22 stycznia 2020

Udostępnij znajomym:

Słownik Tematyczny Branży Nieruchomości w Ameryce, część 441

CONTRIBUTION – wpływ części nieruchomości na jej ogólną wartość: wartość danej części nieruchomości mierzona jest na podstawie jej wpływu na ogólną wartość. Przykładowo, wybudowanie basenu za $50,000 z tyłu domu jednorodzinnego niekoniecznie podwyższy jego wartość o tę samą sumę, chyba że dom znajduję się w Kalifornii lub na Florydzie. Z kolei wyremontowanie łazienki lub kuchni zwykle zwraca koszty inwestycji, gdyż nowa kuchnia lub łazienka jest elementem pożądanym przez ogromną większość potencjalnych nabywców.

CONVENTIONAL LIFE ESTATE – konwencjonalne dożywotnie prawo własności: niedziedziczone prawo własności, które jest celowo utworzone przez właściciela w formie aktu własności (deed) w momencie przekazania nieruchomości nowemu właścicielowi, określanemu jako dożywotni lokator (life tenant), lub za pomocą specjalnej klauzuli w testamencie. Kiedy dożywotni lokator umiera, prawo własności wygasa, i nieruchomość przekazana zostaje innej wyznaczonej osobie lub powraca do poprzedniego właściciela.

CONVENTIONAL MORTGAGE – konwencjonalna pożyczka hipoteczna: pożyczka hipoteczna, która nie jest ubezpieczona przez rząd federalny, np. pożyczka, która nie jest gwarantowana przez VA (Veterans Administration) lub FHA (Federal Housing Administration).

CONVERTIBLE ADJUSTIBLE-RATE MORTGAGE (w skrócie: convertible ARM) – zamienna pożyczka hipoteczna ARM: rodzaj pożyczki hipotecznej z regulowanym oprocentowaniem, która po spełnieniu określonych warunków może zostać zamieniona na pożyczkę o stałym oprocentowaniu (fixed-rate mortgage).

COOPERATIVE COMPENSATION (w skrócie: COOP COMP) – wynagrodzenie za współpracę: prowizja oferowana agentowi, który reprezentuje nabywcę lub lokatora, przez agenta wystawiającego nieruchomość na sprzedaż lub wynajem (listing agent). 

COOPERATIVE APARTMENT (w skrócie co-op) – mieszkanie spółdzielcze: mieszkanie należące do korporacji, użytkowane w oparciu o tzw. dzierżawę spółdzielczą (proprietary lease) przez udziałowca posiadającego akcje korporacji.

COOPERATIVE OWNERSHIP – posiadanie mieszkania spółdzielczego: system posiadania mieszkania, w którym korporacja jest właścicielem tytułu własności ziemi i budynku wielomieszkaniowego. Udziałowcy korporacji (corporation shareholders), w zamian za wykupienie udziałów, stają się lokatorami mieszkań spółdzielczych należących do korporacji. Cena mieszkania ustalona przez korporację stanowi jednocześnie cenę akcji korporacji (stock). Lokator/właściciel mieszkania spółdzielczego (cooperative tenant/owner) teoretycznie nie jest właścicielem swojego mieszkania, gdyż nie posiada do niego tytułu własności, który należy do korporacji. Nabywca akcji staje się udziałowcem korporacji i otrzymuje tzw. dzierżawę spółdzielczą mieszkania (proprietary lease), z której może korzystać aż do momentu, kiedy korporacja przestanie istnieć. Przepisy dotyczące zarządzania spółdzielnią i jej działania ustalone są przez korporację w regulaminie korporacji (bylaws), którym podporządkowują się wszyscy udziałowcy. Koszty utrzymania budynku i wspólnych elementów, łącznie z podatkami, ubezpieczeniem, naprawami, konserwacją, itp., ponosi korporacja, która ustala budżet wydatków zasilany przez wszystkich udziałowców w formie rocznych lub miesięcznych opłat administracyjnych. Opłaty te są dużo wyższe od opłat administracyjnych za condominium, gdyż muszą one pokryć również podatki od nieruchomości, które są płacone bezpośrednio przez korporację. W odróżnieniu do stowarzyszenia właścicieli mieszkań własnościowych (condominium owners’ association), które może obciążyć tytuł własności mieszkania za zaniedbanie opłat administracyjnych (association fees) przez właściciela, korporacja musi sama pokryć niezapłacone opłaty obciążając nimi wszystkich udziałowców. Cooperatives w Chicago stanowią znikomą mniejszość, występują między innymi w zamożnej i luksusowej dzielnicy Chicago Gold Coast, pomiędzy North Avenue, Lake Shore Drive, Oak Street oraz Clark Street. Najsłynniejszym budynkiem co-op w USA jest The Dakota na Manhatanie, zbudowana w latach 80-ych XIX wieku, gdzie w 1968 roku Roman Polański kręcił „Dziecko Rosemary”. Najsławniejszym lokatorem Dakoty był John Lennon, który mieszkał tam wraz z Yoko Ono od 1973 roku aż do 8 grudnia 1980 roku, kiedy został zastrzelony przed głównym wejściem przez Marka Chapmana. 

Zbigniew Pieńkowski–magister filologii angielskiej ze specjalizacją w kulturoznawstwie amerykańskim (Uniwersytet Warszawski, 1994 rok). Tłumacz zawodowy z ponad 20-letnim doświadczeniem. Realtor®, Designated Managing Broker, SFR®, właściciel firmy Caret Realty Inc. Od 2004 roku służy pomocą przy kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.
Tel.: 773-719-3645       
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Web: www.CaretRealty.com

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor