Szczęściarze z własnym ogrodem albo wielkim tarasem, mogą – jeśli tylko zechcą - przez cały sezon codziennie jadać na dworze. Ale do spotkania z przyjaciółmi przy grillu wystarczy kawałek trawnika w parku lub polana w lesie. Jest mnóstwo specjalnie wyznaczonych i przygotowanych miejsc, dostępnych dla wszystkich, w parkach miejskich, lasach, nad jeziorami. Nie warto siedzieć w domu, gdy piękna pogoda!
Zaprośmy przyjaciół i jedźmy razem w plener. We wspólnym przyrządzaniu posiłku jest jakaś magia, szczególnie wokół ognia... Może właśnie dlatego wspólne grillowanie stało się ulubioną rozrywką Amerykanów. Cóż... sezon czas zacząć. Do grilla, gotowi, start!
Mięsa na grill najlepiej przygotować dzień wcześniej. Wystarczy nasmarować płaty mięsne marynatą, zamknąć w szczelnych woreczkach i włożyć do lodówki. Przez noc skruszeją i nabiorą smaku. Potem wystarczy podpiec je parę minut na ruszcie – będą pyszne. Oczywiście sprawdzą się też ukochane przez dzieci parówki, przez dorosłych – kiełbaski z grilla... Winegret i warzywa na sałatę też można przygotować wcześniej.
Pod wielkim dachem nieba miejsca starczy dla wszystkich, pamiętajmy jednak o dodatkowym kocu, bo turystycznych krzesełek przy grillu zwykle jest za mało – dym i aromat mogą przyciągnąć wielu gości. Oprócz wspólnego stołu, przyda się kilka odwróconych skrzynek w roli podręcznych stolików, na których ustawimy nietłukącą się zastawę z tworzywa do wielorazowego użytku. Pakując do kosza/torby talerze, miseczki, misę i łyżki do sałaty, kubki na napoje, nie zapomnijmy o sztućcach, solniczce i pieprzniczce, otwieraczu do butelek/puszek i workach na śmieci. Dołóżcie też dużą ilość serwetek i wilgotnych chusteczek do rąk, zwłaszcza gdy na grill zabieracie dzieci. One nudzić się nie mogą! Dołóżcie więc do ekwipunku piłkę i inne akcesoria do wspólnej zabawy na powietrzu, czekając na grillową ucztę.
Jedzenie, zwłaszcza mięso, zabierzcie ze sobą w termicznym koszu z zamrożonymi butelkami wody. Zdążą się rozmrozić, nim jedzenie będzie gotowe, a zawartość kosza zachowa świeżość. Butelki z wodą można zastąpić dużą ilością kostek lodu w foliowej torebce: przydadzą się do napojów.
Nadmiar słońca i natrętne owady potrafią zepsuć wspaniałe nastroje, dlatego... wrzućcie do torby krem z filtrem, czapki, okulary przeciwsłoneczne i siatki do przykrycia ciasta, jeśli macie takie w domu. Jeśli nie – wystarczy lniana ściereczka. Wieczorem – przyda się nastrojowe oświetlenie, czyli świece antykomarowe. Dobrej zabawy przy grillu!
Grillowane udka kurczaka
Składniki:
- 2 łyżki przecieru pomidorowego (nie koncentratu!)
- 3 łyżki białego octu winnego
- 3 łyżki miodu
- 2 łyżki oleju
- 2 łyżki dowolnej przyprawy grillowej z dodatkiem chili
- szczypta granulowanego czosnku
- 2 łyżki wody
- 8 udek kurczaka
Przygotowanie:
- W miseczce wymieszać wszystkie składniki z wyjątkiem mięsa.
- Ponacinać płytko udka kurczaka, polać je przygotowaną mieszaniną i wymieszać, aby marynata dotarła w każde miejsce. Odstawić na minimum 15-20 minut do lodówki (lub na całą noc).
- Udka ułożyć na dobrze rozgrzanym grillu i piec 20-30 minut, co jakiś czas odwracając. Według identycznego przepisu można przyrządzić żeberka.
Kotlety z tuńczyka
Składniki:
- 250 gramów ugotowanych i rozgniecionych ziemniaków
- 400 gramów osączonego tuńczyka z puszki
- 1 roztarty ząbek czosnku
- 2 łyżeczki posiekanych świeżych ziół / 1 łyżeczka suszonych ziół
- sól, pieprz
- 1 żółtko
- 2 łyżki mąki
- 1 łyżka oleju
Przygotowanie:
- Przygotować masę na kotleciki: wymieszać ziemniaki z tuńczykiem, czosnkiem i ziołami. Przyprawić do smaku solą i pieprzem, dodaj żółtko. Wyrobić masę, ulepić z niej kotleciki i otoczyć je w mące.
- Włożyć kotleciki na godzinę do lodówki. Przygotowane kotlety usmażyć na patelni grillowej posmarowanej olejem lub upiec na grillu - najlepiej ułożyć je nie bezpośrednio na ruszcie, tylko na skropionej olejem aluminiowej tacce. Dobrym dodatkiem do kotlecików jest sałatka grecka.
Sałatka grecka
Składniki:
- 200 gramów fety
- 300 gramów świeżych, mięsistych pomidorów
- 30 gramów (lub więcej) czerwonej cebuli pokrojonej w piórka
- 100 gramów czarnych oliwek Kalamata (bez pestek)
- 150 gramów świeżych ogórków
- połowa zielonej papryki (opcjonalnie)
- 1-2 łyżki winnego octu
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka suszonego oregano
- sól i pieprz do smaku
- Dodatki (opcjonalnie): sałata lodowa, rukola, kapary lub anchovies
Przygotowanie:
- Fetę pokroić w kostkę, pomidory i ogórki w grubsze plastry, paprykę (można zamienić na sałatę lodową) w krótkie paski. Wszystkie składniki podzielić na cztery porcje.
- Z octu, oliwy, przypraw przygotować sos, polać nim sałatkę.
Deser
Pomysły dowolne, acz najmniej kłopotliwe: ciasta bez kremu, kruche ciasteczka bez nadzienia albo... naleśniki z serem na zimno z sosem pomarańczowym z dodatkiem Campari (jeśli grillują tylko dorośli).
Naleśniki inaczej
Składniki (4 porcje):
- 8 naleśników
- 4 łyżeczki cukru
- 2 łyżki masła
- 2 pomarańcze
- 2 łyżki likieru pomarańczowego (opcjonalnie)
- do podania: bita śmietana / jogurt / słodki serek / cząstki pomarańczy / owoce
Przygotowanie:
- Usmażyć naleśniki, dodać ser twarogowy i zwinąć w trójkąty.
- Rozgrzać patelnię, wsypać cukier, dodać sok z jednej pomarańczy, a po chwili masło. Wymieszać (np. silikonową szpatułką) i poczekać aż powstały syrop zacznie lekko bulgotać.
- Powstały syrop najlepiej rozłożyć na dwie patelnie.
- Na każdą z nich wlać po 1 łyżce likieru i wyłożyć natychmiast po 4 naleśniki, zmniejszyć ogień i chwilę podsmażyć.
- Naleśniki przewrócić na drugą stronę. Skropić je sokiem z pomarańczy i opcjonalnie leciutko posypać brązowym cukrem, smażyć jeszcze chwilę.
- Wyłożyć na talerze i podawać z ulubionymi dodatkami.
Anna Czerwińska
wielbicielka muzyki klasycznej i dobrej literatury, amatorka gór i namiotu, podglądania życia od kuchni i innych obserwacji wszelkich na własny użytek.
www.pakamerapolonia.com kontakt: amerykanskie.kulinaria@gmail.com