lake City w stanie Iowa po Greeley w stanie Kolorado. Wkrótce dołączyły: Nebraska, Waszyngton, Wyoming, obydwie Dakoty. W tych społecznościach rolniczych istniała tradycja pieczenia domowego chleba i innych dobroci. Wśród nich było wiele emerytowanych gospodyń wiejskich, które często znajdowały pracę w lokalnych stołówkach szkolnych. Posiłki były więc świeże, pachnące i apetyczne.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) nadal nadzoruje program dożywiania na poziomie krajowym. Chociaż funduszami federalnymi zarządzają agencje stanowe, zakupy muszą być zgodne z wymogami dotyczącymi wzorców posiłków USDA, które obejmują porcję mleka, dwie porcje owoców i / lub warzyw, zboże i mięso lub alternatywę dla mięsa na lunch dla każdego ucznia. Dzisiaj do chili serwuje się kukurydziany chleb korporacyjny. Reszta też dojeżdża do stołówek w specjalnych pojemnikach. A dorośli ze wspomnianych stanów dopiero teraz doceniają lunchowe szczęście, z którego nie zdawali sobie sprawy w ich czasach szkolnych.

Połączenie chili i bułeczki cynamonowej wciąż uświetnia menu niektórych restauracji, oferując od czasu do czasu to danie jako specjalność szefa kuchni.

Białe chili z kurczakiem

Składniki:
1.5 kilograma białego mięsa z kurczaka
3 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki plus 2 łyżeczki chile w proszku
3 łyżki mielonego kminku
1 łyżeczka soli (lub więcej do smaku)
0.5 łyżeczki pieprzu cayenne
3 szklanki posiekanej cebuli (2 średnie)
3 łyżki zmiażdżonego czosnku
3 puszki (15-uncjowe) białej fasoli, odsączyć
2 puszki (4-uncjowe) posiekanego zielonego chili
2 łyżeczki oregano
4-6 szklanek bulionu z kurczaka
3 szklanki tartego sera (Monterey Jack i cheddar)
1 szklanka śmietany

Dekoracja:
posiekane liście cilantro
ostry sos
śmietana
tarty ser

Przygotowanie:

- Nagrzać piekarnik do 350°F (180°C) 
- Kurczaka doprawić 2 łyżeczkami chili, 1 łyżką kminku, solą, dwiema szczyptami pieprzu cayenne. 1 łyżką oliwy posmarować naczynie do pieczenia, ułożyć mięsi I piec około 30 minut. Drobno pokroić.
- W dużym garnku rozgrzać 2 łyżki oliwy, podsmażyć cebulę i czosnek (5-7 minut), dodać fasolę, pokrojonego kurczaka chili, oregano, 2 łyżki chili w proszku, 2 łyżki kminku, sól, pieprz cayenne. Dolać 4 szklanki bulionu (reszta – jeśli chili będzie zbyt gęste). Gotować około 20 minut.
- Garnek odstawić na 5 minut, dodać – mieszając – 3 szklanki sera i 1 szklankę śmietany. Lekko podgrzewać po wymieszaniu przez 15 minut. Dodać ewentualnie pozostały bulion.
- Serwować na ciepło, doprawiając uprzednio do smaku i dekorując wszystkimi dodatkami.

Anna Czerwińska
wielbicielka muzyki klasycznej i dobrej literatury, amatorka gór i namiotu, podglądania życia od kuchni i innych obserwacji wszelkich na własny użytek.
Autorka blogów: o kuchni Stanów Zjednoczonych i… truflach czekoladowych www.amerykanskiekulinaria.com; www.domowetrufle.com
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor