21 stycznia 2017

Udostępnij znajomym:

Słownik Tematyczny Branży Nieruchomości w Ameryce, część 284

FLOODPLAIN obszar zalewowy, teren zalewowy: obszar znajdujący się najczęściej w pobliżu rzeki lub jeziora, który jest narażony na zalanie wodą. Banki udzielające pożyczek hipotecznych wymagają, aby pożyczkobiorca wykupił ubezpieczenie na wypadek powodzi (flood insurance), jeśli jego nieruchomość znajduje się w strefie powodziowej. Natomiast osoba, która sprzedaje nieruchomość znajdującą się w obszarze zalewowym, zobowiązana jest przez prawo do ujawnienia tej informacji wszystkim potencjalnym nabywcom.

FLOOD INSURANCE ubezpieczenie przed powodzią: rodzaj polisy ubezpieczeniowej, która zapewnia odszkodowanie za szkody spowodowane skutkami powodzi. Właściciel nieruchomości położonej w strefie powodziowej zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia powodziowego, jeśli dom obciążony jest pożyczką hipoteczną. Wysokość rocznej stawki ubezpieczeniowej uzależniona jest od wielu czynników, takich jak suma, na jaką ubezpieczona jest nieruchomość, rodzaj strefy powodziowej (zobacz flood zone), oraz to, czy ubezpieczony jest budynek i jego zawartość (building and contents), czy jedynie zawartość budynku (contents only). Na wysokość stawki ubezpieczeniowej ma również wpływ to, czy dom posiada piwnicę.

FLOOD INSURANCE RATE MAPS(w skrócie FIRMs)– mapy stref zalewowych dla celów ubezpieczeniowych: szczegółowe mapy obszarów zalewowych, na podstawie których można ustalić, czy dana nieruchomość znajduje się w strefie zalewowej, oraz czy wymagane jest ubezpieczenie na wypadek powodzi. Mapy te dostępne są do wglądu w każdym urzędzie miejskim lub na stronie internetowej www.fema.gov prowadzonej przez FEMA (Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego Federal Emergency Management Agency).

100-YEAR FLOOD powódź stuletnia: termin używany do określenia stopnia ryzyka powodzi i oznacza, że prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi w ciągu roku wynosi 1%. Na przestrzeni stulecia jest to prawdopodobieństwo, które wynosi dokładnie 63.4%. Nie należy tego terminu rozumieć dosłownie – nie jest to powódź, która wystąpiła 100 lat temu. Analogicznie, powódź pięćsetletnia (500-year flood)oznacza, że prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi w ciągu roku wynosi 0.2%.

FLOOD ZONE strefa zalewowa, strefa powodziowa: obszary geograficzne, które zostały określone przez FEMA pod względem ryzyka powodzi. Istnieje wiele typów stref powodziowych, które podzielone są na cztery kategorie: obszary umiarkowanego lub małego ryzyka (moderate to low risk areas), obszary wysokiego ryzyka (high risk areas), przybrzeżne obszary wysokiego ryzyka (high risk-coastal areas) oraz obszary o nieokreślonym ryzyku powodzi (undetermined risk aereas). Pierwsze trzy kategorie zawierają po kilka typów stref, które posiadają specjalne oznaczenia. Na przykład strefa C to obszar o minimalnym zagrożeniu powodzią, znajdujący się powyżej poziomu pięćsetletniej powodzi. Strefa A to obszar, w którym występuje jednoprocentowa możliwość wystąpienia powodzi w ciągu roku i 26-procentowa możliwość w czasie trwania 30-letniej pożyczki hipotecznej. Strefa V odnosi się do obszarów przybrzeżnych, gdzie oprócz prawdopodobieństwa wystąpienia powodzi istnieje ryzyko zniszczeń spowodowanych przez fale. Obszar o nieokreślonym ryzyku oznaczany jest jako strefa D.

NATIONAL FLOOD INSURANCE PROGRAM (w skrócie NFIP)– Narodowy Program Ubezpieczenia przed Powodzią: program zainicjowany przez FIMA (Administracja d/s Ubezpieczeń przed Powodzią i Zmniejszania – Skutków Powodzi Flood Insurance and Mitigation Administration), która jest częścią Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego. Miasta, które biorą udział w tym programie, zobowiązane są do przestrzegania zarządzeń dotyczących przepisów przeciwpowodziowych w celu zmniejszenia ewentualnych szkód wyrządzonych przez powódź w przyszłości. W zamian mieszkańcy tych miast mogą wykupić polisy ubezpieczeniowe, które są gwarantowane przez rząd federalny. Strona internetowa FEMA podaje, że budynki zbudowane zgodnie z przepisami określonymi przez NFIP odnoszą około 80% mniej szkód w wyniku powodzi niż budynki, które powstały bez uwzględnienia tych przepisów.  

Zbigniew Pieńkowski – magister filologii angielskiej ze specjalizacją w kulturoznawstwie amerykańskim (Uniwersytet Warszawski, 1994 rok). Tłumacz zawodowy z 18-letnim doświadczeniem. Realtor®, Real Estate Managing Broker, właściciel firmy Caret Realty Inc. Od 2004 roku służy pomocą przy kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.
Tel: 773-719-3645    
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.        
Web: www.CaretRealty.com

 

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor